Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Památka na vyhaslý rod Putz z Adlersthurnu - Kostel Nejsvětější Trojice v Praze

Kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě v Praze je památkou na krátký život rodu Putz z Adlersthurnu, který rychle zazářil, aby ještě rychleji zhasl. 

Kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě v Praze je barokní trojlodní budova s věží z roku 1713 postavená podle projektu Octavia Broggia.[1] jako součást později zrušeného kláštera řádu trinitářů, neboli Řádu nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců. [2] Na stavbě se podíleli i Kryštof Dientzenhofer a Jan Jiří Aichbauer mladší.

Kostel

Donátorem celé stavby byl nejvyšší mincmistr Království českého svobodný pán Jan Ignác Putz z Adlersthurnu s manželkou Terezií Klárou Freislebenovou z Bischhofenu. Jan Ignác Putz patřil k potomkům rodu, který byl tehdy poměrně nedávno povýšen do šlechtického stavu. Byl součástí nových loajálních elit po Bílé hoře, o které se opíral císařský trůn.

Většinou se jednalo o příslušníky armády nebo úředníky (a jejich potomky). Charakteristický byl jejich rychlý společenský vzestup, kdy ve dvou generacích dosáhli i na vyšší šlechtické hodnosti svobodných pánů či hrabat, což by dřív za stavovského státu nebylo vůbec možné. Svou věrnost a vděčnost, kromě zbožnosti a snaze o záchranu své duše po smrti, projevovali velkorysými donacemi katolické církvi – stavbami chrámů či špitálů a podporou tzv. nových reformačních řádů. Odvrácenou stránkou tohoto vzestupu bylo, že se jim nedařilo ve sňatkové politice získat přízeň starých šlechtických rodů a mnohdy uzavírali sňatky s níže postavenými a málo významnými šlechtickými rody. V případě svobodného pána Putze vidíme, že si vzal za manželku příslušnici rodu Freislebenů z Bischofshofenu, který byl donedávna rodem erbovních měšťanů z Jihlavy.

Rodový erb Putzů z Adlersthurnu náleží mezi tzv. mluvící znaky: jméno Putz = latinsky puteus = jáma, studně

Ze Švábska do Čech tak přišel předek rodu Tomáš Kornel Putz na začátku třicetileté války. Sloužil jako hejtman v Poděbradech a v Kolíně a zemřel roku 1631. Měl dva syny Jana a Marka. Jan se po Bílé hoře stal konfiskačním komisařem. Do českého rytířského stavu byl již jako dvorní rada povýšen 28. srpna 1631 a začal se psát jako Putz de Turaquila. V roce 1650 byl Jan Putz za setrvalé věrné služby císařem Ferdinandem III. Habsburským povýšen do starého českého rytířského stavu s latinským predikátem de Turaquila (von Adlersthurn). Nakonec byli Jan a Marek povýšeni do říšského rytířského stavu. Jan měl dva syny: starší Jan František Edmund (1637–1674) zemřel bez potomků, mladší Jan Ignác Dominik (1649–1718) byl přísedící a rada komorního soudu, nejvyšší mincmistr Království českého. Roku 1686 byl povýšen do českého stavu svobodných pánů. Jan Ignác však byl poslední mužský potomek rodu, kterým rod vymřel po meči.[3] Velkorysá donační politika manželů byla jistě poznamenána i nemožností zplodit děti a postupným vědomím, že rod von Adlersthurn po pouhých několika desítkách let vzestupu ji dále nezasáhne do pozemských dějin a zanikne. Stavby donátorů a přímluvy řeholníků trinitářů tak zůstanou jedinou hmatatelnou památkou na existenci této rodiny.

Interiér chrámové lodi

Majetkovou základnou rodu byla Mimoň, kde manželé Jan Ignác a Terezie financovali stavbu kostela a špitálu. V Praze spolu se svou manželkou na popud arcibiskupa Jana Josefa Breunera založili a podporovali pražský klášter trinitářů s výše uvedeným kostelem Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici. Jan Ignác Dominik Putz z Adlersthurnu zemřel v roce 1718 a je pochován vedle své manželky v katedrále sv. Víta. Jelikož neměli děti, odkázal v roce 1708 majetek rodu třem svým sestřenicím, dcerám svého zesnulého strýce Jana Marka Putze z Adlersthurnu, pána na Schrattenthalu v Rakousku.

Erbovní štíty donátorů, Jana Ignáce Putze a jeho manželky Terezie Kláry Freislebenové z Bischhofenu, v oválných kartuších a dedikační nápis jsou umístěny nad hlavním vchodem do kostela, nad nimi na fasádě v pásu pod korunní římsou je vyzlacen latinský nápis o zasvěcení kostela SANCTISSIMA AC DIVINA TRINITATI. Edikulový portál má plně vyvinuté kladí, které hlásá pamětní nápis donátorů: IOANNES IGNATIVS ET THERESIA / BARONES DE PVTZ / ECCLESIAM FIERI FECEREVNT.

 

 

 

[1] Antonio Octavio Broggio (také Ottavio Broggio nebo Octavian Broggio, česky také Oktavián Broggio, 2. ledna 1670, Čížkovice v okrese Litoměřice – 24. července 1742, Litoměřice) byl český architekt a stavitel italského původu z období baroka. Jeho otcem byl barokní stavitel působící zejména v severních Čechách Giulio Broggio.

[2] BAŤKOVÁ, Růžena a kol.,  Umělecké památky Prahy (Nové Město, Vyšehrad), Praha,  1998, s. 129

[3]MAŠEK, Petr, Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé Hory po současnost, díl II. N-Ž. Praha , 2010, s. 124-125.

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 10.3.2024 17:53 | karma článku: 13,26 | přečteno: 222x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,04 | Přečteno: 111x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,03 | Přečteno: 292x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 282x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 536x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Širší vedení TOP 09 podpořilo Tuleju. Bude to posila vlády, říká premiér

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  13:11

Přímý přenos Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

„Nezbylo mi nic.“ Téměř stoletá Ukrajinka prchala kilometry pod palbou Rusů

30. dubna 2024  12:55

Osmadevadesátiletá Lidija Stepanivna urazila na útěku ze svého domova v Očeretyne v Doněcké oblasti...

Vláda schválila důchodovou reformu. Do penze má pustit mladší lidi později

30. dubna 2024  6:09,  aktualizováno  12:43

Přímý přenos Vláda Petra Fialy schválila svůj návrh důchodové reformy. Bez reformy by nebyl systém udržitelný,...

V Londýně útočil muž s mečem, napadl kolemjdoucí a policisty

30. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  12:19

Britská policie dnes zadržela muže s mečem, který v severovýchodním Londýně zřejmě zaútočil na lidi...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik