Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Testování žáků nebo tunel do českého školství?

Na zajištění testů pro žáky 5. a 9. tříd jsou potřeba hned čtyři firmy, přičemž ani jedna nepůsobí ve školství. Jedna z nich přitom nemá žádné zaměstnance ani telefonní kontakt. Pojďme se podívat na podezřelý případ přesunu milionů korun ze státních peněz k soukromým firmám.

Před nedávnem společnost SAPCON vyhrála veřejnou zakázku na testování žáků 5. a 9. tříd. Jeden z bodů školství v koaliční smlouvě tak dostává zřetelnější obrysy. Jenže na projekt byla vypsána už čtvrtá veřejná zakázka, přičemž první tři vyhrály firmy, jejichž primárním zájmem není vzdělání.

Testování žáků 5. a 9. tříd se má naostro rozběhnout v polovině roku 2014, už příští rok na podzim se má konat generální zkouška. Od testování na základě předem definovaných standardů si ministerstvo školství slibuje zvýšení kvality českého školství, které v mezinárodním srovnání PISA 09 propadlo.

O společnosti SAPCON se mluví jako o vítězné firmě, která za 92 milionů korun obstará testování. Přesto už v lednu vypsalo ministerstvo školství dvě veřejné zakázky zaměřené na testování žáků 5. a 9. tříd a v polovině října byla zadána další veřejná zakázka doplňující tu, jíž vyhrála společnost SAPCON.

Dvě zakázky z první poloviny roku vyhlásilo samo mnisterstvo druhé dvě probíhají pod taktovkou České školní inspekce. Dohromady jde o zakázky v hodnotě přes 133 milionů korun, navíc jde o částku bez DPH. Testování studentů základních škol má přijít až na dva a půl druhého milionů, 85% financí by ovšem mělo jít z evropských fondů.

V lednu vypsalo ministerstvo souběžně dvě veřejné zakázky – jednu pod názvem Projektová dokumentace automatizovaného testování 5. a 9. tříd, druhou jako Odbornou pomoc s vedením projektu automatizovaného testování 5. a 9. třídU první byla zadána maximální částka 1 930 000 korun, druhá byla o 30 000 korun vyšší.

Projektové dokumentace je zajímavostí, že vítězná firma Deloitte advisory nebyla po prvním kole vůbec hodnocena, neboť ministerstvu přišla jejich výsledná cena v hodnotě 590 000 korun příliš nízká. Pozoruhodný je i fakt, že společnost SAPCON, která minulý týden uspěla, byla v této zakázce vyloučena ve druhém kole.

Odborná pomoc s vedením projektu je z určitého pohledu rovněž zajímavá. Přestože jde o konzultační činnost, výsledná cena je skoro o milion vyšší. Zakázku získala společnost Kware jež nabídla 1 570 000 korun. O společnost Kware se zajímal i server CeskaSkola.cz, kterému se podařilo v únoru zeptat majitele na několik otázek, z nichž vyšlo, že společnost v dané době byla bez zaměstnanců.

„Společnost nemá v současné době ani jednoho kmenového zaměstnance. Při restrukturalizaci v roce 2010 byly sjednávány kontrakty s externími pracovníky nebo firmami,“ odpověděl jednatel společnosti Jiří Klindera. CeskaSkola.cz poukazuje i fakt, že v době, kdy firma zakázku vyhrála, na jejich internetových stránkách nebylo možné dohledat ani telefonní kontakt. To už v současnosti možné je, byť jen skrze záznamník. Zarážející také je, že zatímco dokumentace firmy Deloitte advisory je přístupná na internetu, o výsledcích společnosti Kware se mlčí.

V polovině července vypsala tentokrát Česká školní inspekce veřejnou zakázku pod názvem Národní šetření výsledků žáků v počátečním vzdělání, jejíž hodnota neměla přesáhnout 116 800 000 korun bez DPH. Zakázku vyhrála zmiňována firma SAPCON, která nabídla dvaadevadesát milionů. Byť je SAPCONprezentována jako společnost na dodání řešení pro testování, 14. 10. 2011 vypsala inspekce zakázku v pořadí na téma testování už čtvrtou s názvem Statistické šetření a analýzy ke stavu vzdělávací soustavy v počátečním vzdělání a jeho příčinám za 33 milionů korun bez DPH.

Otázkou tak je, zdali k ustanovení testování žáků 5. a 9. tříd je potřeba hned čtyřech firem. Pokud ano, pak se minimálně z laického pohledu zná pozoruhodné, že ani jedna ze tří společností – čtvrtá zakázka je teprve vyhlášena – se nezabývá primárně školstvím.

Na projekt testování studentů základních škol se snáší jedna kritika za druhou. Podle mnohých testování povede jen k většímu propadu českého školství a ještě to bude stát nemalé peníze, potažmo nejde jen o zmiňovaných sto třicet tři milionů. Celé testování má probíhat on-line formou, k níž má být vytvořena databáze. Ovšem více než polovina počítačové techniky na školách je staršího data jak pět let, tudíž na nich testování nepřipadá v úvahu. Nákup moderních počítačů znamená tak další peníze ze státního rozpočtu.

Projekt má začít fungovat za dva roky, přesto už nyní není levnou záležitostí. Na ministerstvo se snesla i vlna kritiky, že testování neprošlo řádnou odbornou diskuzí. Některé občanské organizace, mezi něž patříEDUin tvrdí, že jim při pojednávání v Senátu nebyl dán dostatečný prostor, aby předestřely negativa plynoucí z testování. O mezinárodní konferenci Growing talent in Europe, konané ve dnech 28. - 30. 9.  v Praze, zástupci ministerstva zájem neměli.

Obrátila jsem se na ministra školství Josefa Dobeše, zda čtyři zakázky nejsou zbytečným plýtváním. Dotaz si můžete přečíst zde. Můžete se na něj obrátit i vy. Web NapisteJim.cz Vám k tomu slouží.

Klára Zelenková, KohoVolit.eu

Dále čtěte

Ukaž na korupci, dostaneš 300 000,-

Omezte hazard v Teplicích!

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 4.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | neděle 11.12.2011 15:11 | karma článku: 19,41 | přečteno: 1195x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Soud posoudí žádost třetího vítkovského žháře, Lukeš chce podmínečné propuštění

28. května 2024  5:30

Patnáct let strávil Jaromír Lukeš, třetí z vítkovských žhářů, ve vězení. Odsouzený byl k...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik