Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Placené aplikace v Ubuntu? Bude jich víc

Canonical, firma která stojí za operačním systémem Ubuntu a službami s nim spojenými, plánuje do nového vydání 12.04 LTS hned několik změn, které by měli přilákat více tvůrců placených aplikací. Tou hlavní je asi mnohem stabilnější API, které bude podporováno po delší dobu.

Ubuntu 12.04 LTS, s kódovým označením Precise Pangolin, bude další vlajkovou lodí Linuxu. Jedná se totiž o vydání s dlouhodobou podporou (LTS - Long Term Support), které Canonical neplánuje jen tak odbýt. A zdá se, že se máme skutečně na co těšit.


Centrum Softwaru pro Ubuntu, aneb takový menší AppStore
Pro mnohé z vás to bude možná překvapením, ale Apple není první firma, která do svého operačního systému zařadila nástroj na komplexní správu softwaru. Naopak, v tomto případě svou konkurenci daleko předstihl Linux. V Ubuntu byl instalátor aplikací zařazen již od počátku svého vývoje, od roku 2004. Před více než dvěma lety ovšem prošel obrovskou změnou. Canonical vytvořil zcela nový, komplexní balík, který dnes obsahuje již všechny prvky, známé také z aplikace AppStore. Mezi nejzajímavější službu patří, předpokládám, možnost nákupu aplikací, jejíž integrace je v Linuxu méně obvyklá.

Placených aplikací je málo
Pokud porovnáte Apple AppStore nebo Centrum Softwaru pro Ubuntu, na první pohled si všimnete hned několika rozdílů. Bohužel, Centrum Softwaru pro Ubuntu není natolik uživatelsky přívětivé, jak by mělo. To může silně ovlivnit uživatelský dojem. Přesto se tato stránka aplikace mnohem zlepšila, oproti situaci ještě před nedávnem. Zároveň, nabídka placených aplikací je zde stále velmi chabá. To by se však ještě mělo změnit, alespoň podle předpokladů.
Canonical již téměř rok pracuje na mnohem přívětivější verzi Centra Softwaru pro Ubuntu. První verze spatřila světlo světa v minulém vydání Ubuntu 11.10, která nicméně stále trpí například pomalým startem či nedokončenými prvky. Zároveň, a to je pro vývojáře aplikací asi nejdůležtější, je v plánu od verze 12.04 LTS do systému začlenit stabilní verze systémových knihoven, které se po delší dobu nebudou měnit. Tím chce Canonical docílit správné funkčnosti aplikací i v novějších verzích systému, bez nustnosti výrobce do zdrojového kódu své aplikace zasahovat.
Odsud jasně vyplývá, že pokud se v Ubuntu tyto změny projeví a vývojáři budou spokojeni, objeví se pro Ubuntu, a potažmo i další linuxové distribuce, větší množství nových aplikací.

Takhle by například mohl vypadat jeden z nejznámějších simulátorů železnice v Centru Softwaru pro Ubuntu. Verze pro Mac je již hotová.

Je hlavním problémem málo uživatelů, problémy s provozem v Ubuntu nebo neochota výrobců?
Mnoho z vás, kteří o danou problematiku máte zájem, jistě řekne, že hlavním problémem pro dostatek aplikací je malá uživatelská základna a roztříštěnost Linuxu. To je zajisté pravda. Canonical se ovšem tuto situaci snaží vyřešit jak nejlépe umí. A vzhledem k možnostem si vede velmi dobře.

Ubuntu je od začátku zaměřeno především na méně pokročilé uživatele, s nimiž také od začátku slaví úspěch. Přesto se snaží vyjít vstříc i uživatelům pokročilým. Vytvořením služeb, jako jsou Ubuntu One a Ubuntu One Music Store, tvorbou Centra Softwaru či nového desktopového prostředí Unity se Ubuntu dostalo daleko od klasické linuxové distribuce. Jde vpodstatě o něco podobného, co před lety vytvořil Google - Android. Bohužel, na rozdíl od Googlu nemá Canonical tolik prostředků, aby Ubuntu dostal do povědomí širé veřejnosti. Z tohoto důvodu se snaží na stanice uživatelů dostat jinými cestami, jako například OEM instalacemi na nové počítače či otevíráním nových polí působnosti. Výsledkem je více než 20 milionů uživatelů za méně než 8 let existence.

I přes to, že počet uživatelů tvoří velkou část problému, daleko horší je neochota výrobců tyto aplikace vytvořit. O to více, když je zřejmé, že vytvořit port aplikace pro Ubuntu by nebylo těžké, pokud již existuje tato pro systém Mac OS X. Hlavním důvodem relativní jednoduchosti je, že oba systémy jsou si v základu velmi podobné a oba využívají podobné technologie. Existence mnoha opensource i některých placených aplikací, dostupných pro oba systémy zároveň, tuto teorii jen potvrzuje.

Kdy můžeme čekat "pořádné" linuxové aplikace?
Největší problémy, kterým musejí noví linuxoví uživatelé čelit, nejsou ani zdaleka otázkou Linuxu. Hlavní překážkou je absence kvalitních her, grafických a vývojářských nástrojů. Ubuntu ale roste a s ním roste i nabídka těchto četně poptávaných aplikací v Centru Softwaru.
Pokud se naplní plány Marka Shuttlewortha, zakladatele a hlavního představitele Canonicalu, bude Ubuntu skutečně velké již za dva roky, kdy vstoupí na trh s mobilními telefony a tablety. Lze tedy očekávat, že zhruba za 3 až 4 roky se pro Ubuntu začnou objevovat i ty aplikace, které bežně známe z Windows, Mac OS X a díky mobilní povaze i z operačního systému Android. Jedná se ovšem o skutečně nepřesnou predikci, jež by možná byla spíše snem vývojářů a uživatelů Ubuntu.
Zatím můžeme doufat v úspěch vydání 12.04 a nové verze Ubuntu pro televizní přijímače. Snad všechny nové vlastnosti a možnosti přilákají více firem i více uživatelů.

Autor: Martin Kozub | pondělí 9.1.2012 20:25 | karma článku: 14,74 | přečteno: 1244x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...

3.8.2014 v 18:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 1254x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Trumpův tým spustí kampaň proti Harrisové, pokud Biden odstoupí, píší média

20. července 2024  22:22

Tým kandidáta Republikánské strany pro listopadové prezidentské volby Donalda Trumpa chystá plán...

Izrael v odvetě zaútočil na jemenský přístav Hudajdá. Zranilo se 80 lidí

20. července 2024  18:29,  aktualizováno  22:10

Izrael uvedl, že v sobotu zaútočil na jemenský přístav Hudajdá spojený s povstaleckými Húsíi. Akce...

Fico volal s ukrajinským premiérem. Kritizoval sankce na ruskou ropnou společnost

20. července 2024  21:19

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu telefonoval kvůli problémům s dodávkami ruské ropy svému...

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 940x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik