Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Povinně dobrovolné družení aneb Proč nemám rád teambuilding?

V dnešní době módní aktivity na utužování firemního kolektivu v mnoha ohledech připomínají doby dávno minulé. Jsou tzv. teambuildingy jen novodobou obdobou brigád socialistické práce? 

K napsání tohoto článku mne inspiroval velký ohlas mého posledního blogu o open-space kancelářích. Rozhodl jsem se proto napsat i o další módní praktice řízení lidí, kterou u nás ve firmě zaručeně nenajdete – o povinném družení zaměstnanců, tzv. teambuildingu.

Improvizované hašení požáru, posádka auta ztracená kdesi v pustině, závody ve skákání v pytli – více či méně perverzních variant a scénářů pro utužení týmového ducha nabízejí specializované agentury přehršel. Zastánci teambuildingových akcí tvrdí, že společné mimopracovní aktivity zaměstnanců pomáhají zejména stmelit pracovní kolektiv a zlepšit komunikaci mezi zaměstnanci navzájem a mezi zaměstnanci a vedením. Týká se to především velkých korporací, i když v poslední době se teambuildingy stále častěji rozmáhají i v českých firmách.

Při procházení diskusních fór na internetu ale narazí člověk na překvapivě mnoho komentářů a reakcí, v nichž lidé tyto akce popisují jako svou noční můru a nutné zlo, kterému se podrobují z obavy o ztrátu zaměstnání nebo zamezení dalšího kariérního postupu. Firemní teambuildingy mají totiž takové zvláštní kouzlo – zpravidla jsou „dobrovolně“ povinné. Takže i když řada zaměstnanců nespatřuje žádnou přidanou hodnotu či osobní rozvoj v simulované hře na indiánský kmen ztracený v poušti, nakonec se – ač neradi – raději zúčastní.

Tabulky slečen z HR oddělení jsou totiž neúprosné a pokud někdo není dostatečně cool a nevykazuje patřičného týmového ducha, jednoduše nemůže stoupat po kariérním žebříčku. Znáte to: „Nikoho nenutíme, rozhodně to není povinné a nikdo ti za to hlavu neutrhne, ale přeci jen – bylo by dobré, aby ses zúčastnil. Navíc už je to vše zaplacené a objednané.“ 

Odměnou za přemáhání zpravidla bývá večerní završení v podobě společného bowlingu a hromady sponzorovaného alkoholu.

Individualita a soukromí vs. „umění zařadit se“
Za svůj život jsem se setkal s opravdu hodně zaměstnanci. A ze zkušenosti vím, že opravdu schopní a sebevědomí odborníci, kteří mají vlastní motivaci posouvat věci kupředu, jsou většinou sólisté. Silné individuality se často vyznačují tím, že se nerady zapojují do povinných kolektivních aktivit. Nebo ještě lépe – obecně se nepotřebují zařazovat do žádného „vyššího“ celku, nepotřebují být členem nějaké skupiny. Naopak – pro mnoho z nich je myšlenka „zařadit se do stáda“ dokonce odpudivá.

Nedovedu si představit, že by takoví lidé měli část této své individuality potlačovat a jen kvůli tomu, že to shora někdo nařídil, se povinně oblékat do směšných kostýmů a soutěžit v nesmyslných disciplínách. Stejně tak nechápu, proč by měli tito lidé po večerech popíjet s kolegou, s nímž si v lepším případě nemají co říct (a v horším je mezi nimi znatelná averze). Zaměstnáváme přeci svobodné, dospělé a svéprávné lidi a úroveň osobního kontaktu s kolegy bychom měli nechat plně na uvážení každého z nich.

Mimochodem je zajímavé, že vrcholní šéfové se podobných akcí zpravidla nezúčastňují, maximálně v konkrétní čas přijedou, řeknou pár hezkých slov a symbolicky odstartují patřičnou soutěžní disciplínu. Ale skákat v pytli nebo běžet s vajíčkem na lžíci je obvykle neuvidíte. Zřejmě už jsou dostatečně osobně rozvinutí a na rozdíl od ostatních zaměstnanců jim daná aktivita již nic prospěšného nepřinese…

Domnívám se tedy, že více než osobní rozvoj zaměstnanců a zlepšení komunikace stojí za teambuildingovými akcemi úplně jiné motivy: především oddělit poslušné a přizpůsobivé od těch, kteří by si snad dovolili vyčnívat, a také utratit (v horším případě doslova podojit) štědrou část firemního rozpočtu určenou na rozvoj „lidských zdrojů.“

Komu se hodí teambuilding?
Teambuilding je pro mnohé zaměstnance určitě zajímavou možností, jak vyzkoušet širokou škálu alkoholických nápojů na účet firmy. Pro někoho je teambuilding i ojedinělou šancí, jak vyzkoušet kvality té přitažlivé kolegyně z třetího patra, se kterou se jinak v podstatě nepotká. A určitě jsou teambuildingové akce pro jejich organizátory vítanou cestou k firemním penězům, které lze náležitě odklonit nebo utratit za nesmysly od spřátelených dodavatelů.

