Vládu nyní "drží" 103 poslanců
Naši analytici se podívali, jak jednotliví poslanci hlasují od dubna, kdy vláda dostala důvěru. Společně s ODS a TOP 09 hlasuje osm poslanců strany LIDEM, nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém a poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček.
Naopak proti vládě stojí kromě ČSSD a KSČM ještě zbytek klubu VV, Jiří Paroubek, Jaroslav Škárka, Jiří Šlégr, Kristýna Kočí a Vít Bárta. Vládní strany ODS a TOP 09 prakticky vždy hlasují proti ČSSD a KSČM. Nás zajímá, jak se chovají poslanci Věcí veřejných, skupina okolo Karolíny Peake a množství nezařazených, jako je Vít Bárta nebo Pavel Bém. Z naší analýzy je vidět, s kolika hlasy může nyní vláda reálně počítat.
Když Petr Nečas v dubnu žádal o důvěru, hlasovali tři poslanci Věcí veřejných proti svému klubu a „podrželi“ vládu. Je zajímavé, že nyní dva z nich (Otto Chaloupka a Miroslav Petráň) hlasují společně s opozicí, zatímco Milan Šťovíček dál podporuje Nečasovu vládu.
Zejména bývalí poslanci vládní koalice se dušovali, že se budou před každým hlasováním rozhodovat podle kvality návrhu, zda podpoří vládu či opozici. Ukazuje se ale, že to tak docela neplatí. Každý z nezařazených poslanců totiž hlasuje téměř pokaždé stejně – buď s vládou, nebo s opozicí.
Při hlasování o nedůvěře potřebuje opozice ke svržení vlády nejméně 101 hlasů. Stačí tedy, aby se poslanec hlasování neúčastnil, a fakticky podpoří vládu. Je zajímavé, že nepřítomnost stíhaného poslance Davida Ratha tedy pokus opozice ztěžuje. Kdyby se Rath svého mandátu vzdal, mohl místo něj proti vládě hlasovat náhradník za ČSSD.
Analytici sdružení KohoVolit.eu prošli všechna hlasování za poslední tři schůze a vytřídili z nich pouze ta skutečně klíčová, například o majetkovém vyrovnání s církvemi, o důchodovém pojištění nebo o zákoníku práce.
Podpořeno fondem Otakara Motejla.
Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.
Dále čtěte:
Nejméně otevřené firmy jsou Apple, Microsoft či Google
Rozpočet známý i neznámý: Kolik stát platí za studenou vodu?
D K
Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská
Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?
D K
Jan Keller: Jak se do Evropy volá…
Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?
D K
Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách
Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.
D K
Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených
V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.
D K
Česká DSSS ztracena mezi parlamenty
“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých...
Kaňka na Trumpově úspěchu? Ve Sněmovně reprezentantů bude muset bojovat
Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už...
V ulicích Tbilisi před parlamentem znovu vzplály ohně. Policie přitvrdila represe
Tisíce lidí v Tbilisi ve čtvrtek večer znovu vyšly do ulic na protest proti oznámení vládnoucí...
Jourová získala ocenění Women of Europe. Ženy umí řídit Evropu, reagovala
Již po osmé se ve čtvrtek večer v Bruselu udílely ceny Women of Europe, které vyzdvihují mimořádné...