Státní banky - pro a proti
Ekonomové uvádějí v zásadě 2 důvody, proč by stát měl být vlastníkem bank. První důvod je "rozvojový". Soukromé banky byly hlavním motorem rozvoje v průmyslových zemí tím, že do ekonomiky "pumpovaly" úspory. V některých zemích ovšem nezvnikla taková bankovní struktura, která by toto umožnila, a proto stát stimuloval ekonomiku prostřednictvím vlastních bank. Příkladem je Rusko na konci 19. století nebo znárodňování bankovních domů v Latinské Americe v 60. letech minulého století.
Alternativním pohledem na zásah státu do bankovního sektoru je pohled "politický". V tomto pojetí získávají vlády kontrolu nad bankami proto, aby poskytovaly zaměstnání, podporu a další výhody svým podporovatelům, kteří je za to odměňují hlasy, politickými příspěvky nebo také úplatky. S tímto pohledem je spojena neefektivita státního vlastnictví, která je doložena mnoha příklady.
V obou teoriích jsou tedy díky státní bance podporovány projekty, které by soukromé banky nepodpořily. V případě rozvojového přístupu se jedná se společenský přínosné projekty. V případě politického přístupu tento přínos nenajdeme.
RAFAEL LA PORTA a kolegové z Harvardské univerzity a Yale zkoumali v roce 2001 státem vlastněné banky z celkem 92 zemí. Studie ukázala, že stále velké množství bank je vlastněno vládami. V roce 1970 to bylo 59 procent, v roce 1995 klesl počet na 42 procent. Tento typ vlastnictví je zvláště typický v chudších zemích a v zemích s nízkou ochranou majetkových práv, silnými zásahy státu do ekonomiky a nedokonalým finančím systémem. To by odpovídalo rozvojové teorii. Studie dále ovšem uvádí, že vyšší státní vlastnictví bank je spojeno s následným pomalejším rozvojem finančního systému, nižším ekonomickým růstem i nižším růstem produktivity. Stručně řečeno studie ukazuje, že pro státní vlastnictví bank je typický spíše politický přístup než přístup rozvojový.
Novější studie ovšem tyto výsledky zpochybňují. Známý ekonom z MIT Acemoglu v práci z roku 2008 uvádí, že vládní alokace mohou být efektivnější než tržní v případě, že existuje efektivní kontrola politiků nebo neexistuje systém sdílení rizik. Světlana Andrianova z Leicesterské univerzity v článku z roku 2008 uvádí, že vládou vlastněné banky mohou být efektivnější v mobilizování úspor než banky soukromé. Existují práce, které na příkladu německých bank ukazují, že státní banky mohou být stejně efektivní jako ty soukromé.
Jak je tedy v ekonomické teorii a výzkumu obvyklé, nenajdeme jednoduchý a jednoznačný návod. Je zřejmé, že i státní vlastnictví bank může být prospěšné, ale pouze a jen za určitých podmínek - efektivní kontrola atd. Nejsem si jistý, že Česká republika je v současné době schopná tyto podmínky splnit a zda by se taková státní banka nestala spíše zářným příkladem a potvrzením platnosti politického přístupu k této problematice.
Zdroje:
A. Michael Andrews. IMF Working Paper State-Owned Banks, Stability, Privatization, and Growth: Practical Policy Decisions in a World Without Empirical Proof. Leden 2005
La Porta R, Lopez-de-Silanes F, Shleifer A. Government Ownership of Banks. Journal Of Finance. February 2002;
ANDRIANOVA, S., DEMETRIADES, P. O. and SHORTLAND, A. Government ownership of banks, institutions, and financial development. Journal of Development Economics. 2008
Ladislav Kotík
Tohle je jižní Morava: Mikulov
Tak jsem o víkendu taky stanoval. Bylo nás tam se stany hodně. A v pondělí jsem se dozvěděl, že o víkendu stanoval i Andrej. Kdybych to věděl, udělal bych si taky selfíčko, dal ho facebook a mohli jsme si teď porovnat velikost.
Ladislav Kotík
Takové to české rozhodování: oddalování, odvolávání, výmluvy
Zdá se mi, že rozhodování v našem státě se poslední dobou děje často jen jako. Vlastně se ani nepočítá s tím, že by se dané rozhodnutí mělo realizovat. Předem počítáme s tím, že rozhodnutí někdo napadne a že to nebude na nás, abychom to museli realizovat. Různé nevládní organizace potom zase využijí každé chyby, aby rozhodnutí zpochybnily. Je to přece jejich povinnost a práce a už se nehledí na dopady. Někdy mám pocit, že to vlastně všem tak nějak vyhovuje.
Ladislav Kotík
To se mi moc líbí, ale ne na mém dvorku
Anglický akronym „Not in my backyard“ charakterizuje názorně postoj, který je tak typický pro dnešní moderní společnost. V době, kdy roste potřeba veřejně prospěšných staveb, je jasné, že tyto stavby, jakkoliv jsou prospěšné, zatěžují své bezprostřední okolí. Dálniční obchvat tak může zlepšit život tisícům obyvatel města, ale zároveň zhorší bydlení těm, kteří jsou v blízkosti. Postoje lidí se většinou dělí do 3 kategorií. Ti, kteří podporují daný investiční záměr, ti, kteří jsou záměrem nějak dotčeni a nesouhlasí s ním, a poté zbývající většina, které se záměr přímo nedotýká a v zásadě je jim to jedno. Paradoxně nejhlasitější bývají odpůrci, kterých je sice nejméně, ale mají největší motivaci.
Ladislav Kotík
Realistická politika à la Miloš Zeman
Miloš Zeman nedávno pochválil vládu za její přístup k Číně, který nazval realistický. Když mluví o islámu, tak je ale tento přístup nepotřebný a prezident má potřebu jasně ventilovat svůj názor.
Ladislav Kotík
Kouzlo menších letišť
Při svých leteckých cestách do zahraničí je mým velkým koníčkem hledat co nejlevnější variantu cesty. I proto mě mrzí krach středoevropských aerolinek Skyeurope a nedostatečná nabídka nízkonákladovek v České republice.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Zelenskyj potvrdil ruský protiútok v Kurské oblasti. Čekali jsme to, řekl
Aktualizujeme Ruská vojska zahájila protiútok v Kurské oblasti, kam na začátku letošního srpna vpadly ukrajinské...
ANO žádá vysvětlení od Stanjury, zda nechce uměle půjčkou snižovat schodek
Přímý přenos Jasné vyjádření od ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS, že nechce mimorozpočtovou půjčkou uměle...
Kritika od Pirátů je jen předvolební kolorit, říká hejtman Netolický
Před čtyřmi roky se Martin Netolický vzepřel celorepublikovému pádu sociálních demokratů, v...
PŘEHLEDNĚ: Nádrže se vypouštějí, pracovníci povodí jsou v terénu
Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 711x