Dopingem škodí sportovci hlavně sami sobě

V poslední době vzbudily pozornost dopingové případy těch největších sportovních hvězd. Floyd Landis - vítěz Tour de France, Justin Gatlin - dvojnásobný olympijský vítěz, dvojnásobný mistr světa a bývalý spoludržitel světového rekordu v běhu na 100 metrů, Marion Jonesová - trojnásobná olympijská vítězka, mistrině světa - ti všichni byli usvědčeni z dopingu.

Justin Gatlin prohlásil, ať si lidé nemyslí, že je stroj, který vítězí jen díky dopingu, ale že za jeho úspěchy jsou hlavně talent a tvrdý trénink. Asi má pravdu, jenže pro lidi je teď jen podvodník. Cejchu dopingového hříšníka se už nikdy nezbaví. Celý sportovní svět byl fascinovaný soubojem o světový rekord v běhu na 100 metrů mezi Gatlinem a Jamajčanem Asafou Powelem. Oba byli držiteli světového rekordu a s napětím se očekával jejich přímý souboj na stejné dráze. Jenže Gatlin dopoval. Jediným světovým rekordmanem byl pro všechny Asafa Powel. A pochybná jsou teď i Gatlinova vítězství na olympiádě a mistrovství světa.

Ještě větší pozornost vyvolal případ amerického cyklisty Floyda Landise. Jeho příběh, kdy vyhrál nejtěžší cyklistický závod na světě i přes obrovské bolesti kyčle, je jak vystřižený z amerického filmu. Jenže krátce po jeho vítězství se zjistilo, že dopoval. Z hrdiny se stal podvodník. Landis odmítá, že by dopoval a jeho případ se dodnes řeší u soudu. O vítězství v předposledním ročníku Tour de France už přišel. Nicméně Landisův případ jen upevnil pověst cyklistiky jako sportu, kde se nejvíce dopuje. Italský cyklista Marco Pantani, vítěz Tour de France i Giro d´Italia, byl také usvědčen z dopingu. Nakonec spáchal sebevraždu. Tak daleko ho dohnal doping.

Z trojice Gatlin, Landis, Jonesová doplatila nejvíc na doping Marion Jonesová. Srazil ji až na dno. Na olympiádě v Sydney v r. 2000 získala 5 medailí, což byl mezi ženami rekordní počin. Byla hvězda, idol, modla... Střih. Rok 2007. Marion Jonesová stojí před americkým soudem a se slzami v očích se přiznává k dopingu a všem se omlouvá, že podváděla a lhala. Byly jí odebrány všechny medaile ze Sydney včetně dvou medailí ze štafet. Díky ní přijdou nejspíš o medaile i zbývající členky obou štafet. A to není zdaleka všechno. Jonesové dokonce hrozí půlroční vězení.

Zaznívají návrhy na legalizaci dopingu. Že prý dnes dopují skoro všichni. Ale to by pak spolu nesoutěžili sportovci ale dopingové laboratoře. Doping navíc ničí zdraví. Doping prostě nesmí být nikdy legalizován. Boj s ním nikdy neskončí, ale nesmí se vzdát.

Nezbývá než doufat, že největší sportovní hvězdy jako Roger Federer, Michael Phelps, Jelena Isinbajevová, Ronaldinho nebo Jaromír Jágr nikdy nedopovali a dopovat nebudou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Kolafa | středa 9.1.2008 10:22 | karma článku: 9,45 | přečteno: 1229x
  • Další články autora

Martin Kolafa

Znojmo – skrytá perla Moravy

25.9.2014 v 23:41 | Karma: 10,72

Martin Kolafa

Průvod hrdosti mýma očima

20.8.2012 v 18:39 | Karma: 15,32

Martin Kolafa

Kulturní šok naruby

19.10.2009 v 14:01 | Karma: 19,09