Zastřelte tygra, než ho zcela vyhubíme!

V Indii započal hon na lidožravou tygřici T1, která měla podle dostupných zpráv připravit o život údajně už nejméně 13 lidí. Je to správně?

Její odstřel nyní povolil soud a úkolu se okamžitě ujal nejznámější indický lovec tygrů. Ten tuto příležitost jistě uvítal, protože za běžných okolností je lov tygrů v zemi přísně zakázaný. Tygřici už tak zřejmě nic nezachrání, otázkou ale zůstává, jestli bylo toto řešení nevyhnutelné, nebo zda se dá podobným případům zabránit. Zakládáme záchovné programy, aby pak byla zvířata, která se snažíme ochránit, zastřelena?

Střet mezi přírodou a člověkem je stále častější a ne jinak je tomu v Indii, kde navíc lidská populace narůstá geometrickou řadou. Zvyšující se počet lidí má samozřejmě větší nároky na prostor a rozšiřující se města tak postupně ukusují z přirozeného prostředí tygrů a dalších zvířat. Aby se zabránilo podobným případům a aby tygři, které se snažíme ochránit, nemuseli být usmrcováni, je třeba víc než jedno opatření.

Tygr Ussurijský v ZOO Tábor

Tygři dnes žijí pouze na pár procentech svého historického území. Alarmující je také fakt, že o většinu z něj přišli v posledních desetiletích. Mohlo by se zdát, že člověk žijící v 21. století je vnímavější k potřebám přírody a konečně si uvědomuje její význam pro budoucnost lidstva. Zdá se, že opak je pravdou. Zákaz lovu tygrů je pouze prvním krokem k udržení zdravé populace těchto majestátních šelem. Pokud nebudou mít kde žít a příroda jim nenabídne dostatečné zdroje potravy, budou konfrontace s člověkem samozřejmě přibývat. Co láká tygry v Indii k lidským příbytkům, jsou také všudypřítomné krávy. Jako posvátná zvířata je Indové nezabíjejí a chovají je především pro mléko. Často jsou ale rodiny tak chudé, že nejsou krávu schopny uživit. Podvyživené a slabé kusy se tak toulají okolím a pro tygry jsou snadnou kořistí. Čím blíže se tygr dostává k lidským obydlím, tím větší pak hrozí nebezpečí, že napadne člověka. A je zase jen na člověku, aby tomu zabránil.

Zákazem lovu a zachováním co možná největšího přirozeného prostředí ale boj za záchranu tygrů zdaleka nekončí. Pytláctví a ilegální lov jsou výnosný byznys, pro který se lidé neštítí zabíjet. A to překvapivě i v České republice. Řada z vás má jistě stále v živé paměti kauzu zabitých tygrů v soukromém chovu přímo tady u nás. Lidé, kteří by měli o zvířata pečovat a svou činností podněcovat zájem o tuto problematiku tak často jen hledají snadný a rychlý zisk. I z toho důvody by velké šelmy měly být chovány jen v zoologických zahradách, kde se z tygra nestane přísada do čínské medicíny.

Autor: Evžen Korec | středa 10.10.2018 8:05 | karma článku: 12,00 | přečteno: 377x