Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studenti jednoletých pomaturitních kurzů ztratí status studenta

Na 51. schůzi Poslanecké sněmovny z konce ledna bylo prodebatováno několik témat, kterých si mediální společnosti příliš nepovšimly. Za zmínku stojí zejména špatné zprávy pro studenty jednoletého pomaturitního studia a situace nezní růžově ani pro pracovníky na úřadech práce. V článku se budeme věnovat také organizačním změnám Národního divadla.

Pomaturitní studium pro nestudenty

Na nepříznivou zprávu pro studenty jednoletého pomaturitního studia upozornil poslanec Antonín Seďa. Upozornil na vyhlášku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. 322/2005 Sb., která až do letošního školního roku poskytovala status studenta i absolventům středních škol, kteří místo studia vysokých či vyšších odbornách škol zvolili jednoroční jazykové kurzy. Od následujícího školního roku ale tato výhoda absolventům bude odebrána. To mimo jiné znamená povinné placení zdravotního a sociálního pojištění.

Tuto informaci potvrdil i ministr Fiala s odůvodněním, že zvýhodnění tohoto pomaturitního studia doposud bývalo obsaženo v příloze vyhlášky s nutnou pravidelnou aktualizací. Při poslední novelizeci v roce 2010 ale byla tato příloha Legislativní radou označena za neústavní a k prosazení výhod by byla nutná změna celého zákona. Jako řešení proto vláda vybrala prosazení vyhlášky bez zmíněné přílohy, a tím odebrání studentských výhod účastníkům jednoletých studijních kurzů.

Ministr školství přiznal, že v této věci nemá plné pravomoci a úhradu sociálního a zdravotního pojištění má na starosti Ministerstvo sociálních věcí.  Z toho důvodu je pravděpodobné, že se problematika postavení studentů tohoto studia jen tak nevyřeší. I přesto ale ministr Fiala potvrdil, že jistá komunikace mezi ním a Ministerstvem sociálních věcí existuje.

Celou interpelaci si můžete prohlédnout zde.

Žádná rádia na pracovišti

Krizovým stavem nazval situaci pracovních úřadů poslanec Ladislav Šincl. Zatímco náměstci ministra podle něj dostávají astronomické odměny, úředníci v „podhradí“ jsou přetěžováni prací, musejí zvládat daleko vyšší nápor klientů, než je ministerstvem doporučeno (místo sta klientů je podle Šincla běžná praxe náporu dvou set klientů na jednoho úředníka, v krajních případech dokonce tří set). Poslanec upozornil na další kuriózní nařízení, které má zabránit rozpýlení úředníků. Tím má být úplný zákaz používání veškerých rádiových a televizních přijímačů. Šincl dokonce citoval jednoho ředitele úřadu, podle kterého jsou úřady velmi chudé a nezaplatily již na tento rok poplatky za rozhlasové a televizní vysílání.

Interpelovaná Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová přiznala velké pracovní zatížení úředníků a přislíbila posílení novými pracovníky, kteří by měli tuto náročnou situaci vyřešit. O zákazu televizních a rozhlasových přijímačů neměla ministryně doposud ponětí a odkázala oprávnění udělovat pracovní a organizační pokyny na Generální ředitelství. Zároveň ale přislíbila situaci zmapovat a v případě potvrzení se se zákazy vypořádat

Celou interpelaci si můžete prohlédnout zde.

Expertní tým hledá nový směr pro Národní divadlo

Alena Hanáková se na interpelaci Kateřiny Klasnové snažila popsat průběh jednání ohledně změn, které v posledních měsících postihly Národní divadlo. Na konci ledna totiž Ministerstvo kultury zveřejnilo novou koncepci, kterou řada politických i kulturních osobnností silně kritizuje. Klasnová upozorňuje na faktické zrušení příspěvkové organizace Státní opery Praha a sloučení operních souborů se soubory baletu Národního divadla. Klasnová v další řadě připomněla stávkovou pohotovost členů orchestru Národního divadla v reakci na zmíněnou koncepci.

Ministryně kultury dala 19. října 2012 zřídit expertní tým, který se měl otázkami Národního divadla zabývat. Tým podle Hanákové na problematice pracoval čtyři měsíce, během kterých se seznámil se všemi dostupnými materiály týkajícími se transformace divadla a jeho ekonomické situace. Na základě prostudovaných zdrojů měla vzniknout právě ona vládní koncepce. Na jejím základě ministryně jmenovala nového ředitele Národního divadla s platností do 1. srpna 2013, kterým se stal docent Jan Burian. Jeho úkolem by měla být v první řadě analýza současného stavu, a po následném vyhodnocení situace by mělo dojít k řešení právních možností, které by nabízené koncepci vyhovovaly. Ministryně dále poslance uklidnila tvrzením, že koncepce nemůže být aplikována do puntíku, mělo by se jednat pouze o směr, jakým změny vést. Na začátku února se proto zástupci odborů Národního divadla sešli s bývalým i stávajícím ředitelem divadla, kde byli o této skutečnosti ubezpečeni. Zároveň bylo v diskuzi vyvráceno i několik zavádějících informací, které se podle ministryně nezakládají na pravdě a nejsou součástí této koncepce.

Celou interpelaci si můžete prohlédnout zde.

Andrea Kubíková, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

KohoVolit.eu je mediálním partnerem The Student Times.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Podpořte KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:

DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)

Pozor, právě probíhá Rekonstrukce státu!

O co jde? Rekonstrukce státu je protikorupční projekt zástupců odborníků, politiků a byznysu. Jeho cílem se prosadit devět protikorupčních zákonů, které udělají z kleptokracie demokracii. Více se dozvíte zde.

Dále čtěte:

Jak reaguje na dotazy občanů poslanec a ministr Tomáš Chalupa?

Boj o veřejnou sféru

Opravdu se předvolební výzkumy mýlí?

Autor: D K | pondělí 8.4.2013 18:11 | karma článku: 7,77 | přečteno: 800x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Zaplavené sklepy, spadlé stromy. Hasiči na Moravě likvidovali následky bouřek

22. června 2024  8:39

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik