Český admirál na vlnách Středomoří – Adam Vilém Vratislav z Mitrovic
Starobylý český katolický rod Vratislavů z Mitrovic dal českému převorství celkem čtyři velkopřevory. Prvním byl Vilém Zdeněk – velkopřevor v letech 1626–1637. Druhým v pořadí byl Adam Vilém, syn Jana nejstaršího Vratislava z Mitrovic na Protivíně a jeho první manželky Doroty Otilie z Předenic. Stejně jako jeho mladší bratr a nástupce v úřadě velkopřevora František Šebestián vstoupil do Řádu maltézských rytířů. Důvodem byla samozřejmě hluboká katolická zbožnost a víra, ale i možnost existenčního zajištění. Oba bratři byli mladší z pěti synů v rozvětvené rodině Vratislavů a rodinné statky jim tedy neposkytovaly dobré vyhlídky na další kariéru či společenský vzestup.
Po vstupu Adama Viléma do Řádu, patrně již v dětském věku, odešel na Maltu, kde bojoval v řádovém loďstvu proti Osmanské říši, v letech 1661 – 1663 byl dokonce admirálem celé maltézské flotily. Maltézský řád byl až do počátku 18. století středomořskou námořní velmocí. V roce 1530 císař Svaté říše římské Karel V. a papež Klement VIII. udělují v léno souostroví Malty Řádu rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě po jeho vynuceném odchodu z ostrova Rhodos, odkud musel ustoupit před osmanskou expanzí. Od té doby se Řád nazývá Maltézským. Ihned po příchodu Maltézského řádu začíná období intenzivní výstavby opevnění, jednoho z nejsilnějších v celém Středozemním moři. Rytíři učinili z maltézského souostroví skutečnou mohutnou pevnost s přístavy a fortifikovanými městy, pobřežními bastiony, forty a bateriemi. Všude byly odhodlané posádky pod velením zkušených rytířů válečníků. Malta následně odolala dvěma velkým pokusům o dobytí ze strany Osmanské říše. Služba po určitou dobu na Maltě byla pro členy Řádu povinná. Muži zde získávali bojovou zkušenost, schopnost velet a organizovat. Je třeba říci, že služba na tehdejších lodích byla velmi náročná a těžká.
Řádová flotila z obrazové galerie Českého velkopřevorství (se souhlasem Českého velkopřevorství)
Mezitím Adam Vilém získal několik hodností také v organizační struktuře řádu. Roku 1641 byl jmenován receptorem na Moravě a roku 1646 prokurátorem řádové pokladny a receptorem v českém převorství. V té době byl již komturem v Hrobníkách (1637 – 1662), Opavě a Makově (1638 – 1642); roku 1652 byl jmenován komturem v Goldbergu (Złotoryja) a Lembergu, kterým setrval až do své smrti. V letech 1657 – 1662 zastával funkci velkobailliho německého jazyka (rytířů z německy hovořících zemí). Kromě toho byl císařským tajným radou a po zvolení velkopřevorem se stal královským místodržitelem v Čechách a přísedícím zemského soudu. Roku 1651 byl spolu s bratry a dalšími příbuznými povýšen do říšského hraběcího stavu. [1][2]
Velkopřevor se tedy angažoval především na Maltě, kde si svými úspěchy na poli válečném získal značnou autoritu. Roku 1663 patřil dokonce k nejvážnějším kandidátům na úřad velmistra, ke zvolení mu chyběly pouze dva hlasy. Do vývoje českého převorství nijak významně nezasahoval. Pro nepřítomnost přebírali správu českého převorství roku 1662 jeho prokurátoři Ferdinand Ludvík Libštejnský z Kolovrat a velkopřevorův bratr Václav Vratislav z Mitrovic.
Na domácí půdě se zachovalo jeho potvrzení privilegií Strakonicím roku 1664. Velkopřevor Adam Vilém Vratislav z Mitrovic zemřel 11. 10. 1666 a byl pochován v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem v Praze.
Adama Viléma ve funkci velkopřevora následoval František Šebestián (†1684) v letech 1667–1675. I Adam Vilém trávil většinu času na Maltě, kde zastával různé funkce a jako kapitán řádové vlajkové lodi Capitana se účastnil válek s Osmany. V roce 1675 rezignoval na post českého velkopřevora, ale později ještě působil jako řádový velkobailli pro německé země. Zemřel na Maltě a byl pochován v katedrále sv. Jana Křtitele ve Valettě, kde můžeme dodnes vidět jeho náhrobek s rodinným erbem.
Kenotaf Jana Václava v kostele sv. Jakuba Většího (foto autor)
Z pozdějšího potomstva protivínské větve vynikl diplomat Jan Václav Vratislav z Mitrovic (1670–1712), který byl také velkopřevorem maltézského řádu v Čechách, a to již v pořadí čtvrtým a zatím posledním. Byl významný císařský diplomat, který byl v závěru své kariéry nejvyšším kancléřem a v letech 1711–1712 velkopřevorem v Čechách. Václav Vratislav byl pochován v Praze v kostele sv. Jakuba Většího na Starém Městě pražském. Jeho nesmírně cenný barokní náhrobek patří k vrcholům funerální plastiky v našich zemích. Autorem pomníku o výšce více než 8 metrů, byl Johann Bernard Fischer z Erlachu a sousoší vytvořil Ferdinand Maxmilián Brokof. V kostele sv. Jakuba byl pochován, protože patřil k velkorysým mecenášům řádu minoritů, který měl u kostela klášter. Jinak byl spočinul v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem jako většina českých velkopřevorů.
Adam Vilém byl jedním z nemnoha mužů z našich zemí, který dosáhl hodnosti námořního admirála.
[1] ČERVENKA, Vladimír: České převorství johanitů a jejich heraldika in: Jihočeský herold 2/2007. Časopis o historii a pomocných vědách historických; České Budějovice, 2007; s. 7–36
[2] BUBEN, Milan: České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách; Praha, 2022; s. 89
Ladislav Kolačkovský
Pozlatím rakouského orla mladou krví – praporčík a generál v jedné bitvě

U Krasniku padly tisíce mužů, a to za pouhé tři dny mezi 23. a 25. srpnem 1914. Mezi jinými praporčík Walter Kirchner. Na druhé straně na generála Viktora Dankla za úspěch bitvy čekaly hraběcí titul a erb.
Ladislav Kolačkovský
Maltézská pouť do Lourdes a „Médaille commémorative des pèlerinages de Lourdes“

Každoročně České velkopřevorství Maltézského řádu spolu s Maltézskou pomocí pomáhá mnohým tělesně i duševně hendikepovaným načerpat duchovní sílu v Lourdes.
Ladislav Kolačkovský
Kašny Paříže 18. století – politika a hygiena

V Paříži nalezneme kašny stavěné králi nebo i vysokou aristokracií v 18. století. Nebyly to jen prosté hygienické stavby, ale i předmět propagace královské moci, doklad zrodu politických debat a veřejného mínění
Ladislav Kolačkovský
Mezi aristokraty a jejich paláci na ostrově svatého Ludvíka v Paříži

Île Saint-Louis, známý v češtině jako Ostrov svatého Ludvíka, je jedním ze dvou posledních přirozených ostrovů na řece Seině v Paříži a je v rámci Paříže zcela vyjímečný. Svou historií a obyvateli.
Ladislav Kolačkovský
Gotický květ v Bratislavě – kaple sv. Jana Evangelisty a rod Esterházy

květ vrcholové gotiky inspirovaný Sainte Chapelle je v historicky a architektonicky nejvýznamnější kapli františkánského Kostela Zvěstování Páně v Bratislavě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Jako v Zakopaném. Frenštát chce topit geotermální energií, rozhodne hluboký vrt
Většina domácností ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku by mohla mít v nedaleké budoucnosti...
Turecké trolejbusy pro Prahu jako potenciální problém. Nižší cena se může prodražit
Dopravní podnik hlavního města Prahy se rozhodl pro odvážný krok. Objednal až 70 bateriových...
Základní škola přišla o miliony korun, účetní poslala peníze podvodníkovi
Nymburská základní škola Komenského přišla podvodem o miliony korun, z účetní školy je vylákal...
Hlubinná úložiště neznamenají žádné riziko, ujistil Pavel při návštěvě Temelína
Prezident Petr Pavel navštívil Jadernou elektrárnu Temelín na Českobudějovicku. Prohlédl si...

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...
- Počet článků 320
- Celková karma 12,12
- Průměrná čtenost 693x