Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Chaos ve stavebním řízení oddaluje povolování staveb a může zásadně zdražit nové byty

Naprostý kolaps. Dvě slova, která zcela přesně popisují stav, který s příchodem letních prázdnin nastal na stavebních úřadech po celém Česku

Nemohou za to vysoké teploty ani čas dovolených, ale nabytí účinnosti nového stavebního zákona. Nový systém povolování staveb se od samého počátku potýká s obrovským množstvím chyb, které podle úředníků stavebních úřadů prakticky znamenají, že je systém nefunkční. I my pozorujeme zásadní zpomalení práce stavebních úřadů, které mají už několik týdnů plné ruce práce s nastavováním nového systému a nahlašování chyb. Dá se říct, že povolování nových staveb se prakticky zastavilo. Doplatí na to hlavně zájemci o vlastní bydlení, protože nové byty mohou kvůli průtahům zdražit až o stovky tisíc korun.

Že bude zavádění nového stavebního zákona trvat dlouho a nebude to jednoduché, jsem opakovaně říkal už dlouho předem. Ale takové problémy, které se objevily, jsem ani já nečekal. Povolování staveb podle nových pravidel podle našich informací absolutně nefunguje, neustále se objevují nové a nové chyby. Pravidelně to konzultujeme s několika vedoucími stavebních úřadů a i oni jsou z toho nešastní. Prakticky nedělají nic jiného, než jen naráží na chyby a hlásí je výše. Přichází i o čas věnovat se už rozpracovaným žádostem o stavební povolení.

Napravit všechny chyby a zajistit alespoň nějakou funkčnost systému nebude trvat týdny, ale měsíce. Aktuálně se vůbec nic neurychlilo a investor, který nestihl termín pro podání žádosti o povolení stavby podle starých podmínek, musí počítat s obrovským zpožděním. V současnosti nikdo nedokáže garantovat, kdy se nový systém konečně rozeběhne bez chyb. Jakékoliv zdržení přitom povede jen k vyšším nákladům. Investorům, kteří si na koupi pozemku a přípravu a následnou výstavbu projektu vzali bankovní půjčku, naskakují vícenáklady každým dnem. Splácet musí často už nyní, realizace zisku, kterým by pokryli i splátky, se jim naopak vzdaluje. To se nakonec projeví na koncové ceně stavby. Nový byt to v konečném důsledku může prodražit až o stovky tisíc korun. Výhodu mají velcí a finančně silní developeři, kteří využívají jen vlastní zdroje. I jim ale průtahy způsobují růst nákladů.

Protože jsme v Ekospolu situaci sledovali a analyzovali dostatečně předem, stihli jsme připravit všechny potřebné podklady tak, abychom žádosti o povolení staveb mohli podat ještě před prvním červencem. Většina našich připravovaných staveb tak běží ještě podle původního stavebního zákona. Využili jsme možnosti poslat naše připravované projekty do povolovacího řízení ještě před nabytím účinnosti nového stavebního zákona. Zatím se jednoznačně ukazuje, že kdo zvolil tento postup, udělal dobře. Bohužel boj s chybami nového systému zaměstnává úředníky stavebních úřadů natolik, že mají méně času na již běžící řízení. Problém je o to větší, že je investoři v červnu zahrnuli velkým množstvím žádostí, kterými se nyní jen horko těžko prokousávají.

Povolování nových staveb patří v Česku dlouhodobě k nejsložitějším na celém světě. Nový stavební zákon měl proces výrazně zjednodušit a výrazně zkrátit. Nová legislativní norma opravdu obsahuje principy, díky kterým by získání všech potřebných povolení opravdu mohlo být snadnější a rychlejší. Bohužel jakékoliv přínosy nového zákona aktuálně absolutně zastiňuje jeho špatně připravené spuštění, které naopak povolování nových staveb ještě více paralyzovalo. Celé stavebnictví se z toho bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho.

Autor: Evžen Korec | středa 28.8.2024 11:05 | karma článku: 16,36 | přečteno: 254x

Další články autora

Evžen Korec

Nový tým snad chaos provázející digitalizaci stavebnictví napraví co nejrychleji

Náhlý, nicméně očekávaný krok. Premiér Petr Fiala odvolal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a jako údajný důvod uvedl manažerské selhání při řešení problémů se zaváděním nového stavebního zákona a digitalizace stavebnictví.

24.9.2024 v 18:01 | Karma: 13,52 | Přečteno: 421x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Prvním klonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat II Korec Corso

Odchovat špičkového psa, který dokonale splňuje standardy daného plemene, se většině chovatelů nepodaří za celý život. Ani pečlivý výběr těch nejlepších rodičů nemusí zaručit, že jejich potomek zdědí všechny kladné vlastnosti.

11.9.2024 v 11:29 | Karma: 7,46 | Přečteno: 335x | Diskuse | Věda

Evžen Korec

Pozor na realitní šmejdy! Nevyžádané výzvy k prodeji nemovitosti vždy pořádně prověřte

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“

29.8.2024 v 14:53 | Karma: 15,45 | Přečteno: 478x | Diskuse | Ekonomika

Evžen Korec

Zabíjet toulavé psy je nepřípustné. Zvířata nesmí doplácet na chyby lidí

Třicet dnů. Jeden měsíc. Přemýšleli jste někdy, co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední měsíc života?

14.8.2024 v 17:10 | Karma: 10,62 | Přečteno: 330x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Týrání a ubíjení zvířat v oboře Březka je zásadním selháním orgánů statní správy

Už dlouho jsem neviděl příklad tak brutálního týrání zvířat jako po shlédnutí otřesných záběrů, na kterých šéf státní obory Březka a jemu podřízený dělník týrají a nehumánně zabíjejí chycená zvířata včetně tchoře tmavého.

9.8.2024 v 14:56 | Karma: 34,11 | Přečteno: 1761x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

V Hradci Králové začíná Rock for People, dnes zahrají také Gorillaz

ilustrační snímek
10. června 2026,  aktualizováno 

V hradeckém Parku 360 začíná 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Hlavní hvězdou...

Uvnitř opravovaného bazénu v Liberci je už patrné, jak se promění

Uvnitř opravovanĂ©ho bazĂ©nu v Liberci je uĹž patrnĂ©, jak se proměnĂ­
9. června 2026  18:46,  aktualizováno  18:46

Uvnitř městského plaveckého stadionu v Liberci, jehož oprava začala předloni na podzim, je už...

Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jenž se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu

Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jenŞ se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu
9. června 2026  17:58,  aktualizováno  17:58

Kasejovice na Plzeňsku postavily památník botanikovi a cestovateli Václavu Bojerovi, který se...

Nemocné dítě, vyčerpaní rodiče a opomíjení sourozenci. Co rodinám chybí?

Tereza Robinson z organizace Srdcem Robinson
9. června 2026

Rodiny vážně nemocných dětí často bojují nejen s diagnózou, ale také s vyčerpáním, strachem a...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chu a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 187
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3899x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.