Kreslení a focení na Karlově mostě - otázky a odpovědi

Jaké jsou pravidla pro kreslení a focení na Karlově mostě? Během nedávného incidentu mezi mladými umělci a profesonálními kreslíři musela zasahovat městská policie, která ovšem rozhodla chybně a krajně nelogicky. Pravdu měli mladí amatérští umělci a Sdružení výtvarníků Karlova mostu se prostřednictvím radnice Prahy 1 za chování svých členů omluvilo. Někteří mladí umělci dále reagovali na vzniklou situaci určitou recesi, kdy si na Karlově mostě kreslili kolemjdoucí turisty. Dovolil jsem si tedy zaslat místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi několik otázek, abychom ve výkladu příslušných zákonů a vyhlášek konečně měli jasno. Z odpovědí je zřejmé, že radnice Prahy 1 tvrdí, že stativ na Karlově mostě amatérský fotograf použít může, kdežto Sdružení výtvarníků Karlově mostu tvrdí, že nikoliv. Výklad tohoto sdružení pravděpodobně nemá žádnou oporu v zákoně, což dokázali členovi Pirátské strany v dnes již legendárním Dnu tripodů, kdy mnoho jejich členů dorazilo na Karlův most se stativem. 

Dotaz 1. Je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř fotografující/kreslící pro nekomerční účely použil stativ pro fotografování/kreslení na Karlově mostě v tom smyslu, že by ho umístil na nějakém místě Karlova mostu po dobu 2-3 minut?

Daniel Hodek: Ano, je přípustné, aby amatérský fotograf/ kreslíř fotografující/ kreslící  pro nekomerční účely použil pro kreslení/fotografování na Karlově mostě stativ v  tom smyslu, že by ho umístil na nějakém místě Karlova mostu po dobu 2-3 minut.

Dotaz 2. Je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř fotografující/kreslící pro nekomerční účely vytvořil na Karlově mostě fotografii/kresbu druhé osobě a následně tuto svoji fotografii/kresbu zdarma této osobě zaslal/předal? Podotýkám, že fotograf/kreslíř by tento výtvor zpracoval ve stoje či opřený o zeď mostu, čili tato osoba by nezpůsobila zábor veřejného prostranství.

Daniel Hodek: K dotazu, zda je přípustné, aby amatérský fotograf/ kreslíř fotografující/ kreslící pro nekomerční účely vytvořil na Karlově mostě fotografii nebo kresbu druhé osobě a následně tento svůj výtvor této osobě předal, sdělujeme, že věc je třeba hodnotit v kontextu s nařízením č. 26/2005 Sb. hl. m. Prahy, kterým se zakazuje reklama šířená na veřejně přístupných místech mimo provozovnu, ve znění pozdějších předpisů.

Podle § 1 odst. 2 zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy a o změně a doplnění zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů, se reklamou rozumí oznámení, předvedení či jiná prezentace šířené zejménakomunikačními médii, mající za cíl podporu podnikatelské činnosti, zejména podporu spotřeby nebo prodeje zboží, výstavby, pronájmu nebo prodeje nemovitostí, prodeje nebo využití práv nebo závazků, podporu poskytování služeb, propagaci ochranné známky, pokud není dále stanoveno jinak.

Ustanovení § 1 odst. 1 nařízení č. 26/2005 Sb. hl. m. Prahy určuje, že reklama šířená komunikačními médii podle § 3 na veřejně přístupných místech mimo provozovnu jiným způsobem než prostřednictvím reklamního nebo propagačního zařízení zřízeného podle zvláštního právního předpisu se na území Pražské památkové rezervace a přilehlém území ohraničeném východní frontou domů Legerovy ulice zakazuje.

Pokud má výše uvedená prezentace podnikatele tj. předání zhotovené fotografie, popř. kresby apod. za cíl podporu podnikatelské činnosti osoby, která tyto služby poskytuje, popř. podporu podnikatelské činnosti jiných osob, vztahuje se na tuto činnost zákaz stanovený citovaným nařízením. Podle názoru zdejšího odboru si lze jen těžko představit situaci, že jsou uvedené služby poskytovány bezplatně a bez dalšího účelu, který je touto prezentací sledován, a to zejména s ohledem na pořizovací ceny materiálu (papír, kreslící potřeby) či čas strávený prezentací.

Dotaz 3: Je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř fotografující/kreslící pro nekomerční účely na Karlově mostě umístil svoji fotografii/kresbu na sociálních sítích?

Daniel Hodek: Ano, je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř fotografující/kreslící  pro nekomerční účely na Karlově mostě umístil svoji fotografii/kresbu na  sociálních sítích.

Dotaz 4: Je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř fotografující/kreslící pro nekomerční účely na Karlově mostě prezentoval svoji fotografii/kresbu na obrazovce svého počítače/papíře skupině osob?

Daniel Hodek: Podle našeho názoru se opět může jednat o podporu podnikatelské činnosti osoby, která na Karlově mostě prezentuje svoji další podnikatelskou činnost  - zde je třeba připomenout, že uvedená činnost nemusí být nutně prováděna v režimu živnostenského zákona, ale např. v režimu zákona autorského - zákon č. 121/2000 Sb. (dále k věci bod 2.)

Dotaz 5: Je přípustné, aby amatérský fotograf/kreslíř zpracoval na Karlově mostě fotografii/kresbu druhé osobě, které by tuto fotografii/kresbu neposkytl, ale pouze ukázal na displeji/papíře.

Daniel Hodek: Opět je nutno sledovat cíl, pro který je uvedená činnost realizována (blíže body č. 2. a 4.)

Autor: Janusz Konieczny | pátek 20.9.2013 15:41 | karma článku: 9,57 | přečteno: 739x