Sociopat aneb člověk bez svědomí

Ledoví lidé. Šelmy hledající své oběti. Mistři skvěle ovládající figurky na své šachovnici. Schopni čehokoliv. To jsou sociopaté.

Přibližně jeden člověk z pětadvaceti je sociopat. Dotyčný nedokáže prožívat stud, výčitky svědomí nebo vinu. Svědomí je vědomí odpovědnosti za druhé lidi. Za ty, kteří potřebují naši pozornost, lásku, soucit nebo pomoc. Umožňuje nám žít pospolu v našich domovech i na této planetě. Sám Dalajlama nazval sociopaty lidmi, kteří nemají rozvinutý lidský život. 

Jak je poznat? Sociopaté jako pravé šelmy jsou obdařeny vlastnostmi, které nás na nich přitahují. Oplývají mimořádným kouzlem osobnosti. Mají obrovské charisma a jsou zajímavější než ostatní. Jsou spontánnější, vášnivější, komplikovanější, jsou těžko odhalitelní a snadno nás omámí. Umějí si nás získat. Často míří do politiky, velkého byznysu, ale mohou to být i obyčejní lidé, kteří se žení a vdávají, aby mohli vlastnit partnera nebo majetek, anebo se vzdělávají, aby mohli použít své znalosti k získání moci nad jinými lidmi. 

Sociopaté nás znají mnohem lépe než my známe je. My jen velmi těžko odhalíme člověka bez svědomí, kdežto sociopat slušného, důvěřivého a empatického člověka pozná okamžitě. Když si sociopat někoho vytipuje jako dobrou potencionální figurku na své šachovnici, začne tu osobu studovat. Zjistí, jakým způsobem daného člověka manipulovat a jak ho využít. Bude tomuto svému slibnému pěšákovi lichotit a okouzlí jej takovým způsobem, aby výsledná partie byla pro něj vítězná. Tito lidští dravci žijí proto, aby ovládali a vzrušuje je vítězství. Manipulace s lidmi přináší sociopatovi vzrušení a zahání nudu. 

Lidé bez svědomí mají až děsivě dobrý odhad na to, kdo podlehne jejich milostným návrhům. Svádění je pro ně jejich další technikou a bez skrupulí použijí jakékoliv lichotky jako své zbraně. 

"Celý život jsem na Tebe čekal. Jsi stejná jako já. Rozumíš mi víc než kdokoliv jiný. My dva jsme spřízněné duše. Obdivuji Tě za to, jaká jsi."

Ledoví lidé nenavazují vztah za účelem citového sblížení. Naopak využívají vztahů k dosažení vlastních cílů. Lepší postavení, finanční podpora, informace nebo jen tolik pro ně důležitý pocit vítězství. Sociopaté nejsou schopni milovat. Naučí se cit navenek jen předstírat, ale ve skutečnosti je jim utrpení druhých naprosto lhostejné. Lásku si pletou s touhou vlastnit a ovládat. Jejich manželství jsou bez lásky a nemají dlouhého trvání. Pokud sociopat o životního partnera či partnerku přijde, možná pocítí vztek, ale nikdy smutek nebo odpovědnost za tuto ztrátu. 

Sociopaté mají výborné herecké nadání. Umějí předstírat intenzivní zájem o problémy či nadšení jiných lidí, vášnivé vlastenectví, skromné červenání se i uplakaný smutek. Sociopat zahnaný do kouta používá dvě taktiky pro únik. Buď se promění v plačící politováníhodnou figurku nebo zaujme pozici rozhořčení a hněvu a začne druhou stranu zastrašovat. 

"Jestli to uděláš, věř tomu, že karma Tě bude pronásledovat celý život."

"Strašně, ale opravdu strašně jsi mě zklamala."

Když se na nás sociopat zaměří, jde o velmi děsivou životní zkušenost. Poškození způsobené sociopaty bývá hluboké, dlouhodobé, často ničivě zhoubné a dochází k němu znepokojivě často. Sociopaté ničí naše vztahy, bankovní konta, pracovní výsledky a neméně důležité sebevědomí. 

Každý z nás za svůj život jistě nějakého sociopata poznal. Jak se jim bránit? Nevěřit lichotkám, dávat si pozor na ty, kteří se snaží vzbudit soucit. Vábí-li nás sociopat, nepřistupujme na jeho hru. 

 

Zdroj: Sociopat odvedle, Bezcitní versus my ostatní, Martha Stoutová 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Kostrůnková | pátek 12.4.2019 18:02 | karma článku: 25,32 | přečteno: 2109x