Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CCCXXXVI.

Organizační snahy svého drahého protějšku na poli pracovním i soukromém sleduji s povzdálí a s obdivem. Pracovat s lidmi je složité.

Řadu let pořádáme na počátku léta vodáckou výpravu. Zpočátku se účastnily čtyři rodiny, postupem let ale akce přerostla počtem účastníků čtyřicítku. Organizace se poněkud zkomplikovala; leč manžel trpělivě sepisuje tabulky s počty osob a plavidel, vyhledává lokality, tábořiště, komunikuje, objednává a zajišťuje hromadnou přepravu.

Po několika úspěšných plavbách na Vltavě, Moravě a Sázavě byla letos vybrána nově řeka Berounka. Tento malebný - leč líný - tok vinoucí se kouzelnou krajinou si pamatuji z dob dospívání; zejména pro nezapomenutelné historky s vodákem Dědkem, který dokázal trefit jediný kámen v korytě a utopit chléb během prvních pěti metrů plavby. Utopili jsme zde i jednu holínku; druhou i s dítětem se nám podařilo zachránit.

Pod vlivem vlastních vzpomínek i doporučení vodáckých průvodců jsme velmi lobovaly, aby i vodácky méně zdatní kamarádi odložili předsudky a vyměnili nemotorné rafty za kánoe. U části dostatečně zastrašených se přesvědčování setkalo s úspěchem, neb je možnost udřít se s pádlem v ruce nelákala.

Nejzodpovědnější z nich absolvovali přípravu na stojaté vodě; na Brněnské přehradě zapůjčili plavidla k nácviku. Nutno poznamenat, že se jednalo převážně o historické kousky; zejména u "stařenky" postrádající původní dřevěné luby hrozilo zranění posádky o ostrý trčící laminát. Nasedali však v těsné blízkosti Vodní záchranné služby (a pod dohledem lékaře), což poskytovalo pocit jistoty.

Vodácký nácvik posloužil jako příležitost provětral letos poprvé paddleboard a zkontrolovat synka na rybách. Manžel s nejmladším potomkem hlídali na břehu, kamarádi na celkem čtyřech lodích vybaveni odhodláním a pádly postupně vyrazili na vodu. Zatímco někteří vodáci byli preventivně oděni v plavacím oděvu, zvolila jsem na paddleboard civilní outfit - nemaje náhradní, pročež jsem při setkáních s parníky propadala mírné nejstotě.

Úsilí všech kandidátů na kapitány je třeba pochválit. Jakákoli rada - v dobrém úmyslu halekaná z paddleboardu - bledne ve srovnání s praktickou zkušeností. Netvrdím, že se za jedno odpoledne na přehradě zrodilo pět dokonalých kormidelníků, ale jsem přesvědčená, že všichni Berounku zvládnou.

Trochu sobecky jsem navrhla jako cvičný cíl synkův rybářský bivak. Pod nevraživým dohledem rybářů jsme na místo určení dorazili, aniž došlo k nedobrovolné koupeli. Konečně jsem měla příležitost vidět synkova parťáka na výpravy, kterého znám pár let pouze z doslechu.

Při návratu došlo k nejdramatičtějšímu okamžiku; hraniční náklon jedné z kánoí věstil koupel posádky. Nicméně nadějní kandidáti na splutí Berounky jej zdárně vyrovnaly, přičemž do lodi vniklo pouze pár litrů vody. Vše se odehrálo u břehu, takže jedniným opravdovým nebezpečím bylo možné prochladnutí v mokrém oděvu.

Zpáteční cesta - jakkoli ji již neprovázel výrazný slalom typický pro začátečníky - ukázala, že fyzické síly jednotlivých účastníků jsou různé. Což prohlubuje obavy, jak budou nekonečné celodenní pádlování na stojaté vodě nad jezy zvládat kamarádi, kteří trvali na raftech. Musíme doufat, že se s nimi alespoň večer v kempu setkáme.

Poněkud jsme pozapomněli postarat o sebe. Navzdory loňským doporučením objednal manžel pro naši rozšířenou rodinu dvě třímístné lodě namísto tří dvoumístných. Pravděpodobně přehlédl, že naše holčičky trochu povyrostly (či spoléhá na vlastní váhový přírůstek). Dokonce jej podezírám, že se chtěl vyhnout pohledu na složitou kooperaci synka a dcery na jedné lodi. Svou roli mohla sehrát i cena.

Dosud nevyřešeným problémem zůstává, jak udělat ze psa vodáka. Choť tvrdošíjně odmítá vzít ho s sebou, přičemž eliminace čtyřicetikilové pohyblivé zátěže se jeví rozumnou. Nicméně stále se mi nepodařilo nikoho přemluvit, aby se našeho přerostlého mazlíka na dva dny ujal.

Klidně se může stát, že nakonec zůstanu v kempu upoutána vodítkem a vyzbrojena klíčem od auta. Ostatní budou mít příležitost vyslechnout hádky našich sourozenců a já možnost zasáhnout a zachránit kamarády na raftech, kterým cestou dojdou síly. Možná čtyřnožcovi místo náhubku koupím rumový soudek na krk.

Autor: Jana Kozubíková | čtvrtek 9.6.2022 18:00 | karma článku: 12,57 | přečteno: 259x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 17,46 | Přečteno: 289x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 13,97 | Přečteno: 253x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 13,86 | Přečteno: 229x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,47 | Přečteno: 214x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DI.

Krizi identitiy mohou v dnešním otevřeném světě prožívat i velké domácí spotřebiče. V jejich případě ovšem pochybuji o vlastním vstřícném postoji.

19.6.2024 v 22:00 | Karma: 12,42 | Přečteno: 220x | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Jsme díky vám lepší, vzkázali Bidenovi z Polska. Demokraté mu děkují

21. července 2024  21:18

Aktualizujeme Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Křivák Biden na Bílý dům nikdy neměl a všichni to věděli, baví se Trump

21. července 2024  21:15

Kamala Harrisová bude ještě snazší protivník než Joe Biden, který v neděli oznámil konec v kampani....

Čeští politici o Bidenovi: Neudržitelné. Odchází hrdina. Babiš věří Trumpovi

21. července 2024  20:17,  aktualizováno  21:05

Krok amerického prezidenta Joe Bidena, který už nebude kandidovat, nepřekvapil české politiky - ani...

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

  • Počet článků 526
  • Celková karma 13,21
  • Průměrná čtenost 322x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik