Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CCCXXXXIV.

Schopnost marketingového manažera uspořádat konferenci pro stovky osob či vodáckou výpravu pro čtyřicet kamarádů nezaručuje stejně excelentní výkon při plánování rekonstrukce vlastního domu.

Víkend v začátku prázdnin nepřímo navazující na dva dny svátků byl hlavou rodiny původně určen k práci na stavbě. Domnívám se, že se vlastního rozhodnutí nakonec zalekl a pokoušel se alternativně navrhovat například cestu k Dunaji. Po projeveném nesouhlasu domluvil alespoň návštěvu kamarádů.

Pamětliva loňského července, kdy choť bez uzardění oznamoval, že "letos zateplení stropů nestihneme", uvítala jsem jeho plán začít se tématu prakticky věnovat. Nadějně podnikl několik prvních kroků nákupem materiálu a instruktážním setkáním s technikem od plánované rekuperace.

O víkendu mě choť nečekaně zaúkoloval spárováním koupelny - ve které došlo k drobné opravě umístění vanové baterie (a přibylo obligátních 5 obkladaček) - a též natíráním branky určené k instalaci do plotu zahrady - termín neznámý. Oba tyto tématické okruhy se též táhnou z předchozího roku, jiná jejich souvislost se zatepletním mi zůstává utajena.

Zatímco jsem zelenou barvou pokrývala kovovou kostru branky, manžel začal budovat šachtu u venkovního umyvala, jakkoli dosud díra v zemi překrytá paletou dostačovala. Zdatně vytvářel šalování, synek mu míchal beton a dcera nosila drobnější kamení. Této bohulibé činnosti se s přestávkami věnoval tři dny.

Část víkendu u nás strávil také elektrikář. Většinu dopoledne s chotěm pochodovali po dvoře a po domě, aby se nakonec shodli na souslednosti nutných úkonů. K mému zklamání elektrifikaci sklepa jejich seznam neobsahoval. (Ve volné chvíli zvážím doplnění vlastního vzdělání v tomto oboru.) Elektrikář nás vybaven hotovostí opustil, aniž cokoli opravdu udělal, a manželovi zanechal seznam předmětů, které je třeba zakoupit.

Po příjemné jednodenní pauze strávené v zaměstnání a odpoledním masírováním jsem se navrátila zpět do procesu svépomocné rekonstrukce.

Díky nepochopitelnému rannímu incidentu otce se skleněným pavoukem nejmladšího potomka jsem záhy ztratila motivaci trávit čas doma. Odebrala jsem se mlčenlivě na půdu, vybavena odhodláním, nikoli vybavena lanem. A též respirátorem poskytujícím dýchacím cestám iluzi ochrany před prachem a minerální vatou.

Průzkum ukázal, že k odkrytí pochybně zaizolované šatny bude třeba odstranit poměrně velké množství předmětů. Většinu dne jsem pytlovala suť a přenášela cihly, trámky a latě. Odskočila jsem pouze uvařit oběd, pozdě odpoledne smyla silnou vrstvu pichlavého prachu a večer strávila pokašlávajíc v milé společnosti přátel.

Pozdní večer byl mírně osamělý, neb choť odkráčel do Sokolovny. Díky přetrvávajícím pochybnostem o možnosti vůbec kdy naše veledílo společně dokončit mi ani nechyběl. 

Pravděpodobně umocněn temným mlčením, výsledek se dostavil; příštího dne na půdu vyšplhala i má drahá polovička. Poskytla mlhavý výklad k instalaci rozvodů rekuperace a umístění jednotky. Společnými silami jsme transportovali asi metrák cihel o patro níže.

Následně přivolal na pomoc synka a chvíli jsme svorně odstraňovali OSB desky, pod kterými se nacházela velmi volně pojatá izolace. I gymnaziální student se mírně podivoval, že za tuto práci si někdo mohl říci o peníze. Alespoň lépe pochopil náš postoj kazit si vlastní dům vlastními silami. Ve chvíli, kdy jsem pod pruhem minerální vaty našla díl polystyrenou a myší hnízdo, jsem pány zanechala na půdě a sestoupila níže řešit jídlo a zahradu.

Díky úkolování potomků se manažerovi stavby podařilo odstranit plevel ze spár na terase a opětovně je vysypat jemným pískem. Sám dobrovolně vyčistil odpad v kuchyni i sprše, ač nezaznamenal jejich sníženou funkčnost. Šachta byla zdárně dokončena, na rozdíl od branky (opřené o stěnu průjezdu) a koupelny, v níž funguje stále pouze vana.

Po čtyřech dnech úsilí různé intenzity nelibě zjišťuji, že po fázi prvotního nadšení vystřídané stádiem naprostého zoufalství, následované obdobím smíření nadchází opět fáze zoufalství; navzdory nespornému faktu, že na několika fronátch k drobnému posunu došlo.

Autor: Jana Kozubíková | pátek 8.7.2022 5:00 | karma článku: 13,96 | přečteno: 251x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DVI.

Dny bezprostředně po dovolené jsou obvykle spojeny především z rozčarování z nahromaděné práce. Tentokrát byly doplněny o vyrovnání s únavou a časovým posunem.

22.7.2024 v 7:00 | Karma: 12,69 | Přečteno: 213x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 17,98 | Přečteno: 318x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 14,14 | Přečteno: 231x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,84 | Přečteno: 218x | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Malé nádrže, tůně i kmeny. Při zadržování vody se osvědčují menší opatření

25. července 2024  4:54

Nákladná obnova vodních nádrží, ale i hloubení tůní, revitalizace toků, rušení nepoužívaných...

Obrana demokracie je důležitější než funkce, vysvětlil Biden konec kandidatury

25. července 2024  2:13,  aktualizováno  3:15

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Stačí zpomalit a zachráníte život, říká Veselá z České asociace pojišťoven

25. července 2024

Spěch a jeho negativní následky jsou zřetelné v mnoha oblastech našeho každodenního fungování. Ty...

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

25. července 2024

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto...

  • Počet článků 527
  • Celková karma 13,16
  • Průměrná čtenost 322x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik