Stát si tiskne peníze jak se mu zachce

Dočkáme se doby kdy se nevyplatí tisknout stovku? Podobně jako dnesk desetníky, dvacetníky a padesátníky. Představa že by existovali pouze soukromé školy, nemocnice, lékárny a dopravci v mnoha lidech vyvolá úsměv na rtech nebo zvýšenou tvorbu žluče spojenou s nutností napsat komentář zase další pravičák tupec. Ale existence soukromých vydavatelů peněz je nepředstavitelná i pro většinou pravicově smýšlející populace.

Peníze chápeme jako jeden z nezbytných faktorů co dělá stát státem, podobně jako hranice nebo jazyk. Mnoho lidí si neuvědomuje, že peněžní oběh je státem nucený a nepřijmout korunu znamená trestní čin. Podívejme se na výňatek ze zákona:

§ 144 Ohrožování oběhu tuzemských peněz

(1) Kdo neoprávněně vyrobí nebo vydá náhražky tuzemských peněz, nebo kdo takové náhražky neoprávněně dává do oběhu, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo peněžitým trestem.

(2) Stejně bude potrestán, kdo

a) bez zákonného důvodu odmítá tuzemské peníze,

b) bez hospodářské potřeby shromažďuje drobné tuzemské peníze, nebo

c) poškozuje tuzemské peníze.

Nejsem právník, ale znamená to snad, že nemůžu sbírat koruny, jen protože se mi líbí?  Ve svém obchodě nemůžu odmítnout korunu a vyžadovat platbu v dolarech? A když na ulici vykřiknu, peníze jsou špatné, poškozuji tím Českou Korunu?

První položka o tisku peněz (v podobě náhražek) je logická, co je však podivné že jedna organizace peníze tisknout může. Tou vyvolenou je centrální banka. Pokud si někdo myslí, že tiskne peníze pouze jako náhradu ošoupaný a starých bankovek, tak se šeredně mýlí!  

V roce 1993 bylo k dispozici 40 miliard v podobě bankovek a mincí, k dnešnímu dni jsme na hodnotě 253 miliard. Tedy 6 krát více! Česká národní banka za 15 let natiskla asi 210 miliard korun, otázka zní kam nové peníze putovaly? Formulářek pro přihlášení se k odběru nově vytištěných bankovek jsem na webových stránkách ČNB bohužel nenašel.

Tisk peněz prakticky zadarmo a bez krytí je základní princip vzniku inflace. Pokud se totiž nově vytištěné peníze dostanou na trh, jsou přijímány s udávanou hodnotou, jak však trh postupně zjišťuje, že se jedná jen o fiktivní hodnotu, začnou řetězově růst ceny a okradeni jsou ti, kteří mají k nově vytištěným penězům nejdále.

Co podobnému tisku v minulosti částečně zabraňovalo lze zjistit pohledem na dva obrázky dolaru ("zastaralý a moderní"):

Řešení prozrazovat nebudu, nechám prostor na komentáře. Paradoxem ale je, že tisk peněz je dnes skoro nepodstatný zdroj inflace, dnešní systém je mnohem šílenější, a bude tématem některého z budoucích článků.

Vývoj výše oběživa viz ČNB: http://www.cnb.cz/cs/platidla/obeh/obeh.html

Autor: Jan Kořenek | čtvrtek 12.6.2008 13:30 | karma článku: 13,15 | přečteno: 1770x