Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Janek a jeho „Boží mlýny“

Můj obdiv k někomu, kdo se slaboduchou fantazií ohýbá realitu tak, aby byla podkladem pro lacinou zábavu prostého lidu je celkem vyhraněný. Řekl bych, že se jedná o obvyklý mediální kšeft za účelem zisku a slávy.

Pokud je však stejným způsobem provozováno něco, co se obvykle a oprávněně nazývá investigativní žurnalismus, tak obdivu nenacházím. Protože je to podlé a nezodpovědné. Bojovat o přízeň miliónů nadšených diváků je věc jedna a ovlivňovat veřejné mínění v politickém prostoru je přeci jenom něco jiného, vyžaduje totiž něco, co já nazývám společenskou odpovědností.

Bavit lid nepřináší obvykle žádnou škodu. I když laciná a hloupá zábava je důkazem upadající kultury, což je velice smutné. Nutno si ale přiznat, že heslo „chléb a hry“ již zcela ovládlo ideologii našich médií. Ovšem to samé aplikovat na vědomí společnosti jako celku je spíše zarážející a nutící k zamyšlení. Hloupost vnímaná jako zábava není politicky nebezpečná, hloupá a cílená ideologie obvykle předurčuje katastrofy.

Takže celý ten příběh o kšeftu se Sputnikem mi připadá jako námět dalšího volného pokračování Božích mlýnů. Budu upřímný, pokud bych se také stal účastníkem té „tajné schůzky“, tak by se klidně mohlo stát, že bych podobný obchod navrhl i já. Proč? Protože politika je obchod. A mnohdy i špinavý. A proto je dobré vždy uvážit veškeré alternativy, zvláště, když mám v ruce něco, čím mohu protivníka vydírat. To je základní pravidlo.

Že by to bylo v případě Vrbětice celkem hloupé, je více jak jisté. A proto k tomu ani logicky nedošlo. Takže z mého pohledu je vše v pořádku. Nevhodná alternativa byla zavržena. Případ je uzavřen. Ano zbývá jeden problém, a ten nejzávažnější, „tajné schůzky“ nejsou tajné. Asi se vždy najde někdo, kdo informace prodává. A i někdo, kdo je rád kupuje. Obé je z morálního hlediska odsouzeníhodné. To je totiž opravdu špinavý obchod.

Facit. Máme zde jistého pana Janka Kroupu, který miluje primitivní fabulaci, s jejíž pomocí se snaží užívat si výslunní a zájmu společnosti a vůbec mu nevadí, že tak hrubě poškozuje jméno těch opravdových investigativních žurnalistů. Pak tu máme pana režiséra Hřebejka, který je opravdový profesionál ve výrobě spotřebního laciného zboží, které ale nemá s kulturní snahou po osvětě nic společného. A pak je tu ministr Hamáček a předseda sociálních demokratů. Bohužel jeho mnohdy amatérská aktivita v politickém boji jen přispívá ke konečnému zániku strany, která by pro demokratickou společnost měla být pilířem. A tím jen vyklízí pole, které posléze plně ovládnou lidé typu dříve jmenovaných.

A teď zpět k Božím mlýnům. Jsem nevěrec, ale kupodivu na boží mlýny věřím. Vždy, když mi někdo, ať už jedinec či společnost nějak ublížila a já se nemohl bránit, tak došlo kolem osudu na morální odplatu. Prostě buď to někdo oné osobě za mne splatil, či ideologie společnosti jednoduše zanikla. Ale při mnou popisovaném společenském jevu se domnívám, že trest stihne nás všechny. Tedy pokud budeme i nadále jen přihlížet anebo se dokonce bavit a tleskat této zvláštní inscenaci.

Věřte, je to sice na první pohled taškařice, ale otočením knoflíku se jí nezbavíme. Ti aktéři baží po slávě a moci a je zcela jisté, že naleznou stejně chtivé následovníky. A co bude potom? Budeme se asi chechtat sami sobě a ani si neuvědomíme, že jsme kupodivu ke smíchu i zbytku světa, který nás posléze bude považovat za takovou „reality“ show určenou k pobavení vlastního obyvatelstva. No, nic, asi se zase přestěhuji do jiné země, abych tu podívanou mohl s odstupem a bez nebezpečí, že se mne týká, plně vychutnávat.

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 6.5.2021 12:17 | karma článku: 32,06 | přečteno: 1313x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:38

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik