Microsoft Office pro Linux v roce 2014?
Pro Linux existuje v současnosti omezené množství kancelářských balíků, ovšem kvalita alespoň některých z nich není vůbec špatná. Za zmínku stojí LibreOffice, Calligra Suite, či poměrně čerstvě portovaný Kingsoft Office. Skutečnost, že především LibreOffice je použitelný i pro pokročilejší funkce a široká nasazení lze potvrdit postupnou adaptací tohoto kancelářského softwaru v mnoha organizacích, školách, firmách i městech. Aby byly výdaje co nejmenší, bývá často přechod na LibreOffice doprovázen přechodem na operační systém Linux, a právě tato postupná adopce dělá Microsoftu zřejmě největší vrásky na čele.
Prodeje Windows 8 rozhodně nejdou tak, jak by si Microsoft představoval a poslední sled událostí dává Linuxu zelenou v moha oblastech. To co je však v tomto momentu pro Redmond nejzávažnější je růst podílu Linuxu na desktopech.
Abych uvedl věci na pravou míru, Linux je již dnes nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Pohání většinu mobilních zařízení, serverů a embedded strojů (navigace, vestavěné počítače). Ovšem na desktopu se mu dlouhá léta nedařilo, z části kvůli vlastním chybám, z části kvůli silnému monopolu Microsoftu a jeho některým ne zcela fér postupům.
Ovšem rok 2012, jak jsem již dříve psal, přinesl Linuxu neobyčejnou naději na změnu a jak se zdá, ledy se skutečně lámou a dávají do pohybu.
Microsoft Office nativně, pro Linux
Podle serveru phoronix.com a neznámému původnímu zdroji, který se o tuto informaci podělil, zvažuje Microsoft tvorbu svého kancelářského balíku pro operační systém Linux. Tento rok spatří světlo světa port na mobilní systém Google Android, který je na Linuxu postavený. Odsud je to již jen krůček ke skutečnému linuxovému programu.
Zdroj obrázku: upubuntu.com
Výše jsem naznačil, že je podpora Linuxu pro Microsoft “nutná”. V budoucnu se může jednat o životně důležitou záležitost, která by Microsoftu mohla zajistit alespoň pozici vývojáře populárního kancelářského balíku, pokud bude tržní podíl Windows nadále klesat.
Právě on přechod obrovských skupin pracovních stanic na LibreOffice a Linux je zřejmě tím nejpádnějším důvodem. Kvůli linuxovým uživatelům to Microsoft skoro jistě nedělá. Podstatná část by si totiž jejich Office nekoupila ani v nejhorším snu, a musím se přiznat, že já zřejmě také ne. Ovšem, pokud bude cena rozumná a tento balík natolik unikátní/populární, bude jeho dostupnost na Linuxu jedině vítána. Více konkurence totiž znamená větší snahu vývojářů soutěžit, což je pro uživatele rozhodně dobrá zpráva.
Je to všechno skutečně možné?
Ačkoliv Microsoft nemá a nikdy neměl Linux příliš v oblibě (dříve byl běžně Microsoftem označovaný za virus, stejně jako vše licencované pod GPL), již dnes Microsoft nabízí například Skype pro Linux. Od chvíle, kdy převzali nad vývojem vedení, jsou Linuxové verze mnohem častěji aktualizovány - což jen dokazuje, že uživatelé konkurence hojně využívají placené hovory. Podpora Microsoftu je dále znát přímo v samotném linuxovém jádru, kde vývojáři z Redmondu často přispívají především kódem pro jejich virtualizační platformu Hyper-V. I tento fakt ukazuje velkou poptávku po Linuxu.
Pokud se nejedná o novinářskou kachnu, nebo pokud Microsoft mezitím nezmění svůj názor, máme se v budoucnu skutečně na co těšit. Avšak, i kdyby byla tato hypotéza postavena na reálném základě, nepředpokládám, že se v několika příštích měsících oficiálně potvrdí.
Martin Kozub
Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.
Martin Kozub
Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.
Martin Kozub
Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.
Martin Kozub
Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.
Martin Kozub
Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Dostat náhradní plíce je čím dál snazší. Letos by příjemců mohla být až stovka
Lékaři v Česku zatím letos transplantovali plíce už 25 pacientům. Počet operací by se tak letos...
Chci doživotí, žádal fantom z Klánovického lesa. Připomněly ho Případy 1. oddělení
Premium Činy bytového zloděje Konráda, který se nakonec uchýlil i k vraždě, připomněl další díl třetí řady...
V Kanadě začaly parlamentní volby, výrazně je ovlivňují Trumpovy výpady
Kanaďané od jedné hodiny odpoledne SELČ hlasují v předčasných parlamentních volbách. Více než kdy...
Visegrádskou čtyřku záměrně zlikvidovali, tvrdí Fico. Viní velké hráče EU
Spolupráce středoevropských zemí z uskupení V4 byla záměrně likvidována, protože velcí hráči v EU...

Prodej stavebního pozemku, 241m2, Brno - Slatina
Podstránská, Brno - Slatina
4 700 000 Kč
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 940x
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.
Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).
» Předchozí blog
Osobní web
PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.
Můj LinkedIn