Pro mnoho velmi inteligentních a výkonných zaměstnanců, kteří mají dostatek vlastních přátel i možností, jak smysluplně trávit svůj volný čas, případně mají ten hendikep, že jsou prostě jen introvertního charakteru, ale představují firemní akce na utužování kolektivu nefalšované psychické trauma a povinnost se dlouhodobě přetvařovat. Trávit čas s lidmi, s nimiž si za normálních okolností nemají co říct.

Předtím, než začnou manažeři o pořádání teambuildingu ve své společnosti vůbec uvažovat, měli by se nad tím alespoň krátce zamyslet a zkusit si odpovědět na otázku, kolik lidí z jejich týmu akci skutečně ocení a kolik se jich zúčastní jen z povinnosti.

Osobně si myslím, že nějakým podobným návrhem na strávení víkendu třeba lovem imaginárního mamuta bych své zaměstnance spíše urazil. Ale o tom to přesně je – buď chcete zaměstnávat výrazné individuality a odborníky, kteří chtějí vynikat a být nejlepší v tom, co dělají, a sami hledají cesty jak toho dosáhnout. Nebo dáte přednost stádu poslušných a průměrných, kteří udělají přesně a do puntíku to, co jim řeknete a večer je najdete přesně tam, kam jste je ráno postavili. A na zmíněný lov mamuta pojedou všichni, někteří možná i rádi.

Jenže se stále nemůžu zbavit dojmu, že špičková firma by měla stát hlavně na špičkových lidech a silných individualitách. Takže my v Ekospolu rozhodně žádný lov mamuta neplánujeme.

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 5.9.2013 13:59 | karma článku: 47,21 | přečteno: 24393x
  • Další články autora

Evžen Korec

Polovina papoušků se má v češtině přejmenovat, nová jména získají i někteří ptáci

Chaos a zmatek způsobí návrh Názvoslovné komise České společnosti ornitologické přejmenovat spoustu ptáků včetně zhruba poloviny druhů papoušků.

25.7.2024 v 9:49 | Karma: 0 | Přečteno: 36x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Z evropské přírody už zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další

Pratur, zubr evropský či norek evropský. To je jen malý výčet původně i v českých zemích hojně rozšířených savců, které člověk vyhubil.

18.7.2024 v 10:47 | Karma: 11,83 | Přečteno: 412x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou

Příkopy a opevnění hradů sloužily v minulosti jako překážka chránící před dobyvateli. Nyní, kdy tuhle svou původní funkci dávno ztratily, se využívají různě.

8.7.2024 v 13:11 | Karma: 8,30 | Přečteno: 330x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Bruselské nesmysly komplikují lidem život a podkopávají evropskou ekonomiku

Nově zvolení europoslanci by měli usilovat o rozbití bruselského hnízda byrokracie, které podkopává konkurenceschopnost Evropy a komplikuje lidem život.

1.7.2024 v 20:02 | Karma: 33,64 | Přečteno: 809x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Myslivecký zákon podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře

Poslanci by měli odmítnout novelu mysliveckého zákona, která v předkládané podobě umožní týrání zvířat a povede ke zhoršení bezpečnosti v lesích.

19.6.2024 v 15:24 | Karma: 13,22 | Přečteno: 368x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Boj v koalici o zaručenou mzdu. Jurečka ji chce zrušit, Šípová ji hájí

25. července 2024  6:03,  aktualizováno  10:51

Přímý přenos Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Demografická krize Japonska trvá. Za rok přišla země téměř o milion lidí

25. července 2024  10:34

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

Návrat k psacím strojům. Stínová vláda ANO kritizuje nový stavební zákon

25. července 2024  8:47,  aktualizováno  10:23

Místopředseda hnutí ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček označil nový stavební zákon za...

Zahájení olympiády v Praze. Petřínskou rozhlednu ozáří francouzská trikolora

25. července 2024  10:13

Atmosféru zahajovacího ceremoniálu letních olympijských her mohou v pátek okusit i Pražané. Pět...

  • Počet článků 180
  • Celková karma 16,85
  • Průměrná čtenost 4019x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.