Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je TikTok problém?

13. března schválila Sněmovna reprezentantů USA návrh zákona o zákazu TikToku. Dnes by o něm měl hlasovat Senát. Prezident Biden se již nechal slyšet, že zákon podepíše. Proč jsou Spojené státy na TikTok tak přísné?

Pokud „Zákon o ochraně Američanů před aplikacemi řízenými zahraničními protivníky“ (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act) projde, zakáže jakýmkoli „zahraničním protivníkem ovládaným aplikacím“ působit v USA. Pro TikTok vlastněný Čínou by to znamenalo buď odchod z USA, nebo svůj prodej společnosti se sídlem v USA.

Tato, mezi mladými lidmi nesmírně populární, mobilní aplikace přitahuje pozornost bezpečnostních analytiků a úředníků, stejně jako politiků a regulačních orgánů, a to kvůli různým rizikům s ní spojeným. Celosvětová tendence k omezování aplikace pocházející z pevninské Číny neustále roste, a to především z bezpečnostních důvodů. Osobní bezpečnost však není jediným rizikem této interaktivní sociální sítě.

Jaké jsou širší souvislosti?

TikTok je sociální síť pro sdílení krátkých videí, kterou vlastní čínská společnost ByteDance. Používají ji hlavně mladí lidé a děti a patří mezi nejoblíbenější sociální aplikace s miliony stažení po celém světě. Její sesterská čínská verze, Douyin (抖音), je dostupná pouze pro uživatele v pevninské Číně. Zajímavé je, že TikTok, spolu s dalšími západními sociálních médii jako Facebook, X, Instagram nebo Youtube, není pro uživatele v pevninské Číně dostupný.

V poslední době čelí TikTok kritice a vyšetřování především kvůli obavám o bezpečnost vyplývajícím ze shromažďování obrovského množství dat o uživatelích. Vzhledem k tomu, že společnost ByteDance sídlí Číně a podléhá tedy čínským zákonům, například zákonu o celonárodní špionáži, lze předpokládat, že by mohla být data zneužívána ke špionáži.

Ostatně jsou známé příklady uplatňování cenzurních praktik na TikToku, ne nepodobných praktikám čínské vlády. Docházelo například ke skrývání nebo omezování obsahu, který kritizoval lidskoprávní situaci v Číně. Jeden z těchto příkladů, skandál s návodem na líčení, který se stal virálním v roce 2019, ilustruje, jak TikTok cenzuroval obsah o porušování lidských práv Ujgurů v Číně. TikTok také omezoval viditelnost příspěvků od „zvláštních uživatelů“ jako jsou lidé s postižením nebo nadváhou, s předpokladem, že tyto kategorie jsou náchylné k šikaně. TikTok také přiznal, že špehoval zahraniční novináře.

Další obava se týká šíření neověřených informací i dezinformací a ovlivňování hlasu lidu, například před volbami. Většina uživatelů TikToku jsou mladí lidé ve věku 18 až 24 let, kteří přiznávají, že je pro ně TikTok hlavní zdroj informací. TikTok navíc sám odhalil, jak může na své uživatele působit když v reakci na současné kroky americké vlády vyzval pomocí notifikace své uživatele, aby kontaktovali své politické zástupce a protestovali proti návrhu zákona. Dokonce jim aplikace byla schopna (po zadání PSČ) vyhledat telefonní číslo na konkrétního senátora. Zákonodárci pak museli zvedat mnoho telefonátů nespokojených uživatelů i z řad dětí. Případ jen ilustruje, jak mocná je aplikace, co se shromažďování dat a ovlivňování uživatelů týče.

Díky robustnímu algoritmu, který přizpůsobuje nikdy nekončící obsah preferencím uživatele, může sloužit jako zdroj levného dopaminu. Nejen že na TikToku uživatelé marní hodiny času, ale můžou se na něm stát i závislí.

V mnoha zemích světa byla přijata opatření k omezení rizik spojených s používáním TikToku. Některé vlády již zakázaly používání TikToku ve vládních zařízeních z obavy o bezpečnost dat. Jiné země, například Afghánistán, Nepál a Pákistán, více dráždí samotný obsah a TikTok zakázaly z tohoto důvodu. V Česku by politická diskuse o TikToku mohla být pokročilejší. Politické strany a politici chtějí být na TikToku přítomny, aby mohly oslovit mladší generace a své potenciální voliče a úplně přehlížejí bezpečnostní rizika, a to i přes vážná varování bezpečnostních organizací.

Výkonné algoritmy TikToku a šíření dezinformací trápí americké zákonodárce nejvíce, především před nadcházejícími prezidentskými volbami. Donald Trump, který během svého prezidentského mandátu sám vyzýval k zákazu TikToku, nyní změnil názor, neboť Facebook považuje za „nepřítele“ a obává se, že by se tato americká společnost v případě zákazu TikToku „zdvojnásobila“. Dalším překvapivě hlasitým oponentem zákazu je americký miliardář a majitel společnosti X (dříve Twitter) Elon Musk, který zákaz přirovnal k pokusu o „cenzuru a vládní kontrolu“.

Proč je to důležité?

Pokud návrh zákona projde, bude muset TikTok do šesti měsíců opustit území USA nebo být prodán do amerických rukou. Naléhavost a rychlost, s jakou návrh zákona prošel zákonodárným sborem, je bezprecedentní. Diskuse o bezpečnosti informačního prostředí v USA uprostřed prezidentských voleb je mnohem pokročilejší než v Evropě, která se v následujících měsících připravuje na volby do Evropského parlamentu a na mnoho národních voleb. Pokud chceme chránit naše demokratické hodnoty a udržet naše vnímání světového řádu, musíme aktivněji adresovat rizika spojená s platformami sociálních sítí jako je TikTok, nad nimiž nemáme skoro žádnou kontrolu.

Autor: Zuzana Košková | pátek 7.6.2024 11:44 | karma článku: 21,86 | přečteno: 2596x
  • Další články autora

Zuzana Košková

Připomínání si výročí masakru na náměstí Nebeského klidu

Před 35 lety, v noci z 3. na 4. června, čínské vojenské jednotky brutálně potlačily prodemokratické protesty na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu.

7.6.2024 v 3:10 | Karma: 6,59 | Přečteno: 74x | Diskuse | Občanské aktivity

Zuzana Košková

Korupce, moderní válčení a čínská armáda

V kontextu přípravy na moderní válčení byla v dubnu založena zbrusu nová strategická složka Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA), Síly informační podpory (Information Support Force, ISF).

26.4.2024 v 10:27 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

  • Počet článků 3
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 899x
Jsem sinoložka, v organizaci Evropské hodnoty vedu analytický program Red Watch, který sleduje a analyzuje čínský vliv a geopolitický vývoj zejména v indopacifickém regionu. Tematicky mě zajímají čínská média, cenzura a propaganda.

Seznam rubrik