Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století
V 17. století po porážce stavovského povstání císařskou stranou dochází ve všech částech Zemí Koruny české k nástupu nových náboženských i kulturních poměrů, které se však opět brzy roztočí ve víru třicetileté války. A s ním i lidé. Nikoho neminula doba těchto proměn. Někdo ztratil život, někdo majetek, někdo zažil vzestup a jiný hořkost exilu daleko za hranicemi rodných míst. Již dávno dozněly bubny u popravčího lešení vůdců povstání roku 1618, ale ne tak na Valašsku v Moravském markrabství. Tento kraj byl v letech 1620 až 1644 svědkem několika rozsáhlých povstání evangelických Valachů proti císaři, dokud nedošlo k jejich definitivní porážce v bitvě u Vsetína.
Ve Valašském Meziříčí se dvacet let po konci těchto válek narodil Jiřík Kolář. Nebohého Tomáše Koláře z Choryně syn, jak je zaznamenáno v zápise o pozdějším sňatku Jiříka. Není zřejmé, zda byl syn řemeslníka koláře, nebo se jeho otec jmenoval Kolář. V každém případě byl Jiřík velmi schopným, a i ambiciózním mužem, který se dokázal prosadit ve Valašském Meziříčí a vstoupit mezi vážené měšťany. Mezříč bylo poddanským městem a olomouckým biskupským lénem, kde byli vrchností Žerotíni z meziříčské větve starého moravského rodu. Žerotínům se podařilo udržet zámek i panství od roku 1548 až do 19. století. Za nich se město dokázalo vzpamatovat z hrůzných událostí třicetileté války, kdy bylo vyrabováno i vypáleno oddíly švédského generálního komisaře Siegmunda Müllera v únoru 1648. Mnoho desítek obyvatel tehdy bylo zabito. Předtím roku 1623 město rabovali polští kozáci a oddíly Karla Hannibala, purkrabího z Donína. Roku 1624 pak město navštívil sám král mor a usmrtil mnoho obyvatel. Valonští žoldnéři Karla z Nassau roku 1624 donutili město vyplatit tučnou sumu peněz pod pohrůžkou vypálení.[1] Byla to doba zmaru a běd. Ale lidé jako otec Jiříka Koláře vždy našli sílu, aby znovu zaseli svá pole, postavili své domy a dál žili své životy jako podťatý kmen dubu, ze které raší zelené výhony nového života.
Jiřík se tak narodil do šťastnějších dob jako onen výhonek starého dubu. Dne 1. 2. 1661 uzavírá sňatek s Barborou, Martina Předmírského (purkmistr města Meziříčí v l. 1646–1647) dcerou. Svědky mu jsou Karel Jindřich a František Ludvík svobodní páni ze Žerotína.[2] Vidíme, že syn Tomáše Koláře zažil velký společenský vzestup. Byť nevíme přesně, čím byl zaměstnán jeho otec, tak sňatek s dcerou purkmistra napovídá, že již otec musel být v postavení kupříkladu váženého člena cechu dobré pověsti. Purkmistr by jinak své dceři neumožnil sňatek s jeho synem. Navíc Jiřímu svědčí samotní zámečtí pánové. Což byla velká pocta. V pozdějších dokumentech je již nazýván jako Georg Wagner a polesný Žerotínů. Stal se tak žerotínským úředníkem a váženým měšťanem Mezříče. Jeho dětem jsou pak kmotry Žerotínové. Z Jiříka se tak stal Georg Wagner, vážený polesný Žerotínů, který byl symbolem obnovy po zlých letech 17. století. Spolu s ním zažívalo kulturní a hospodářský vzestup žerotínské panství a město.
Jiříka – Georga můžeme dnes vidět, a to skoro doslova. V kostele Nejsvětější Trojice se totiž dochoval vzácný portrétní epitaf jeho a jeho ženy Barbory, který nechal zhotovit jejich syn. Pohřeb měl 26. 2. 1692 – údajně zemřel ve věku 45 let (* asi 1647 – což je ale evidentně nesmysl – ženil se r. 1661, což by znamenalo, že před oltářem by stanul jako třináctiletý chlapec), ale tyto věkové údaje tehdy nebyly spolehlivě udávány, nebyly pro lidi až tak důležité.[3] Na epitafu vidíme ležícího Jiřího. Vlevo pak klečí polesný v tehdy módním kabátci s pláštěm s precizně vyvedenými detaily kapsičky a knoflíků kabátce. Vidíme tvář muže s delšími vlasy a pěstovaným knírem, působí blahobytně. Vpravo pak jeho milou ženu Barboru, dceru purkmistra. V oděvu měšťanky té doby. Obě postavy mají výrazně individuální rysy tváře. Dílo zručného mistra kameníka.
Epitaf Georga a Barbory Wagner
Nechť Jiřík s rodinou v klidu vyčkává Vzkříšení a Bůh ať chrání město i požehnaný valašský kraj.
[1] Pamětní kniha Meziříčská: paměti Ondřeje Sivého a jeho následovníků / přepsal: František Dobeš, Valašské Meziříčí, 2021, s. 18, 19,24
Ladislav Kolačkovský
Sv. Anežka pod ochranou maltézského kříže u sv. Barbory - rytíř Václav Dajbych
Vitráž sv. Anežky v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře z roku 2014, donátor vitráže rytíř Dajbych, znak Maltézského řádu a erb pana Dajbycha.
Ladislav Kolačkovský
Sveřepí vlci vyrazili z vrat – zánik rodu von Baillou u nás
Krvavé události května 1945 a konec rodu von Baillou u nás. Rabování zámku Hustopeče. Vražda baronů Carla von Baillou a Franze von Goldegg samozvanými mstiteli u zdi kostela. Sběrné a uprchlické tábory pro ostatní a útěk ze země.
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Ladislav Kolačkovský
Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu
Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Vzkřísit skomírající SOCDEM chtějí exministři Maláčová a Dienstbier
Sociální demokracie hledá cestu, jak by se znovu mohla stát relevantní politickou silu. Nového šéfa...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 267
- Celková karma 14,11
- Průměrná čtenost 746x