Důkazy o tom, že Parlamentní listy zveřejnily prokazatelné nesmysly o Janu Lipavském

Na Parlamentních listech vyšel 19. listopadu účelový článek, který se snaží znevěrohodnit Jana Lipavského tvrzením, že měl iniciovat Skupinu přátel ČR-Palestina. Ve skutečnosti lze doložit, že iniciátorem byla Karla Šlechtová.

Na webu Parlamentní listy vyšel 19. listopadu článek titulovaný „Koho Zeman odmítá. Teroristé? Zlá svědectví. Jde o Piráty.? Text je manipulativní a obsahuje neověřená či zavádějící tvrzení.

Text se také dovolává anonymního „zdroje?. Zda se jedná skutečně o zdroj, který taktéž anonymnímu autorovi článku dodal zavádějící informace, nebo jde o fabulaci jediného autora, není tedy možné ověřit. Zato jedno tvrzení, které text prezentuje, ověřit lze.

Tématem je Jan Lipavský a jeho vztah ke Skupině přátel ČR - Palestina v rámci Meziparlamentní unie. Anonym tvrdí:„Lipavský chtěl tu skupinu, v rámci které by spolupracoval český Parlament s tím palestinským, přímo založit. On to inicioval a lobboval za to, kde se dalo.?

Toto tvrzení je zcela zjevně nepravdivé, a to hned ve dvou rovinách.

Za prvé, vznik Skupiny přátel ČR - Palestina v žádném případě neinicioval Lipavský. Byla to poslankyně ANO a někdejší ministryně obrany v první Babišově vládě Karla Šlechtová. To lze doložit dopisem, který zaslala 14. 2. předsedovi stálé delegace Parlamentu do Meziparlamentní unie Ondřeji Polanskému. Právě Karla Šlechtová se následně obrátila na další poslance, mj. Lipavského, se žádosti o podporu jejího záměru. Lipavský tedy není ani původcem iniciativy, ani není jediným, kdo iniciativu Karly Šlechtové podpořil. Učinila tak skupina vládních a opozičních poslanců, ale skupina nakonec ustavena nebyla. Vliv Lipavského na proces ustavování této skupiny zjevně nebyl velký. Když 6. února Karla Šlechtová v rámci zahraničního výboru chystala parlamentní návštevu Palestinských území v březnu a dubnu 2020, Lipavský v celé věci vůbec nefiguroval.

Za druhé, ani nápad Šlechtové na navázání diplomatických styků s palestinským parlamentem  nebyl zcela originální. V předchozím funkčním období 2013-2017, kdy Lipavský ani nebyl ve Sněmovně, fungovala zastřešující skupina ČR - státy Středního východu, v níž byly zahrnuty i vztahy s palestinským parlamentem.

Této skupině také předsedala poslankyně ANO, tentokrát Marie Balaštíková. Členy byli i další poslanci ANO, mezi jinými například Radek Vondráček. Spolupráci s palestinským parlamentem a parlamenty blízkovýchodních zemí se ovšem nevyhýbali ani tehdejší opoziční poslanci, jako například Petr Bendl z ODS a jeho stranický kolega a kandidát na ministra financí ve Fialově vládě Zbyněk Stanjura.

Za třetí text v Parlamentní listech manipulativním způsobem zanedbává kontext. Podobně jako v případě výše uvedených je možné v období 2017-2021 najít řadu poslanců různých stran včetně ANO, ODS či SPD ve skupinách v rámci MPU, které by někdo mohl z různých hledisek a u členů různých parlamentních uskupení chápat jako problematické. Tedy ve skupinách ČR - Afghánská islámská republika, ČR - Pákistánská islámská republika, ČR - Čína nebo ČR - Saúdská arábie.

Jaké závěry lze odvodit z jejich členství v těchto skupinách, je velmi diskutabilní. Je proto zjevné, že web Parlamentní listy publikoval text, který je od začátku manipulativní nebo přinejmenším byl jeho anonymní autor manipulován taktéž anonymním „zdrojem? na který se odkazuje. Zda je motivací autora textu zlý úmysl a snaha manipulovat skutečnosti za účelem pomluv a šíření dezinformací, nebo jde o pouhou neschopnost ověřit si základní skutečnosti, se ovšem asi nedozvíme.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Janusz Konieczny | pondělí 22.11.2021 19:41 | karma článku: 23,59 | přečteno: 1165x