Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Habsburkové nezpůsobili „hladomor“ svých občanů

Bohužel britské noviny The Times zveřejnily zkreslený článek, který patrně od nich převzaly Novinky.cz. Jedná se o hrubou dezinformaci o Rakousko-Uherské vládě v době Velké války.

12.1. 2019 byl v britských The Times publikován článek Vienna tried to starve its own people, papers show. Tj Vídeň se pokusila vyhladovět vlastní národ, Novinky pak 9.2. 2019 patrně přebírají se změnami tento článek, ale s nadpisem Habsburkové za první války nechali vyhladovět Vídeň. Tj obě media představily vídeňskou vládu, potažmo pak Habsburky jako organizátory hladomoru, tj že využívali hladu obyvatelstva ve válečných cílech, jako by šlo o oficiální zločinnou taktiku.

Původní zdroj informací lze nalézt u Dr. Wladimira Fishera – Nebmaiera, který již několik let spolu s Dr. Stephanem Malferem pracuje na projektu  Rakouské akademie věd Protokolle des österreichischen Ministerrates 1848-1918  a Die Ministerratsprotokolle Österreichs der österreichisch-ungarischen Monarchie 1848-1918. Jedná se o vskutku monumentální dílo výzkumu písemných zápisů z jednání předlitavských rakousko-uherských vlád do roku 1918. Čili prostřednictvím těchto zápisů je možno nahlédnout přímo do mechanismů vnitřní politiky císařství v době války. Archiv vlád byl uchováván v Justičním paláci ve Vídni, kde bohužel v roce 1927 vypukl požár a množství archiválií shořelo. Výzkumníci nyní pečlivě analyzují archiválie a jejich obsah.

Na tomto místě děkuji Dr. Fisherovi - Nebmaierovi, který mi laskavě poskytl odkaz na svůj původní zdroj.

V roce 1914 vypukla v monarchii první zásobovací krize, kdy větším městům začalo působit problémy zásobování. Po všeobecné mobilizaci a zahájení válečných operací byla veškerá železniční kapacita využívána pouze pro účely armády. Tisíce vojáků a tuny válečného materiálu, techniky a zásob se přesouvaly na fronty na velké vzdálenosti. Trvalo to týdny a civilní sektor měl zákaz využívaní železnic. Stejně jako v ostatních zemích se jednalo o velký logistický úkol, se kterým se úřady císařství dříve nesetkaly. Nechtěným následkem nesprávné organizace dopravy na fronty se stal nedostatek potravin ve městech, zastavení civilní dopravy způsobilo uvedený efekt hladovění lidí. Začal růst cen na obilí a potraviny. S problémem zásobování a nedostatkem potravin se bojující císařství nedokázalo vyrovnat až do konce války a zániku státu. Byly činěny různé pokusy, ale s chatrnými výsledky.

V této době (1914) na jednání vlády zaznívaly z úst některých ministrů velmi cynické výroky, které svědčily o jistém přehlížení civilního obyvatelstva a představě autoritativního státu, který ve všem stojí nad občany. Tak ministr obchodu Rudolf Schuster svobodný pán von Bonnott ojediněle argumentoval, že hlad bude pro mocnářství „užitečný“, protože lidé si zvyknou na menší dávky jídla. Nicméně předseda vlády Karl hrabě von Stürgkh si velmi brzy uvědomil rozsah problému, a že otázka zásobování jídlem může být klíčová pro výsledek války a snažil se tuto skutečnost vysvětlovat generálnímu štábu – marně, armáda se nehodlala ohlížet na nic a nikoho. Postupně si vláda více a více všímala potřeb občanů a snažila se jim pomoci. Jednalo se o kamenitou cestu od počátečního cynismu až k „welfare“ politice ke konci války. Podobné výroky již nikdy nezazněly. Problém byl, že válečná klika monarchie na sebe strhla v podstatě veškerou moc na příliš dlouhou dobu, i to byla příčina pádu císařství.

Výše uvedené nesvědčí o umělém hladomoru - úmyslném zabíjení vlastních občanů vládou, to je holý nesmysl. Nicméně The Times a Novinky shodně hovoří o „cynickém záměru rakousko-uherských ministrů a vládních úředníků, kteří od vypuknutí první světové války chtěli uměle vyvolaným hladem kontrolovat populaci hlavního města mocnářství Vídně“. Novinky dokonce zvýšily emoční náboj tím, že hovořily o Habsburcích, kteří způsobili hladomor. Císař neměl vliv na jednání vlády a neměl se zásobováním nic společného, to je zcela absurdní tvrzení.  

Novináři Timesů čerpali z rozhovoru s Dr. Fisherem, ale upravili si fakta. Dr. Fisher se na svém twitteru ohradil vůči tvrzení The Times, ale zcela marně, článek je na internetu beze změny dodnes. Samozřejmě i ten na Novinkách. A tak se stanou zdrojem dezinformací a nepřesností, které se zcela jistě „zabydlí“ v představách lidí. Pro anglicky mluvící čtenáře to bude důkazem zatuchlé zločinné Habsburské monarchie v opozici k demokratickému bloku Dohody a pro čtenáře naše důkazem zlé Habsburské dynastie, která ničila své vlastní lidi.

Snad tento blog bude určitým oponentním argumentem v internetovém mediálním světe, kde se nepodložené historické informace šíří velmi snadno a rychle.

 

Původní článek Dr. Fishera:

https://scilog.fwf.ac.at/en/humanities-and-social-sciences/8990/welfare-state-born-crisis

Článek v The times:

https://www.thetimes.co.uk/edition/world/vienna-tried-to-starve-its-own-people-papers-show-f5tkrsfbh

Článek na Novinky.cz:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/494362-habsburkove-za-prvni-valky-nechali-vyhladovet-viden.html

 

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 9.3.2019 19:24 | karma článku: 32,28 | přečteno: 2313x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity

U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský

15.9.2024 v 16:00 | Karma: 11,03 | Přečteno: 140x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně

Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.

14.9.2024 v 20:31 | Karma: 12,52 | Přečteno: 144x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,12 | Přečteno: 227x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 14,19 | Přečteno: 243x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,47 | Přečteno: 290x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami

19. září 2024  19:55,  aktualizováno  22:06

Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...

Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný

19. září 2024  21:56

Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...

Západ koupí ruské ropy od Turků financuje válečný stroj Moskvy, tvrdí zpráva

19. září 2024  21:44

Západní firmy financují ruský válečný průmysl nákupem ruské ropy od tureckých překupníků. Využívají...

S dostavbou Dukovan to bude hladké, slíbil Pavlovi jihokorejský prezident

19. září 2024  20:53,  aktualizováno  20:58

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 265
  • Celková karma 14,28
  • Průměrná čtenost 749x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik