„Drákula“ Béla Lugosi ve vojenské službě c. a k. armády

Občasně se věnujeme, vážení čtenáři, známým osobnostem, které sloužily v rakousko-uherské armádě, ale z různých důvodů o jejich vojenské službě vznikají různé legendy a pověsti. Dnes o filmovém Drakulovi - Lugosim. 

Občasně se věnujeme, vážení čtenáři, známým osobnostem, které sloužily v rakousko-uherské armádě, ale z různých důvodů o jejich vojenské službě vznikají různé legendy a pověsti. Dnes bych rád upozornil na smyšlenku, která se velmi silně udržuje i u nás, ale zejména v anglofonním prostředí, kde se proslavil známý herec pan Béla Lugosi rolí hraběte Drákuly. Vlastním jménem Béla Blasko.

Většinou o něm najdeme informaci, že sloužil v císařské armádě v době Velké války, a bojoval na východní frontě, potud je to správně, ale dále už následují smyšlenky bez opory ve faktografii. Mnohdy se píše, že sloužil u nějaké lyžařské jednotky, dále se uvádí, že byl kapitánem, jindy zase poručíkem a uvádí se přesné počty medailí za hrdinství a okolnosti jejich udělení.

Filmový Drákula, kterého mistrně ztvárnil velký herec, byl velmi tajemný, stejně tajemný byl pan Lugosi ohledně své služby v armádě. Mýty ohledně jeho služby patrně začaly ve spojitosti s hercovou fotografií v císařské uniformě v hodnosti poručíka jezdectva (mylně interpretované jako pěšího pluku), která je však jen fotografií filmové či divadelní role a kniha, která obsahuje esej hercova syna Bély George Lugosiho[1], kde syn bez uvedení zdrojů uvádí informace o službě otce ve vojsku.

Ve skutečnosti pana Bélu Blaskó nenajdeme v žádném schematismu rakousko– uherské armády až do konce války (Schematismus für das k. u. k. Heer und für die k. u. k. Kriegs-Marine), schematismus byla ročenka, která uváděla u všech pluků císařské armády jmenovitě důstojníky. Nenajdeme ho ani v tzv. ranglisten des Kaiserlich und Königlichen Heeres. Je zřejmé, že pan Blaskó neměl důstojnickou hodnost.

Když nahlédneme do oficiálního věstníku Nachrichten über Verwundete und Kranke číslo 227 (zprávy o raněných a nemocných) ze dne 9.2.1915 strana 9, tak se dostaneme k autentickému záznamu, který se týká známého herce. Je k výše uvedenému datu uveden jako Béla Blasko ve stavu pěšího pluku číslo 43 společné císařské armády (Infanterieregiment Rupprecht Kronprinz von Bayern Nr. 43), v poddůstojnické hodnosti četaře (Zugsführer), je vedený jako nemocný v Kriegsspital der Geldinstitute in Budapest. Pěší pluk číslo 43 měl doplňovací obvod v Karánsebes v Uhersku (v současnosti Caransebes v Rumunsku, byl většinově složen z Rumunů) a za války byl pluk v sestavě 68. pěší brigády 34. pěší divize (VII. armádní sbor) vyslaný do Vojvodiny proti Srbsku a následně přesunutý na frontu v Haliči proti Rusku. Jednalo se o řadový pěší pluk. Je třeba také uvést, že rakousko-uherská armáda neměla žádné „lyžařské jednotky“, ale horské jednotky, které byly nasazovány na italské frontě ve vysokohorských podmínkách od roku 1915, kde Béla Blasko nesloužil.

Drákula si jistě musí ponechat svá tajemství jako host nočních zákoutí a snů, ale četař Béla Blaskó si zasluhuje skutečné informace jako statisíce jeho druhů ve zbrani na frontách Velké války.

 

 

 

 

 

 

[1] Osborn, Jennifer (editor); Milano, Roy (photo captions) (2006). Monsters: A Celebration of the Classics from Universal Studios. New York, NY: Del Ray Books, imprint of Random House, Inc. p. 38. ISBN 0-345-48685-4.

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 26.8.2021 11:21 | karma článku: 19,55 | přečteno: 321x