Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ano, občan miluje diktaturu!

Stačí se jen podívat do minulosti lidstva. Vždy tomu tak bylo a jak vidno nic tuto mnohdy dobře skrývanou touhu duše nevymýtilo. Je prostě v nás. Zarazí nás většinou až v okamžiku, kdy je pozdě, kdy poznáme, že ničíme sami sebe.

Jak to vše vzniká? Jednoduše. Nejdříve je tu touha po moci několika málo jedinců, kteří se spolčí. Je jich poskrovnu ale dobře ovládají společenský mechanismus, který by je dostal na posty nejvyšší. Použijí prastaré metody, umění šířit strach. Strach z nepřítele, který nás ohrožuje. A to každého z nás. Nepředstavuje většinou skutečnou hrozbu. Je uměle vytvořen a slouží jako zosobnění všeho neštěstí, které nás postihuje.

Většinou se ale jedná jen o přenesení vlastní viny zapříčiněné povětšině nevědomostí, ba hloupostí, neschopnosti postoupit na společenském žebříčku vlastní pílí a silou. A pak je tu ta touha povýšit se nad ostatní, prostě jim vládnout. Velmi často hraje roli i touha potrestat a ponížit vzdělané. Příklady z historie jsou všeobecně známé. Pro Stalina to byli vzdělanci, boháči a šlechta, pro Hitlera Židé a intelektuálové, pro kapitalisty komunisté a naopak, pro levici pravice, pro hlupáky vzdělanci…výčet je nekonečný, ale princip zůstává pořád tentýž.

I konec diktatury je v podstatě stejný. Končí většinou „Norimberským procesem“. Zde se omlouvám pro tento drsný příklad, ale používám ho vědomě, protože se domnívám, že jeho princip je všeobecně znám. Hlavně proto, že obvyklé rčení, kterým se obvinění obhajovali bylo: Plnil jsem jen rozkazy. A většinou je to uspokojovalo, bylo to vidět na jejich tvářích a sebejistém vystupování. Milióny občanů na celém světe to viděly jinak a bylo tomu dobře.

Problém ale tkví v tom, že lidstvo se nepoučilo a zkouší to znovu a znovu. Vždy se najdou tací, kteří se spojí v boji o moc a nadvládu a vždy najdou další přívržence, kteří se chtějí na tom všem podílet. Většinou, jak jinak, hnáni pohnutkami, které nejsou v žádném případě čestné a morální, a tak jsou ochotni bojovat proti „nepříteli“ bez ohledu na to, zda byl ideologicky vytvořen či nikoliv. A stejně tak, zda ohrožuje lidstvo, či jenom jedince.

A tak se často stává, že v tomto „svatém“ boji přichází období, kdy se lidstvo defacto likviduje samo. A já mám dojem, že se nacházíme na počátku právě této vývojové fáze. V období, kdy se diktatura nachází těsně pod vrcholem moci a s pudem sebezáchovy zvířete postiženého vzteklinou kouše kolem sebe hlava nehlava.

Co tím vším chci říci? Tak třeba to, že očkovat děti prapodivnou vakcínou, před kterou opravdoví odborníci, mnohdy i ti, kteří se na jejím vývoji nepřímo podíleli, varují, je zločin. Je až s podivem, jak dokáží politici, kteří pod zástěrkou, že bojují o naše životy, zkreslovat fakta, umlčovat kritiku a nedopouštějí, aby se varovné hlasy staly součástí diskuse o budoucnosti nás a našich dětí.

A ještě smutnější je, že převážná část mediálního světa je v tom všem podporuje. Včetně veřejnoprávních médií v čele s ČT. I nadále šíří paniku a strach. Jak by ne, i zde jsou v převážné míře jedinci, kteří touží po nadvládě a moci. I když se v současné době spíše jedná o moc miliard, které většinou končí v kapsách těch, kteří pochopili, že současná forma nadvlády spočívá v množství peněz, které vytáhnou z kapes druhých i za cenu zničení jejich existence.

A já se bojím, že tu jednou, a svědky budou možná naše děti, zažijeme „Norimberský proces“, kde na lavici obžalovaných zasednou politici, kteří se budou hájit slovy, že jen plnili doporučení výrobců vakcín. A budou se tvářit stejně nabubřele a povýšeně jako ti zločinci tehdy. Ano, mám opravdu strach. Pro mne je poslední výstrahou dění v Rakousku.

Jsem z toho smutný, deset let jsem tam žil. Bohužel nejsem překvapen, protože to zlostné podhoubí jsem v této zemi pozoroval kolem sebe každý den. Ale pokusím se být spravedlivý. To podhoubí naleznete v každé společnosti. A klíčovou otázkou vždy je, zda jsou občané ochotni si přiznat ve vší skromnosti vlastní nevědomost, zda v sobě vzbudí touhu po vědění, či se rozhodnou jistý intelektuální a morální deficit nahradit hrubým násilím na druhých. Nic víc nic míň. Ostatně proč neopakovat chyby minulosti. Chybovat je přeci lidské. Stejně tak jako ničit vyspělé civilizace. Pokud nezdegenerují natolik, že se zničí sami.  

Autor: Michal Kotyk | neděle 21.11.2021 8:24 | karma článku: 20,66 | přečteno: 337x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  23:18

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

21. července 2024  22:25

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik