Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jste běžný uživatel? Ubuntu je jasná volba

Patříte mezi normální uživatele, používáte webový prohlížeč, občas napíšete dokument nebo si něco zahrajete? Nebo využíváte počítač naplno, ale jednoduše si přejete, aby vše fungoval bez potřeby složitě hledat a měnit nastavení? Stáhněte si Ubuntu a vyzkoušejte, jak pohodlné to je.

Linux používám již více než šest let a rád si s ním hraji. Přesto používám Ubuntu, které funguje téměř vždy a bez problémů.

Ubuntu versus Kubuntu, Xubuntu, Debian, Fedora, …

Nechci tady ani trochu křivdit žádné distribuci. Popravdě, Linux Mint, Xubuntu a spousta dalších distribucí vypadají již ve výchozím stavu úžasně, možná i lépe než samotné Ubuntu, často fungují a jsou skutečně jednoduché na instalaci i používání. Přesto se v nich může objevit problém asi častěji, než v nejoblíbenějším Ubuntu.

Patřím mezi uživatele Ubuntu již od roku 2007. Na všech rodinných počítačích běží právě tato distribuce a můžu potvrdit, že téměř bezproblémově. Ale ani Ubuntu není neomylné, takže uvedu příklad, kde i ono může zklamat. Aktuálně největší problém je asi s podporou starých grafických karet, především Ati (AMD), ale i nVidia. Většinu by měly pokrýt svobodné ovladače, ty ale ne vždy ale fungují. Právě při aktualizaci Ubuntu na verzi 12.04 na jednom pracovním počítači, ještě s procesorem Intel Pentium IV a grafickou kartou nVidia (označení z hlavy nevím) nastal problém. Staré ovladače jsou nekompatibilní s novým grafickým serverem a svobodné nefungují, tak jak by ideálně měli, tedy výsledkem je použití Unity 2D, které bylo ale po prvních pár měsíců stále nepoužitelné a nezbývalo, než nasadit sezení gnome-fallback.

A vysvětlujte uživateli, který ani neví, jakým trikem instalovat dodatečný software, jak má tyto změny provést, když se dostanete jen do virtuálního terminálu (konzole), protože grafické prostředí je pomalejší než hlemýžď.

Ideální situace: Máte na dnešní poměry běžný počítač a chcete funkční systém.

Máte-li alespoň nějakého známého, který Linuxu rozumí, přes nekompatibilitu grafické karty se nějak prokoušete. Existují ale věci, které se řeší mnohem složitěji a tady Ubuntu rozhodně vede.

Po delší době jsem se rozhodl vyzkoušet něco jiného než Ubuntu. A protože jsem nechtěl opustit ekosystém aplikací, které jsou v Ubuntu snadno dostupné, rozhodl jsem se pro Xubuntu. Odlehčená verze Ubuntu s prostředím Xfce na místo Unity, ale schopná úžasných věcí. Xfce se mnohem lépe konfiguruje, vizuálně se mi líbí mnohem více a je rychlé. Herního klienta Steam si v Xubuntu také velmi jednoduše nainstaluji.

Co v Xubuntu ve výchozím stavu nefunguje a ne vždy je jednoduché opravit?

Tak jsem se těšil, že si chvíli odpočinu od standardního Ubuntu a všechno bude pěkně fungovat. Štěstí jsem ale neměl, a nejsem sám.

  • Ve výchozím stavu dva applety bluetooth vedle sebe, každý jiný a přitom alespoň jeden z nich zbytečný (lze vyřešit odinstalováním jednoho správce bluetooth)
  • Nemožnost ponechat zařízení bluetooth vypnuté po startu systému (úprava nastavení nepomůže, applet si zařízení vždy probudí, jediná možnost je zakázat bluetooth úplně, bez jednoduché klikací cesty zařízení aktivovat v případě potřeby)
  • Nefunkční zesilování a zeslabování zvuku skrze klávesové zkratky (přestalo fungovat po pár dnech používání systému)
  • Nemožnost změnit podsvícení klávesnice klávesovými zkratkami (v Ubuntu funguje již při načítání systému, v Xubuntu vůbec)

Rozhodně se nejedná o problémy, s nimiž bych jako uživatel průzkumník nedokázal chvíli přežít, ale musím se přiznat, že i mně začínají tyto chyby pomalu lézt na nervy … tedy neschopnost rychle něco zeslabit, aniž bych musel ukončovat aplikaci, která běží na celou obrazovku či automaticky zapnuté bluetooth, když chci šetřit baterku.

Xubuntu není jediné

Kdyby nebylo těchto „nedodělků“, určitě doporučím Xubuntu velmi rád každému. Systém je to totiž jinak perfektní a možnosti nastavení prostředí jsou úžasné.

Kubuntu, naneštěstí další kapitola sama pro sebe. Obsahuje oblíbené prostředí pro lidi přecházející z Windows 7, jelikož vypadá podobně a podporuje widgety na ploše, v podstatě stejným způsobem, jako Windows. Kubuntu má ale opět několik nevýhod, které nicméně v tomto případě nemusejí nezbytně souviset s uživatelským prostředím Kde. Na testovacím počítači funguje Ubuntu bez problémů, je stabilní. Kubuntu na druhou stranu trpí náhodnými chybami ze všech možných oblastí. Občas se dlouho vypíná, občas strašně vytěžuje procesor nebo třeba padá jako hrušky. V tomto případě je dost možné, že by na jiné konfiguraci fungovalo bez problémů, například mě vždy fungovalo velmi dobře, opět to ale ukazuje, že Ubuntu si poradí téměř se vším, i tím, co jiné distribuce nezvládají.

