Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ještě že máme „fake news“!

Už si ani nedovedu představit, že bychom se bez nich obešli. Je to mnohdy jen laciná argumentace těch zainteresovaně nevědomých, kteří se pokoušejí za každou cenu prosadit své názory a dosáhnout mnohdy politických cílů.

Tedy v tom smyslu, že každý „nepříjemný názor“ je možno v současné poněkud primitivní politické i společenské argumentaci označit jako „fake news“. Mistrem byl bývalý americký prezident Donald Trump. A není divu, že našel mnoho následovníků. Vždyť povýšený a arogantní výraz spolu s tak „jednoznačným odmítnutím“ možné pravdy je přeci tak působivé. Hlavně na často hloupé a nevědomé voliče,

Smutné je, že tento nový trend pomalu ovládá i naši veřejnoprávní ČT. Ne ve všech případech, jsou i tací redaktoři, kteří se snaží „prokličkovat“ mezi možnou pravdou a politikou vlády. Pochopitelně je nutno při tom myšlenkovém slalomu brát i zřetel na „zájmy“ samotného vedení ČT. Ale, jak se zdá mnohým už to leze, lidově řečeno, na mozek. Krásným příkladem byl pro mne přímo ukázkový pořad ČT. Konkrétně Události a komentáře odvysílané 23.11.2021 ve 22:00 a dirigované „krotitelem“ panem Železným.

Tentokrát se již „etablovaný“ odborník na novinářskou činnost rozhodl definitivně „zlikvidovat“ pana Okamuru. Tedy ne, že bych tuto poněkud zvláštní mutaci našeho politického života zrovna obdivoval, ale to, co si pan Železný v přímém přenosu dovolil překračuje podle mého všechny meze korektní novinářské práce. Vypadalo to, že cílem měla být skutečná veřejná politická „poprava“. Jinak si to nedovedu totiž vysvětlit.

Protože vzhledem k tomu, že se pan Železný již předem rozhodl, že pan Okamura nemá nárok, aby na vlnách „veřejnoprávního média“ šířil „nepovolené myšlenky“, mohlo jít opravdu jen o tento „novinářský zájem“. Protože jinak by nebylo zapotřebí dotyčného vůbec zvát. Já osobně se domnívám, že právě vzhledem k tolik toužebně obhajované „objektivitě“ ČT by to byl mnohem elegantnější přístup k této problematice.

Tož nestalo se. A pan Železný, hnán nadšením pro „svatou věc“ se choval asi tak, jak známe ze záběrů dokumentovaných politických procesů z padesátých let. Je mi opravdu líto, ale já to tak vnímal. Neustálé přerušování, zesměšňování, falešná argumentace a „příklady“ ze života, které byly ranou pod pás. Prostě přesně tak, jako tehdy. Je mi líto, opravdu bych rád našel jiný příklad.

Jak jsem se již zmínil, nepokládám pana Okamuru za osobu, které bych si obzvlášť vážil. Ale podobné „inscenace“ právě v pořadech veřejnoprávní ČT, takovýmto osobnostem jen nahrávají. Protože je zde předložen definitivní důkaz o tom, že se někdo rozhodl, že je nutné je umlčet, tedy minimálně z hlediska veřejnoprávní ČT. Tedy ne se pokusit je trochu zviklat v jejich názorech, jak by se dalo očekávat, ale veřejně „likvidovat“.

Nu což, máme „demokracii“. Pro nás nový to společenský systém. A každý společenský systém má svou terminologii. A já mám obavy, že hnáni nevědomostí a neschopností poučit se z historie si pomalu osvojujeme pojem „fake news“. A jejich šiřitelé mnohdy neprávem nabývají pomalu stejné společenské hodnoty, jako ti, kteří byli v nedaleké minulosti označováni za „antisocialistické živly“ a tudíž nepřátelé státu.

A to už ani nemluvím o tom, že se nacházíme v situaci, kdy z pohledu normálního občana je vlastně možno každou informaci označit za „fake news“. Bohužel včetně těch, které nám předkládá vláda a mnohdy už i ČT. To už jsem zažil. V době předminulé už také nikdo nevěřil prohlášením KSČ a to i přesto, že mnohdy její představitelé hlásali pravdu. Jak tento kruh opustit? Není to lehké, je to z velké části boj proti nevědomosti. Prvním krokem by mohlo být, že by naše ČT začala plnit úlohu veřejnoprávního média. A i to má svá úskalí, protože v prvé řadě je nutno ji „od privatizovat“. Nevím, zda si něco takového dokážeme vůbec představit, protože doposavad se všechno právě jen privatizovalo. Bohužel i to, co by mělo patřit všem.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411000371123/video/878550

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 25.11.2021 9:46 | karma článku: 22,89 | přečteno: 535x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik