Unity Next, nové prostředí ve znamení přenositelnosti
Ubuntu však není jen o snadné instalaci, ale především o příjemném a snadno použitelném uživatelském rozhraní. Od vzniku Ubuntu v roce 2004 až do roku 2011 bylo výchozím prostředím Gnome, na jehož vývoji se dodnes podílejí některé velké distribuce a velké množství nezávislých vývojářů, jejichž snem je vytvořit si jednou vlastní distribuci. V jeden moment se začaly priority projektů Ubuntu a Gnome lišit a tak přišli v Canonicalu s něčím novým, konkrétně s Unity. To se poprvé objevilo již v říjnu 2010, tehdy ještě v edici netbook. Záhy, hned v následujícím vydání 11.04, se stalo Unity výchozí volbou a netbook edice byla zrušena, nebo lépe sloučena se standardním Ubuntu.
A tak šel vývoj dál, Unity se neustále zlepšovalo, graficky uhlazovalo a přidávaly se nové funkce. Nejnovější verzí Unity naleznete v Ubuntu 13.04, tedy v posledním vydání Ubuntu. Jak se ale zdá, jedná se o poslední vydání se standardním Unity, postaveným na technologii Compiz.
Unity Next
Canonical se zřejmě hodně inspiroval u Applu. Unity Next společně s Ubuntu Touch a grafickým serverem Mir byly ve vývoji již hodně dlouho, přesto o tom téměř nikdo nevěděl. První představení Ubuntu Touch proběhlo na začátku roku 2013 (tehdy stále ještě nebylo jasné, o co všechno jde). Dalšího jsme se dočkaly v únoru, tentokráte se v Canonicalu zaměřili na tablety. S postupem času se objevovaly další informace a dnes již víme, že se toho na Ubuntu rozhodli změnit opravdu hodně.
Pro uživatele asi méně zajímavý Mir (nový grafický server), který se stará o zobrazování dat na monitoru, má nahradit dnes již obstarožní Xserver. Výhodou bude možnost využití ovladačů ze systému Android a byla také oznámena spolupráce s firmami AMD a Nvidií.
Původní prostředí Unity, dostupné pouze na desktopech s akcelerovanou grafikou, nebo alespoň silnějším procesorem, je kompletně přepisováno do Qt QML a vytvoří tak jeden základ pro všechna zařízení s Ubuntu. Aktuální stav si lze prohlédnout na nejnovějších sestaveních Ubuntu Touch a snad již příští vydání (13.10) se dočkáme Unity Next i na desktopech.
Unity Next ale není jen nástupce Unity, přinese totiž opravdu velké množství vylepšení, z nichž za to nejvýznamnější považuji zvýšení rychlosti, která je dnes více než kdy jindy aktuální při hraní her. Další výhodou bude jednotný kód pro mobily, tablety, televize i počítače, což jednak sníží náklady na vývoj a údržbu samotnému Canonicalu, ale především zjednoduší vývojářům podporu všech těchto platforem, díky společnému API. Vývoj v Ubuntu SDK navíc zaručuje kompatibilitu mezi všemi verzemi Ubuntu, takže pokud se vývojář rozhodne toto SDK použít, dále toho již nemusí mnoho řešit.
Za zmínku stojí také nové notifikace, NotifyOSD Next, které budou součástí Unity Next a přinesou mnohem propracovanější zobrazení i správu oznámení. Bude například možné přímo z informační bubliny odpovědět na zprávu nebo zavolat zpět na zameškaný hovor.
Ubuntu Touch i Unity Next jsou vítány
Z pozorování lze říci, že reakce uživatelů jsou skutečně velmi pozitivní. Během pár dní od představení nových produktů se nejen IT weby zaplavily články o Ubuntu, představení na Youtube dosáhly milionu zhlédnutí a v diskuzích se objevili především pozitivní reakce. Ubuntu Touch se v podstatě všem líbí a myšlenka konvergence mezi platformami také.
Především poslední vývoj kolem Ubuntu je skutečně příjemná změna oproti nedávné minulosti, protože už to není jen Apple, který je schopen vyvinout něco nového, co se lidem líbí, ale je to i Canonical. Přesto i v tomto ohledu Canonical vede a to díky otevřenosti projektů. I když ještě stále není Unity Next a Ubuntu Touch ani zdaleka hotový, na XDA Developers i na Launchpadu se vyrojily již stovky vývojářů, kteří jsou v tomto projektu aktivní, pomáhají s hledáním chyb, s portováním Ubuntu Touch na jiná zařízení i s vývojem nových multiplatformních aplikací.
Ještě na doplnění: Ubuntu Touch je nová mobilní platforma Ubuntu, která by ale bez Unity Next nebyla možná. Právě nové Unity je to, co činí Ubuntu Touch tolik atraktivním a co zaručuje skvělou budoucnost celému projektu Ubuntu.
Martin Kozub
Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.
Martin Kozub
Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.
Martin Kozub
Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.
Martin Kozub
Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.
Martin Kozub
Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
K mostům u dálnic se nikdo nehlásí, a tak chátrají. Stát je převede na silničáře
V Česku existují necelé tři desítky mostů, ke kterým se nikdo nehlásí. Konstrukce těchto zpravidla...
Velké opakování z češtiny. Ověřte si, jak jste se už naučili na přijímačky
Premium Máte za sebou prvních pět zkušebních testů z českého jazyka, které vám pomohly procvičit pět...
Úřady cupují stravovací vyhlášku. Neberte dětem maso, říká ministerstvo
Premium Ozývá se stále více hlasů pro odložení novinek, které by měly platit už od nového školního roku....
ANALÝZA: První válka Donalda Trumpa, v Jemenu. Dobře může dopadnout jen těžko
Premium Orel much nelapá, ale někdy už to prostě jinak nejde. Člověk podvědomě podceňuje jemenské Húsie...

Prodej rodinného domu v Bohdalicích, prodej bývalé fary Bohdalice
Bohdalice-Pavlovice - Bohdalice, okres Vyškov
4 740 000 Kč
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 940x
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.
Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).
» Předchozí blog
Osobní web
PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.
Můj LinkedIn