Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CDXLIII.

Správného českého turistu provází na cestách po světě rodinní příslušníci a tradiční řízek nebo sekaná.

Přemýšlela jsem o podivných cestovatelských návycích a hnětla mleté maso. Smyslem bylo zajistit dceři doma potravu a současně nehladovět na cestách, když mi potravinové alergie znemožňují nasytit se u rychlého občerstvení.

Budík ve tři ráno zvonil nemilosrdně. Zjevně především proto, že předchozího dne jsem přibližně ve stejném čase dočetla poslední stranu knihy. Psa překvapilo, že v doporovodu syna a muže odcházím, aniž jsme společně absolvovali obvyklou ranní vycházku.

Naše cesta vedla na západ, přičemž první zastávkou bylo torzo kostela sv. Jana Křtitele na Tachovsku. Působivé byly zbytky chrámu i cesta k němu, nicméně jsme se zde  v ranním chladu dlouho nezdrželi. Další zastávkou byla až norimberská ZOO.

Vzhledem ke státnímu svátku zde mimo hlasitých zvířecích projevů zaznívala převážně čeština. Nadšení vzbudilo krmení lachtanů a posléze show s delfíny. Dalším překvapivým zvířecím favoritem byla veverka. Na dětském hřišti jsme dlouho přesvědčovali synka, aby sjel skluzavku. Na pátý pokus to zvládl, ačkoli již při třetím mu matka dělala předjezdce.

Následnou prohlídku historického centra Norimberku jsme absolvovali posíleni domácí sekanou s chlebem a později též místní zmrzlinou, která mírně podnítila synkův zájem o rozsáhlý hradní komplex. Přesun k ubytování zabral dvě hodiny. Při krátké nákupní zastávce v malém městečku cestou mě na parkovišti zaskočil kolemjdoucí, když mi česky popřál krásný den.

Večeřeli jsme z vlastních zásob a strávili klidný večer povětšinou přilepeni k displejům v očekávání událostí příštího dne, jehož náplní byla návštěva Legolandu. Tuto jsme již jednou absolvovali před minimálně dvanácti lety se staršími dětmi - a tatínkovi bylo líto nedopřát ji i nejmladšímu.

Ráno jsme s davem prošli hlavním vchodem a zamířili k horské dráze. V dosud kraťoučké frontě ztropil synek hysterickou scénu, pročež jsme od jízdy neradi upustili. Další atrakce jsme vybírali s rozvahou. Celkem překvapivě se dítko nechalo přemluvit alespoň na plavbu lodí, která v závěru sjížděla "vodopád".

V poledne se k nám připojili přátelé, kteří za sebou měli několikahodinový přesun z domova. Při výběru vhodných stanovišť se pak názory a zájmy lišily ještě více než dosud.

Společně jsme učinili náš druhý pokus na jiné - mnohem menší - horské dráze, který záhy ukončila slečna z obsluhy. Než vláček dojezdil, přemýšlela jsem o rodičovském selhání, zatímco synek dělal dřepy. Ostatní atrakce jsme zvládali bez potíží, v závěru náš tříčlenný rodinný tým dokonce zvítězil v klání hacičských aut, na což byl choť vzhledem ke konkurenci náležitě pyšný.

Za nejlepší počin ale označil synek vodní pavilon Atlantida, stejně pozitivně hodnotil párek v rohlíku a závěrečnou zmrzlinu, kterou šťastně konzumoval při prohlížení miniatur známých staveb pečlivě vyvedených z lego kostiček.

Večeřeli jsme společně poměrně opuletně v restauraci u našeho ubytování, abychom posíleni jídlem i spánkem příštího dne vyráželi k Mnichovu. I zde jsem mohla po více než dekádě zopakovat návštěvu místa, kam bych se sama určitě nevracela - Octoberfest mne nenadchnul nyní ani před lety. Nicméně manžel s tuplákem v ruce zářil nadšením a synek se spokojil opět s párkem.

Krátce jsme prošli centrum města (hojně přelidněné osobami v kroji) a po nezbytné zastávce v supermarketu vyrazili k domovu. Dlouhou cestu nám zpřestřoval synek dotazy "kdy už tam budeme?" a požadavky na čůrací pauzy. Překvapivě se nedožadoval jídla, což se později vysvětlilo, neb během jízdy nenápadně zlikvidoval dva sáčky cukrovinek.

Před návratem jsme vyzvedli rybáře u řeky a domů dorazili poměrně pozdě. K našemu překvapení na nás stále v chladničce čekala sekaná, kterou jsem s chlebem a okurkem nabídla drahému choti i hladovému rybáři. Sekaná je v(d)ěčná!

Autor: Jana Kozubíková | pátek 6.10.2023 18:00 | karma článku: 13,87 | přečteno: 234x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 12,29 | Přečteno: 150x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 13,62 | Přečteno: 235x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 13,85 | Přečteno: 225x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,47 | Přečteno: 210x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DI.

Krizi identitiy mohou v dnešním otevřeném světě prožívat i velké domácí spotřebiče. V jejich případě ovšem pochybuji o vlastním vstřícném postoji.

19.6.2024 v 22:00 | Karma: 12,42 | Přečteno: 220x | Ona
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Ústavní soud odmítl bývalé záklaďáky. Chtěli zpětně dorovnat platy z vojny

15. července 2024  10:06

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalých vojáků základní služby z přelomu milénia, kteří...

Ukrajinská vláda přijede do Prahy. S Fialou a ministry projedná obranu i migraci

15. července 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Rodiny, kterým stát pomohl s bydlením, se zbavily dluhů a fungují, říká výzkum

15. července 2024

Premium Výrazné zlepšení hospodaření v rodině, větší psychická pohoda i pravidelnější docházka dětí do...

Velvyslankyně Filipi: Pochybuji, že Bašár Asad použil chemické zbraně

15. července 2024

Vysíláme Držím si ze své předlouhé diplomatické mise řadu tajemství a sama ještě nevím, zda je někdy sepíšu...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

  • Počet článků 526
  • Celková karma 12,86
  • Průměrná čtenost 321x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik