Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

Hodnostní koruna je označení užívané zejména v heraldické terminologii pro korunu značící šlechtickou hodnost nositele. V našich zemích se ovšem jednalo o symbolické ztvárnění na obrazech či erbech. Kromě suverénních vladařů je příslušníci šlechty reálně nenosili.

Nicméně v jiných královstvích jako byla Francie či dodnes je Británie – Anglie bylo možné se setkat s reálnými korunami šlechty, kterou její příslušníci u velmi slavnostních příležitostí nosili na hlavách. Dodnes se s tímto zvykem můžeme setkat u britských korunovací. U nás je i vzácností plastické ztvárnění takové koruny. Můžeme jí vidět na unikátním sarkofágu rodiny Baillou na hřbitově v Hustopečích nad Bečvou na Moravě.

Sarkofág

Koruna 17. hraběte z Devonu, použitá při korunovaci Alžbět II. (wikipedie)

Erb rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. Nejstarší předkové baronu Baillou pocházeli až ze vzdálených Flander a připomínají se již ve 13. století. Věhlas rodu započal s Vilémem Baillou, jedním z nejznamenitějších lékařů 16. století, profesorem na pařížské univerzitě. Pro nás nejzajímavější osobou je Jan Baillou (nar. 1684). Byl to přírodovědec tehdy zvučného jména a evropského významu, člen pařížské Akademie věd. Jeho životní osudy jej zavedly do Itálie, kam odešel se svým otcem Sebastianem, poručíkem francouzské armády. Ve službách vévodů z Parmy, velkovévodu florentských a toskánských došel mnoha poct, vyznamenání i úřadů. Významným životním mezníkem se pro něj stal rok 1748, kdy jej císař František I. povolal do Vídně. Současně od něj koupil tehdy výjimečnou sbírku minerálu pro vídeňský císařský a královský kabinet přírodnin a nerostů. Jan Baillou byl jmenován prvním ředitelem tohoto ústavu a tato hodnost se stala v jeho rodě dědičnou (přešla na jeho syna Jana Ludvíka Baltazara, avšak už jeho vnuk Josef Jan se jí dobrovolně zřekl). S manželkou markýzou Markétou de Monti della Serivia měl tři syny a čtyři dcery. Zemřel ve Vídni r. 1758. Zakladatelem rakouské rodové linie se stal Jan Ludvík Baltazar Baillou (1731-1802), ostatní sourozenci zůstali na italské půdě. Dne 9. dubna 1766 získal baronát (stav svobodných pánů), 5. prosince 1782 inkolát pro české země a 4. ledna 1799 koupil od rytíře Jana Pavla Pagatsche z Pauburgu Hustopeče s Miloticemi a Vysokou. Rod zůstal omezen jen na Hustopeče.

Sarkofág s korunou baronů

Na hřbitově spočívá několik generací rodu. August Baillou (+ 1803) má mimořádný náhrobek. Plní dvě funkce- je náhrobkem zemřelého Augusta Baillou a současně kryje vchod do nejstarší baillouovské hrobky v Hustopečích. Boční strany tumby jsou zdobeny typicky klasicistním dekorem s rozetami. Svrchní plochu víka pokrývá jetelový kříž, na čelní okraj je umístěn polštář, na němž spočívá baronská koruna. V mělkém reliéfu po stranách víka jsou vytesány čtyři shodné rodové erby a nápis, rozdělený na dvě části. Je psán českým jazykem. Právě zde můžeme vidět plastickou baronskou korunu.

ZDE ODPOCZIWA.AUGUST/SWATE RZIMSKE RZISSE.SWOBODNY.PAN/BAILLOU.RITIRZ w CZECHACH w MO!RAWIE.WESLESKU PAN NA HUSTOPE/ bJ EC: GEDINKY A NEGDRASSY—ZAKLAD/GEDINANADIEGE SWICH.RODICZU/DNIE XXIV LISTOPADU ROKU MDCCCII.ZROZEN/A TOHO DNIE XXIV. LISTOPADU ROKU MDCCCm w PANU USNUL.’“ August Baillou byl synem manželů Josefa Jana Baillou a Marie Antonie Sobkové. Zřejmě jejím přičiněním se stalo, že smuteční nápis byl vytesán v českém jazyce, což bylo na Moravě počátkem devatenáctého století ještě vzácným jevem.

Zajímavý je i hrob Marie Anny Baillou, roz. Sv. paní Neffzern (+ 1806) Pomník je tvořen hranolem o obdélníkové základně, završeným jednoduchou vázou se splývající draperií. U paty vlevo leží zavřená antická přilba s chocholem. Na čelní ploše jsou v mělkém reliéfu vytesány alianční erby Baillou a Neffzern. Obě boční plochy vyplňuje neuměle tesaný majuskulní nápis. Je německý, dnes místy nečitelný.

Alianční erby Baillou a Neffzern

Aglaja von Baillou. Zemřela 1926. Dcera Otty Julia a hraběnky Gisely Attems. Aglaja má velmi pěkný pomníček ve tvaru božích muk s výklenkem pro svatý obrázek. Zemřela ve věku pouhých 20 let, patrně na následky tuberkulózy, která se v rodě často vyskytovala. Byla v obci velmi oblíbená, ale hodně nemocná a nešťastná. Ráda si hrála s místními dětmi a dodnes výklenek místní zdobí květinami a postavičkami andílků. Bohužel v neblahé minulosti byl kvalitní obrázek Panny Marie odcizen, měl být dílem vídeňského mistra. Dnes je pomník kvalitně opraven a ve výklenku je moderní reliéf Panny Marie.[1]

Pomník Aglaje

Osudy posledních generací rodu v Hustopečích byly ve znamení hospodářského úpadku a odcizení od místních obyvatel. Rok 1918 byl v obci velmi dramatický. ČSR byla na náměstí vyhlášena až 8.11.1918 za účasti místních obyvatel. Velkostatek rodu byl částečně rozparcelován a prodán místním rolníkům. Vedení obce dokonce požadovalo konfiskaci zámku se záměrem zřídit tam poštu či školu. Nicméně stav zámku byl havarijní. Patro bylo neobyvatelné, střecha ve špatném stavu. Baronka Amálie (vdova po Alfredovi Baillou, zemř. 1898) tak velmi jednoduše prokázala, že konfiskace by pro obec znamenala velké náklady. Nicméně část místních obyvatel byla velmi radikální a jednoho dne roku 1921 vnikl dav na nádvoří zámku. Pochopitelně to byl pro rodinu šok. Na zámku tehdy žily pouze ženy - Amálie a její snacha (již také vdova po Ottu Juliovi Baillou, zemř. 1911 na tuberkulozu) Gisela von Attems se svými dětmi. Tehdy umírá Amálie, kterou ranila mrtvice. V zásadě bylo jednání místních těžko pochopitelné, když předtím rodina po několik generací žila v obci zcela v poklidu. Nakonec zůstala na zámku pouze Gisela, která předala přízemí zámku obci, kde byl zřízen byt pro četníky, a tak s rodinou Gisely obývala zámek i rodina nadstrážmistr Mareček. [2]

Nicméně to byl pouze začátek velké bouře, která nakonec zahladila stopy po flanderském rodu Baillou v Hustopečích a na Moravě. Ale o těchto osudech příště.


[1]PAVLŮ, Miroslav, Náhrobky baronů Baillou a heraldické památky 19.století v Hustopečích nad Bečvou, in: Zpravodaj. Klub genealogů a heraldiků Ostrava Dům kultury ROH VŽSKG, 1986, č. 28, s.72 a násl.

[2] VOZÁKOVÁ, Júlia; GREGOREK, Jiří. Hustopečský zámek. Historie a znovuzrození, Brno - Hustopeče nad Bečvou, 2015, s. 18

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 1.9.2024 18:16 | karma článku: 13,89 | přečteno: 234x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,08 | Přečteno: 218x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,24 | Přečteno: 287x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století

Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.

24.8.2024 v 17:23 | Karma: 12,14 | Přečteno: 170x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem

Loudonský hřbitov pod Svatým Hostýnem znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí. Antoinetta hr. Sailern, rozená Loudon

18.8.2024 v 21:10 | Karma: 16,56 | Přečteno: 295x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Lesk i smutek dam Tereziánského ústavu šlechtičen na Pražském hradě

Byly to dámy ze zcela jiného světa, které odpočívají na břevnovském hřbitově zaniklého Ústavu šlechtičen na Pražském hradě. Pojďme je navštívit do časů, kdy se procházely zahradami Pražského hradu.

11.8.2024 v 20:57 | Karma: 18,32 | Přečteno: 374x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  16:23

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, kde se...

Armáda kvůli vodě aktivovala operační centrum, v pohotovosti má ženisty i vrtulníky

14. září 2024  16:22

Armáda má kvůli vodě v pohotovosti i ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a hasičské jednotky,...

Organizace spustily povodňové sbírky. Lidé mohou žádat i pomoc od státu

14. září 2024  15:54

Humanitární organizace již zareagovaly na varování meteorologů před důsledky vydatného deště....

Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, v Polsku padl srážkový rekord

14. září 2024  8:34,  aktualizováno  15:53

Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 14,66
  • Průměrná čtenost 753x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik