Luis de Tovar a mandlové oči španělských dam na pražském dvoře
Je stále velmi málo známé, že český král Ferdinand I. Habsburský, choť Anny Jagelonské, byl kdysi vychován pro kastilský trůn a jeho mateřskou řečí byla kastilština. Ferdinand I. se narodil 10. března 1503 v arcibiskupském paláci Alcalá de Henares 40 km od Madridu jako druhorozený syn kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a kastilské královny Johany (Juany) Kastilské, zvané Šílené. Jeho prarodiči byli Maxmilián I. Habsburský na jedné straně a Ferdinand II. Aragonský a Isabela I. Kastilská na straně druhé.
Infant Fernando byl oblíbeným vnukem Ferdinanda Aragonského a byl vzděláván ve španělském stylu pod přísným a laskavým vedením svého aragonského dědečka. Ferdinand hovořil španělštinou jako mateřským jazykem a německý jazyk svých budoucích poddaných se naučil až ve vyšším věku, proto byl alespoň zpočátku přijímán rakouskými stavy jako „král cizinec“. Jeho učiteli byli dominikáni a krátce po nich biskup z Astorgy Álvaro Osorio a humanista a lékař Juan de la Parra. Vzdělání bylo založeno na hispánské scholastice a rytířských ideálech. Jeho prvními přáteli byli členi španělské šlechty, jako děti Martína Sanze de Salinase , bývalého sekretáře jeho babičky Isabely. Později si do Střední Evropy dovezl i oblibu španělské kuchyně, španělské koně a nikdy neztratil spojení se španělskou literární produkcí té doby nebo uměním.[1] Španělský vliv se projevil i v tom, že po nástupu na český trůn bylo v jeho doprovodu a u dvora mnoho španělských šlechticů. Někteří se zde později oženili s manželkami ze středoevropské šlechty a zůstali v Čechách. Od doby vlády Ferdinanda I. se tedy u nás začal projevovat španělský vliv a stali jsme se předmětem zájmu španělské diplomacie.
Z druhé strany se i mnozí významní čeští šlechtici [2]začali orientovat na španělskou politiku a vytvořili tzv. „španělskou stranu“. U pražského dvora bychom nalezli významného bankéře Salamancu či renesančního humanistického básníka a intelektuála Cristobala de Castillejo. Castillejo byl jedním ze zakladatelů španělské národní poezie a u nás složil nejednu báseň. Cristobal byl cisterciák, páže a později sekretář Ferdinanda. Snad si můžeme dovolit zmínit, že byl velmi platonicky zamilován do srdce dámy Anny ze Schaumburgu, ale později i do španělské vévodkyně Anny de Aragón a věnoval své básně i dalším dámám. Shodou okolností se portrét Anny de Aragon dochoval až do dnešních dnů a je vidět, že v jejich velkých mandlových očích beznadějně utonul nejeden kavalír. Taková byla chuť Španělska v Praze doby poloviny 16. století. Politika evropské velmoci a její tajná diplomacie, zpěvný kastilský jazyk i pevná bojovná katolická víra a mandlové oči opěvovaných španělských dam. [3]
Mezi španělskými šlechtici pražského dvora byl i Luis de Tovar y Sosa de Vaca y Castilla (někdy nesprávně Tobar). Byl dokladem toho, že s Ferdinandem přicházel do Prahy výkvět španělské i portugalské šlechty. Luis byl přítelem dětství a mládí českého krále. Narodil se v Burgosu v Roa del Duero roku 1503. Jeho otec byl Alvaro de Sosa a matkou Ana de Tovar. Matka byla sestrou Inez de Tovar, dvorní dámy vévodkyně de Alburquerque. Jeho děd ze strany otce Luis de Vaca, který byl dvořanem vévody de Alburquerque. Babička z mateřské strany byla Blanca de Sosa, žena královské portugalské krve. Byla dvorní dámou Juany, manželky portugalského krále Jindřicha IV. Portugalského. Tovarové zastávali vysoké hodnosti ve Španělsku i Portugalsku.
Je možné zmínit příbuzného Luise - Sancheze de Tovar. Ten byl admirál Kastilie v letech 1374 až 1384. Velel mnoha kastilským flotilám v tehdejších válkách a zemřel při obléhání Lisabonu na mor. Byl pochován v Seville. Admirál Kastilie byl zástupcem kastilského krále v čele námořnictva. Byla to vojenská hodnost vytvořená v roce 1247, která trvala až do roku 1705. Admirál sídlil v Seville, protože zde byly vybudovány Královské loděnice a bylo to místo, kde byly vyzbrojovány a organizovány flotily a kde se také nacházel zvláštní námořní soud. Ústředním sídlem admirality Kastilie byl sevillský Alcazar. Právě tam můžeme spatřit erb Tovara v galerii praporů s erby ostatních admirálů Kastilie.
Alcazar v Seville (foto autor)
Luis žil se svými strýci ve Valladolidu a později u dvora Ferdinanda zastával dvorskou funkci stolníka (copero) a komorníka (camerero). Měl u pražského dvora velký vliv a v roce 1546 byl povýšen do říšského baronského stavu s titulem svobodného pána z Enzesfeldu, podle stejnojmenného dolnorakouského hradu a panství. Plnil společně s dalším pražským dvořanem Bernardinem de Menesesem (taktéž zemřel v Praze) různé mise pro krále v Itálii či Španělsku. Byl roku 1532 přijat do španělského rytířského řádu Calatrava a roku 1553 oblékl nachový plášť a kříž nejprestižnějšího španělského rytířského Řádu sv. Jakuba (Santiago). Roku 1553 umírá a je pochován v katedrále sv. Víta na Pražském hradě pod honosným náhrobkem, který tam můžeme vidět dodnes. [4]
Nalezl u nás i životní partnerku, kterou byla od roku 1534 šlechtična Zuzana rozená von Ottwein und Freienfeld (1510-1588) ze slezského šlechtického rodu. Jejich syn Bernard Ludvík z Tovaru a Enzesfeldu (1553-1596/99) byl komořím arcivévody Arnošta Habsburského, oženil se s Alenou Berkovou z Dubé a na Moravě přestavěl tvrz v Miloticích na zámek. Na rohu oranžerií je kamenný znak pánů z Tovaru, který byl patrně osazen až druhotně v baroku za Serenyiů.
Zámek Milotice (foto Mgr. Pavel Lasztovicza)
Na epitafu na stěně střední lodi katedrály sv. Víta v Praze je zobrazen Luis v úplné plátové zbroji s křížem Řádu svatojakubských rytířů na kyrysu adorující a klečící pod Ukřižovaným Kristem, společně s přilbou a čtyřmi štíty erbovního vývodu předků. Na náhrobku je zobrazen rodový erb Luise v prvním štítě ze čtyř znaků heraldického vývodu jeho předků, dokládajících šlechtickou urozenost v mužské i ženské linii. Horní dva znaky jsou jeho otce a matky (čili rodové erby obou dědečků), dolní dva znaky pak babiček (rodové erby manželek dědečků z otcovy i matčiny strany). Takže první štít je erbem jeho otce z rodu de Tovar (štít s břevnem ve lvích či dračích tlamách). Druhý štít je erbem jeho matky pocházející z rodu de Vaca (viz šachovaný štít s lemem s kravskými hlavami – cabezas de vacas). Třetí štít je erbem první babičky (tj. otcovy matky) rodu portugalského královského původu de Sosa (štít s opakujícími se čtyřmi půlměsíci a pěti portugalskými štítky). Čtvrtý štít pak erbem druhé babičky (tj. matčiny matky) z rodu Vélez de Guevara (poslední čtvrcený štít opakující hermelínová břevna a pětici listů). Takový vývod se španělsky nazývá „la plena hidalguía“, tj plný šlechtický vývod, kdy má zesnulý šlechtické předky ze stran obou rodičů.
Erb Tovara v Seville v Alcazaru a epitaf Luise de Tovar v katedrále sv. Víta (foto autor). Vpravo erb pánů z Tovaru (autor Mgr. P. Lasztovicza)
A skončit můžeme úsměvnou vzpomínkou na Luise a jeho přítele básníka Castilleja. Luis zasílal Castillejovi všelijaké plody ze svého panství Enzesfeld a španělský poeta je následně opěvoval v básni. „De Enzesfeld se me envía.El pescado muy copioso. Trucha y axe muy hermoso.Que en toda Austria no se cría. Otro tal ni sabroso…. „ Z Enzesfeldu mi poslali hojnost ryb, velmi nádherného pstruha, jaký se nerodí nikde v Rakousích,ani takový, ani tak chutný…“.
[1] Na začátku roku 1519 zemřel druhý Ferdinandův děd, císař Maxmilián I. Habsburský. Ten byl jediným vládcem v rakouských zemích. Rakousko nebylo tehdy jednotným státem, ale jednalo se o samostatná knížectví, které spojovala vláda příslušníků rodu Habsburků. Maxmilián ve své závěti nestanovil, jak mají být tyto země rozděleny. Roku 1520 Ferdinand získal wormskou smlouvou Horní a Dolní Rakousy, Korutany, Štýrsko a Kraňsko. Vláda v ostatních zemích, včetně bohatého Tyrolska, připadla jeho bratru Karlovi. Ten se zároveň stal králem Svaté říše římské (a od roku 1530 císařem). Aby se mohl plně věnovat vládě ve Španělsku a v Říši, jmenoval Ferdinanda svým místodržícím v ostatních rakouských zemích; plnou vládu mu v nich Karel přenechal až v roce 1522. Tím byl položen základ k rozdělení rodu Habsburků na starší španělskou větev (Karel V.) a mladší rakouskou větev (Ferdinand I.) a Ferdinand se stal jediným vládcem rakouských zemí a roku 1526 byl zvolen králem českým.
[2] Pernštejnové, Ditrichštejnové a jiní.
[3] ŠTĚPÁNEK, Pavel. Kapitoly z dějin česko-španělských kulturních styků a vztah. Praha.2018: str. 11-17
[4] MUR i RAURELL, Anna. La Mancha roja i La montaňa blanca, Praga, 2018: str. 65-67
Ladislav Kolačkovský
Svatý týden v Seville – Santa Semana - španělská barokní zbožnost

Svatý týden, známý jako Semana Santa, je jedním z nejvýznamnějších náboženských a kulturních událostí ve Španělsku. V celém křesťanském světě, ale zvláště v Seville dosahuje tato oslava výjimečné intenzity a krásy
Ladislav Kolačkovský
Pán v klobouku v kostele – velkopřevor Rudolf Colloredo - Praha 1648

Pán v klobouku nám dodnes připomíná velmi dramatické osudy našich zemí roku 1648, ale i osobnost mimořádně schopného velkopřevora ve službách katolické církve, císaře a pražských obyvatel.
Ladislav Kolačkovský
Vidět Neapol a zemřít - čeští místokrálové Neapole

Nad Neapolí 22 let vlál habsburský prapor a byli zde i místokrálové z našich zemí. Pojďme po jejich stopách jižní Itálií.
Ladislav Kolačkovský
Poslední prezident monarchie- hrabě Schönborn - co se stalo, nelze změnit

Na Břevnovském hřbitově ve stínu kostela sv. Markéty odpočívá vedle dam ústavů šlechtičen i poslední vrcholový představitel, vedle místodržitele hraběte Maxe Coudenhoveho, monarchie na našem území
Ladislav Kolačkovský
Kníže-velkopřevor – aristokratické postavení českého hodnostáře Maltézského řádu

Velkopřevor Českého velkopřevorství Maltézského řádu používá šlechtický titul (hodnost) kníže. Kníže-velkopřevor. Taktéž velmistr má hodnost knížete. Nebylo tomu tak vždy.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Podepište, nebo se vraťte domů, tlačí USA opět Ukrajinu do přijetí dohody naslepo
Ukrajina by mohla během 24 hodin podepsat s USA dohodu o americkém podílu na svém nerostném...
Český Playboy končí, vycházel 34 let. Byli jsme na vrcholu, smutní šéfredaktor
V červnu vyjde poslední číslo české mutace časopisu Playboy. České vydání časopisu pro pány skončí...
U požáru hrabanky na Táborsku pomáhal i vrtulník. Nad les se vznesl devětkrát
Požár lesní hrabanky na Táborsku pomáhaly v úterý v podvečer hasit jednotky z jižních Čech i...
Jaroslav Tvrdík opustil českou část čínské skupiny Citic, zůstává ve Slavii
Jaroslav Tvrdík zcela opustil českou část čínské skupiny Citic, skončil v představenstvu firmy...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 314
- Celková karma 13,20
- Průměrná čtenost 695x