Ropa žádný cenový rekord netrhá

Titulky novin neustále hlásají zprávy o nových cenových rekordech za barel, o stávkujících rybářích nebo o snaze dočasně snížit spotřební daň za benzín. Jako důvod uvádějí zvyšující se poptávku po ropě a nedostatečnou nabídku těžařských společností. Toto však vůbec není skutečný důvod zdražení ropy.

Ropa na hranici nového tisíciletí stála 30$ za barel, v roce 2008 o 100$ více, to je jasně viditelné zdražení. Za růst ceny může poptávka z Asie! Blíží se ropný zlom! Pečivo půjde nahoru! Benzín za chvilku jen pro bohaté! Frekvence těchto hesel se zvyšuje přímo úměrně z rostoucí cenou ropy, jenže všechny tyto hesla spoléhají na jednu zásadní věc. 30$ v roce 2000 = 30$ v roce 2008 nebo ještě lépe "celkové množství dolarů v roce 2000" = "celkové množství dolarů v roce 2008". 

Není dolar jako dolar, stejně tak není koruna jako koruna. Pokud si myslíte, že celkové množství peněz je konstantní, tedy neměnné, tak jste na zásadním omylu (graf ČNB vás doufám přesvědčí: http://www.cnb.cz/cs/platidla/obeh/obeh.html). Stejně jako se tisknou koruny, tisknou se i dolary, jenže za mořem tento tisk trochu přehnali a projevila se hypoteční krize. Většinovou část peněz dnes tvoří takzvané bezhotovostní peníze, které vytvářejí komerční banky pomocí úvěrů, objemy těchto úvěrů může centrální banka ovlivňovat jen nepřímo za pomocí sazeb. Tato metoda je velmi účinná a v USA jsou aktuálně sazby na nejnižších hodnotách za celou historii.

Proč je ropa obchodovatelná jen za dolary? Je to velmi jednoduché, USA se v roce 1944 zavázali za každých 35 dolarů vydat 1 unci zlata, po Vietnamské válce se zjistilo, že z trezorů zmizela polovina zlata a rychlost výběru se zvětšuje. Hrozila tedy obrovská krize, která mohla vyvolat pád dolaru. Představa, že dolar nebude nikdo chtít, byla pro ameriku, která je na importu závislá naprosto nepředstavitelná. Proto v 80. letech došlo pod rouškou reformy ke zrušení zlatého krytí a dolar se navázal na ropu. Co to znamenalo je asi jasné, všechny ropu chtějící státy, potřebovaly dolary a ty mohli získat jen dovozem zboží do USA.

Které trhy ovlivní možnost levné půjčky jako první? Jednoznačně ten realitní (za obrovský růst nemovitostí po revoluci, může dostupnost hypoték). Jenže v USA se to přehouplo přes únosnou mez, nemovitosti se staly tak drahé, že je nikdo nechtěl a investoři musí hledat nové příležitosti - energetika (ropa). Co se stalom vidíme na ceně ropy, svobodný trh se brání zvýšením ceny. Mnohé země se navíc snaží o dohodu a vyřazení dolaru ze hry (Čína - Írán, Rusko - EU, Chavézův ropný barter).

Svobodný trh tedy za extrémní nárust spotřeby nemůže, stejně jako nemůže za nárust ceny. Největším důvodem je vnucení dolaru do prostředí dobrovolné směny. Než se však projevilo množení amerických papírků v ceně ropy, vznikla její obrovská závislost a ohromná spotřeba. 25% světové produkcejde do USA. Je to logické, může si to snadno dovolit, protože má k nově vytištěným dolarům nejblíže.

Co by pomohlo ropnému trhu? Jednoznačně liberalizace a možnost kótovat a odkoupit ropu v libovolné měně dostupné na forexu podle aktuálního kurzu. To se však brzy nestane. Když chtěl Husajn obchodovat ropu za eura, všichni víme, jak dopadl. A Při otevření ropné burzy (kotované v eurech) si Irán, podepsal doživotní zápis na list "osy zla".

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Kořenek | čtvrtek 5.6.2008 12:49 | karma článku: 12,54 | přečteno: 774x