O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem
V malebném kraji prozářeném poutním místem Svatý Hostýn na Valašsku je velmi zvláštní posvátný okrsek označovaný jako tzv. Loudonský hřbitov. Najdeme jej skrytý za pečlivě udržovanými tújemi v sousedství městského hřbitova. Je situován při silnici z Bystřice pod Hostýnem, jež směřuje k poutnímu místu na Svatém Hostýně. A jako by vyzýval ke zklidnění a zamyšlení před další cestou na Hostýn. Je zde ticho a klid.
Šlechtický hřbitov potomků slavného generála a polního maršála Ernsta Gideona Loudona, věrného vojevůdce císařovny Marie Terezie, nechal vybudovat v r. 1894 tehdejší majitel bystřického panství, svobodný pán Ernst Loudon, který byl c. a k. komořím a tajným radou ve Vídni. Spolu se svou ženou Henriettou hr. Seilernovou mají náhrobek ve střední části areálu. Hřbitovu dominuje novorománská pohřební kaple, kterou pro Loudony vyprojektoval vídeňský architekt Karel Mayereder. Interiéru kaple vévodí barevný triptych od akademického malíře Hanuše Schwaigera – donátoři s patrony. Loudonové získali bystřické panství dědictvím po hrabatech Wengerských – Monte l´Abbate v roce 1804.
Samotný hřbitov je přehlídkou nadnárodního a mezinárodního charakteru mnoha aristokratických rodů starého mocnářství. Nalezneme zde tedy příslušníky původně polského hraběcího rodu Wengerských spojených s potomky starobylého rodu z italského Urbina – Rovere Monte l´Abbate. Také kdysi livonskou (pobaltskou) šlechtu, a to zakladatele hřbitova svobodné pány Loudony. Jeden z nejstarších rakouských rodů - hrabata z Fünfkirchen, meklenburské von Voss, lucemburské von Troyer a rakouská hrabata Seilern-Aspang. Jsou zde i dva svobodní páni Bretton s francouzskými předky. Všechny rody byly spřízněny s Loudony, kromě bratrů Klaudia a Oktavia Brettonů, kteří patřili k přátelům rodiny Loudon a po svém nešťastném zchudnutí žili u Loudonů v Bystřici pod Hostýnem a nakonec spočinuli po boku svých přátel i dobrodinců.[1]
Kraj pod Hostýnem tak spoluvytvářela velmi pestrá společnost z mnoha koutů Evropy hovořící mnoha jazyky, spojovala je loyalita habsburským panovníkům a kraji, kam šlechtici hluboce zakořenili i s nesmírně rozsáhlou mozaikou vztahů, které navazovali ke svému blízkému i vzdálenějšímu okolí.
Po dlouhém 19. století přišla Velká válka a v průběhu času stále více záleželo na barvách státních vlajek než barvách rodových a na národnosti než předcích z různých koutů světa. A před hlukem této nové doby již nemohly ochránit žádné hradby ani zámecké okenice.
Dnes bych nechtěl vzpomenout slavného generála, ani c. a k. komoří či jiné důstojníky a vysoké císařské úředníky, ale jednu dívenku, která je zobrazena na triptychu v kapli. Zůstala zde zakletá jako Šípková Růženka, ale hezký konec bývá jen v pohádkách. Vzpomenu na ty, kteří nejsou pohřbeni na zdejším hřbitově, ač zde měli kdysi spočinout.
Dívka a žena se jmenovala Antoinette a byla dcerou Remigia Oliviera Loudona (1857-1902) a Marie Alice von Voss (1861-1938). Roku 1916 se na zámku v Bystřici pod Hostýnem provdala za o tři roky mladšího hraběte Ladislava Seilern-Aspang. Manželé se po Velké válce usadili na zámku v Miloticích, kde se narodily tři z jejich čtyř děti. Antoinette vyrůstala a žila běžným životem tehdejší šlechtičny.
Její manžel Ladislav vystudoval práva, proto se také celý život kromě správy velkostatku zabýval právnickou praxí. Za 1. světové války sloužil u sedmého dragounského pluku c. k. armády s hodností nadporučíka. Válku přežil a s rodinou se usadil na zámku v Miloticích. V prosinci roku 1941 se Ladislav Seilern přihlásil k říšské státní příslušnosti. Snad to bylo tím, že Antoinette se cítila být součástí německého kulturního a jazykového prostředí.
Nikdy nebylo nijak prokázáno, že by se jakkoliv za okupace zapletli s úřady nebo politikou Třetí říše či snad nacismem, nikomu neubližovali. Nicméně dle dekretu číslo 12 byl rodině zkonfiskován majetek. Důvodem bylo pouze přihlášení se k německé národnosti, tak jak dekret žádal. Dr. Ladislav, Antoinetta a dvě dcery byli téměř okamžitě internováni v internačním táboře Svatobořice. Třetí dcera a syn žili za války ve Švýcarsku. Tábor byl využíván německými okupanty pro věznění Židů a „osob nespolehlivých pro stát“. Za války zde byly vězněné také děti. Jednalo se o děti rodičů, zatčených německou státní policií v souvislosti s pomocí parašutistům operačních skupin SILVER, ANTHROPOID aj. při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, kteří byli popraveni v Mauthausenu 24. 10. 1942, 26. 1. 1943 a 3. 2. 1944. Po válce zde byli internováni kolaboranti, skuteční či domnělí a lidé německé národnosti, kteří museli nuceně odejít ze země. A i děti, opět děti musely nést viny svých rodičů, jako by nešlo zpřetrhnout zlý bludný kruh.
Internovaní Němci a Němky chodili pracovat za četnické asistence do dolů, skláren, mlýna v Kyjově, na velkostatky v okolí a též k místním rolníkům. Byli posíláni na žně a další polní práce do blízkého okolí, kam byli vždy doprovázeni strážemi.[2] Právě zde umírá Antoinetta, a to 6.6.1946. Důvod je zřejmý. Mizerné životní podmínky v táboře a nadměrně těžká práce, snad i ve spojení s nakažlivou chorobou. Zbytek rodiny je následně transportován do Heidelbergu, odkud odchází do Salzburgu. Ladislav se již nikdy neoženil a všechny jeho dcery zůstaly bezdětné. Jednalo se o Marie Henriette, 25.1.1918 , Elisabeth, 15.1.1920, Therese, 4.8.1921.
Nakonec se ovdovělý Ladislav dočkal pouze vnuků od jediného syna Seilern-Aspang Karla Maxmiliana, 22.9.1923, jímž rod pokračoval. Ladislav zemřel v Salzburgu roku 1976, ve věku devadesáti let. Daleko od malebného kraje pod Hostýnem. Dodnes žijí jeho vnuci – Peter (nar. 1962) a Ladislav (nar. 1960).[3]
V tichu zdejších pomníků mezi tújemi jsou zaváté stopy minulých století. Jen obraz dívky Antoinnety na fresce v kapli znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí.
[1] Více in: PAVLŮ, Miroslav, Bystřická heraldická ohlédnutí. Šlechtická heraldika 18. a 19. století v Bystřici pod Hostýnem, Bystřice pod Hostýnem, 2008
[2] LUŽOVÁ, Kateřina. Obec Svatobořice v kontextu Internačního tábora ve Svatobořicích. Online. Bakalářská práce. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. 2016. Dostupné z: https://theses.cz/id/v3ljc1/, s. 28
[3] KRAMÁŘ, Josef, DORČÁK, Pavel, Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí-Krásně (čtení o krásenském zámku a jeho majitelích), Valašské Meziříčí, 1998, s. 19-22
Ladislav Kolačkovský
Sv. Anežka pod ochranou maltézského kříže u sv. Barbory - rytíř Václav Dajbych
Vitráž sv. Anežky v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře z roku 2014, donátor vitráže rytíř Dajbych, znak Maltézského řádu a erb pana Dajbycha.
Ladislav Kolačkovský
Sveřepí vlci vyrazili z vrat – zánik rodu von Baillou u nás
Krvavé události května 1945 a konec rodu von Baillou u nás. Rabování zámku Hustopeče. Vražda baronů Carla von Baillou a Franze von Goldegg samozvanými mstiteli u zdi kostela. Sběrné a uprchlické tábory pro ostatní a útěk ze země.
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Ladislav Kolačkovský
Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu
Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Čočku za mandarinky. Rusko kvůli uvaleným sankcím barteruje s Pákistánem
Sankce uvalené ze strany západních států Rusku do velké míry znemožňují provádění mezinárodních...
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...
- Počet článků 267
- Celková karma 14,11
- Průměrná čtenost 746x