Další poměrně nepříjemnou vlastností, tentokrát obecně prostředí Kde, je skutečnost, že některé věci se zde nastavují poměrně složitě, což je způsobeno opravdu velkými možnostmi konfigurace. Někomu to zřejmě vyhovuje, ale obyčejný uživatel může mít problémy například jen s přidáním nové klávesové zkratky nebo se zakázáním klíčenky. V tomto ohledu se musím přiznat, že i na mě je Kde prostě příliš složité.

Nejnovější bohužel nemusí být nejideálnější

Další zvláštní distribucí, která se také snaží zaměřit i na běžné uživatele, je Fedora. Asi nejzajímavější na tomto systému je snaha vývojářů implementovat co nejnovější software do běžného vydání. Není tedy neobvyklé, aby nová verze obsahovala stále čerstvé aplikace, které ještě ani pořádně nebyly otestovány. Možná se nejedná o zcela ideální volbu pro každého uživatele, především kvůli nižší stabilitě celého systému, já však tuto snahu velmi oceňuji. Je to obrovská výhoda, které se například na Ubuntu dosahuje jen s pomocí dodatečných repozitářů. Ještě dále to dotáhla distribuce Arch Linux s modelem rolling-release, kdy se po vydání nové verze programu tato velmi brzo propíše i na počítače uživatelů distribuce.

Fedora je tedy poměrně atraktivní, ovšem jen pro určitou skupinu lidí. Navíc o tuto výhodu může časem přijít s plánovaným přechodem na rolling-release i v distribuci Ubuntu.

Mezi nevýhody tedy patří již zmíněná stabilita a především nekompatibilita se starším hardwarem. Fedora totiž neobsahuje ovladače pro některá zařízení, která například Ubuntu ještě stále podporuje, a může se tak stát, že vám v ní nebude fungovat některá tiskárna či webkamera.

Poté jsou zde standardní problémy s volbou prostředí: Gnome, Kde, Xfce? …

Běžný uživatel asi nebude v obraze, tak si zvolí výchozí možnost. Gnome Shell ale přece jen nepatří mezi nejintuitivnější prostředí, která existují. Na druhou stranu je nutno uznat, že funkčnost Gnome bude asi srovnatelná s funkčností Unity. Pokud tedy uživatel změnu přežije a na prostředí si zvykne, určitě bude s jeho ovládáním spokojený.

Debian, otec mnoha velkých distribucí

Seznam zakončím Debianem, který je takový otec Ubuntu i jeho odnoží. Instalace nepatří k těm nejjednodušším, ale když už je tento systém jednou nainstalován, lze si na něj poměrně rychle zvyknout. Pro prohlížení webu a psaní dokumentů bych si dokonce troufal tvrdit, že na normálním počítači se jedná o naprosto ideální volbu. Přesto, vzhledem k přístupu Debianu k nesvobodným ovladačům a k nesvobodnému softwaru může nastat, a téměř jistě nastane, problém se zprovozněním her a aplikací, vyžadujících 3D akceleraci, především kvůli ovladačům grafiky. To lze vyřešit stažením ovladače z oficiálních stránek výrobce, nepatří to ale k nejpohodlnějším řešením. Dalším problémem je komplikace s provozováním Steamu, který v Debianu bez pomoci nefunguje, či s instalací aplikací, jako jsou Skype či FlashPlayer. Ty totiž opět nejsou součástí standardních zdrojů softwaru a je nutné je instalovat ručně. Navíc mohou nastat podobné problémy s podporou staršího hardwaru, jako například u Fedory.

 

Subjektivní hodnocení uvažovaných distribucí (skóre 1 – 3, čím vyšší, tím lepší)

SystémInstalaceObsluhaRychlostStabilita
332333
323323
312223
332323
123222
323322

 

Ubuntu pro všechny

Pokud jste schopni si zvyknout na standardní prostředí Ubuntu (Unity), nemůžu než doporučit právě tuto distribuci. Je vhodná skutečně pro všechny a obecně lze říci, že funguje bez jakýchkoliv problémů.

Ubuntu má ještě v něčem navrch. Protože je natolik oblíbené, podporují ho téměř všichni vývojáři, což znamená skutečně velký výběr softwaru, často dostupný přímo z místního obchodu s aplikacemi. Také je pro Ubuntu velmi pozitivní to, že ho přímo podporuje množství výrobců hardwaru a nachází se kolem něj obrovská komunita uživatelů, takže i když se najde nějaký exotičtější kousek hardwaru, je docela možné, že v Ubuntu ho bude možné za pomoci Googlu poměrně snadno zprovoznit.

Právě díky těmto kladným vlastnostem je Ubuntu nejoblíbenější linuxovou distribucí vůbec a používají ho nejen běžní uživatelé, ale také velké firmy (např. Google).

 

Takže vesele stahujte a užívejte si: http://www.iubuntu.cz/index.php?site=4

Pokud nevíte, jak na to, odkáži vás na českou wikipedii, popřípadě fórum, kde naleznete ochotné lidi, schopné se vším poradit. Nezapomeňte také na možnost jednou za půl roku zůčastnit se místní Ubuntu release Party, jež se koná vždy krátce po vydání nové verze Ubuntu, často v obchodním středisku Sapa v Praze. Zde je možné přímo provést instalaci Ubuntu na váš počítač a nahradit tak Windows nebo posadit Ubuntu vedle stávajícího systému. Poslední taková akce proběhla právě dnes.

Autor: Martin Kozub | sobota 11.5.2013 22:00 | karma článku: 19,64 | přečteno: 3052x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse | Věda

Martin Kozub

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...

3.8.2014 v 18:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 1254x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 940x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik