Rytíř se Smíchovem v erbu
Někteří patřili k tzv. nové šlechtě císařství, tj. byli za zásluhy císařem povýšení v první či druhé generaci do šlechtického stavu. Obvykle byli obdařeni titulem - rytíř (Ritter von), méně pak svobodný pán (Freiherr von).
Mezi tyto „smíchovské“ šlechtice s erbem patřil i Eduard rytíř Daubek ml., syn Eduarda rytíře Daubka st., (* 29. 1. 1844 Praha, † 7. 12. 1912 Praha). Ve velkostatkářské kurii zemského sněmu zastupoval 1872–82 německý nesvěřenský velkostatek, přičemž si víc než politických záležitostí hleděl otázek hospodářských. Na pražském Smíchově založil parní mlýn a z přilehlých parcel věnoval 1883 u příležitosti narození princezny Alžběty (vnučky Františka Josefa I.) asi 37 000 čtverečních metrů na zřízení městského parku, který později vznikl v místě dnešního Arbesova náměstí. Rytířský titul získal za zásluhy již jeho otec.
Na tomto místě chci upozornit na častý omyl i v některých odbornějších publikacích. Uvádí se, že Daubkové měli v erbu větev dubu s žaludy, tj mluvící znamení. Tento erb ale při povýšení do stavu šlechtického obdržel pouze Josef Šebestián rytíř Daubek. Eduard rytíř Daubek st. obdržel zcela jiný erb. Oba příbuzní totiž byli povýšeni do šlechtického stavu nezávisle.
Kromě pozemků v místě dnešního Arbesova náměstí věnoval Eduard mladší pozemky pro další veřejný park, a to půvabný dnešní park na Skalce. Eduard vystavěl na Skalce park, který roku 1889 daroval smíchovské obci. Ta pověřila architekta Františka Thomayera, aby park ještě lépe zvelebil, což se také v letech 1891-4 stalo. A Thomayerovu výslednou podobu neoklasicistní parkové úpravy s jezírkem a altánkem a značným převýšením můžeme vidět i dnes. Park je nevelký, ale po nedávné revitalizaci patří ke skutečně půvabným koutům naší krásné Prahy.
Další stopou Eduarda na Smíchově je zdobný park Santoška se stejnojmenným letohrádkem. Kdysi zdejší dávno zaniklou vinici vlastnil Jan starší z Popovic. Jemu byla v 17. století zabavena za účast na stavovském povstání a ve 20. letech 18. století ji dostal darem doktor František Vilém Sonntag od Adama Františka knížete Schwarzenberga za právní služby. Dle Sonntagů se jmenuje tato oblast Santoška. Ostatně smíchovské pozemky z velké části patřili rodu Schwarzenbergů, dodnes se tak říká oblasti kolem autobusového nádraží „Na Knížecí“, rod připomíná i erb na rohu činžovního domu v křížení ulic Nádražní a Ostrovského. Doktor Sonntag zde dal na místě usedlosti postavit barokní předměstskou vilu a kolem ní nechal upravit zahradu se sochařskou výzdobou. Daubek poté v 19. století upravil letohrádek
v novogotickém slohu, mj. na vile dodnes vidíme erb Eduarda, stejně tak významnou přestavbou prošel i celý park. Santošku jako nedalekou Skalku převedl na smíchovskou obec. Město tak získalo rozsáhlé pozemky, které mohlo upravit pro potřeby veřejných parků, tolik žádaných v moderních městech, zvláště pak v rodících se průmyslových čtvrtích, kde byl stálý nedostatek obecních pozemků.
Eduard rytíř Daubek ml. se tak právem řadí k „smíchovským rytířům“, kteří se zasloužili o dnešní podobu této nesmírně barvité a zajímavé pražské čtvrti.
Ladislav Kolačkovský
Zámek Buchlovice – galantní a sametové pohlazení

Zámek byl koncipován jako galantní dar pro choť Jana Dětřicha Petřvaldského. A byla choť Italkou či ne? Dozvíte se v článku
Ladislav Kolačkovský
Pozlatím rakouského orla mladou krví – praporčík a generál v jedné bitvě

U Krasniku padly tisíce mužů, a to za pouhé tři dny mezi 23. a 25. srpnem 1914. Mezi jinými praporčík Walter Kirchner. Na druhé straně na generála Viktora Dankla za úspěch bitvy čekaly hraběcí titul a erb.
Ladislav Kolačkovský
Maltézská pouť do Lourdes a „Médaille commémorative des pèlerinages de Lourdes“

Každoročně České velkopřevorství Maltézského řádu spolu s Maltézskou pomocí pomáhá mnohým tělesně i duševně hendikepovaným načerpat duchovní sílu v Lourdes.
Ladislav Kolačkovský
Kašny Paříže 18. století – politika a hygiena

V Paříži nalezneme kašny stavěné králi nebo i vysokou aristokracií v 18. století. Nebyly to jen prosté hygienické stavby, ale i předmět propagace královské moci, doklad zrodu politických debat a veřejného mínění
Ladislav Kolačkovský
Mezi aristokraty a jejich paláci na ostrově svatého Ludvíka v Paříži

Île Saint-Louis, známý v češtině jako Ostrov svatého Ludvíka, je jedním ze dvou posledních přirozených ostrovů na řece Seině v Paříži a je v rámci Paříže zcela vyjímečný. Svou historií a obyvateli.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Průsvitný most a velká socha. Ví se, kdo postaví památník královny Alžběty II.
Británie vybrala, kdo postaví památník pro zesnulou královnu Alžbětu II. Volba padla na studio...
Íránci bombu nevyrobí. Zničeno je zázemí i výroba, míní Netanjahuův exporadce
Výsledný efekt války může znamenat diplomatický posun a návrat k mírovým dohodám se sunnitskými...
ANALÝZA: Nejdůležitější summit od konce studené války? Spojenci musí konat
Mohl by to být nejdůležitější summit NATO od konce studené války. Historický, protože 32 spojenců...
Chceš si prohlédnout mrtvého z války na Ukrajině? Za to je v Rusku trest
Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...

Sucho i ve vodě? Maminky otestovaly plenky, které mají zachránit letní koupání
Léto, voda, slunce… a batole v plavkách. Jenže ne každé „plavky“ vydrží to, co aktivní miminko dokáže vyvést v bazénu nebo na pláži. Proto jsme do...
- Počet článků 321
- Celková karma 12,18
- Průměrná čtenost 692x