Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm "statečných" obcí si nechalo dobrovolně prověřit své zakázky

Sedm samospráv se zapojilo do projektu Oživení, o. s. a účastní se protikorupčního auditu, který je zaměřen na rizikové oblasti, jako je zadávání veřejných zakázek, hospodaření s veřejným majetkem, informační a mediální politika, transparentní rozhodování orgánů samospráv a dalších citlivých s korupcí spojovaných témat.


První výsledky auditu se týkají oblasti veřejných zakázek. Nejčastější korupční rizika se objevily při zadávání zakázek městskými obchodními společnostmi, při využívání externích administrátorů zakázek a při zadávání zakázek malého rozsahu. Zároveň jsme zaznamenali pozitivní případy systematické interní kontroly jednotlivých zakázek nebo zveřejňování uzavřených smluv s dodavateli ještě před účinností novely zákona o veřejných zakázkách.

Karlovy Vary, Hodonín, Lanškroun, Černošice, Srch, Psáry a Tisá se rozhodly spolupracovat s Oživením a nechaly si prověřit své interní systémy zadávání veřejných zakázek. V auditu se Oživení zaměřilo na analýzu interních předpisů a rozhodovacích procesů úřadů samospráv.

V rámci tohoto šetření testovalo i několik vzorků, na kterých zjišťovalo, jakým způsobem byla výběrová řízení úřadem v praxi realizována. Nejčastějším analyzovaným rizikem v oblasti zadávání veřejných zakázek bylo riziko manipulace se zakázkou ze strany třetí osoby, která zastupuje zadavatele v různých úkonech, např. příprava a organizace zadávacího řízení, kontrola realizace, analýza proveditelnosti atp.

„Toto závažné riziko jsme identifikovali ve všech auditovaných samosprávách. Delegování kompetencí v různých fázích zakázky na externí subjekt může být zcela legitimní v případech, kdy zadavatel nemá dostatečné odborné kapacity nebo zkušenosti s ojediněle složitou zakázkou (např. IT projekty).

Najímání různých poradců by však mělo probíhat na základě jasně daných pravidel, aby nedošlo k jejich zbytečnému nadužívání a hlavně, aby tito poradci nebyli ve střetu zájmů k uchazečům o zakázku nebo aby neměli jako jediní pod kontrolou celý průběh zakázky. (Např. firmy nabízející veřejné zakázky „na klíč“ – tedy kompletní přípravu a organizaci řízení, včetně kontroly realizace zakázky).“ říká Martin Kameník odborník na veřejné zakázky v ČR spolupracující s Oživením.

V rámci prověřování oblasti veřejných zakázek Oživení překvapivě narazilo i na již používaná opatření, která vypovídají o pokrokovém přístupu některých z auditovaných samospráv, jedná se například o zveřejňování uzavřených smluv na svých internetových stránkách nebo zavedení tzv. rodného listu zakázky.

„Musíme zmínit i výskyt dobré praxe, u některých samospráv jsme se setkali se zavedenými protikorupčními opatřeními, která byla aplikována v dostatečném předstihu před příchodem novely zákona o veřejných zakázkách. To vypovídá o tom, že zvýšení transparentnosti a lepší kontroly veřejných zakázek je primárně záležitostí samospráv samotných. Pokud panuje politická vůle, mohou se aplikovat protikorupční nástroje okamžitě bez ohledu na stav zákonné úpravy.“ dodává předseda sdružení Oživení, Štěpán Rattay.

Oživení předalo zprávy včetně navrhovaných doporučení z prověřované oblasti veřejných zakázek zástupcům jednotlivých samospráv. Nyní záleží na vedení samospráv jak se zjištěními naloží a jak budou navržená doporučení implementovat.

„Změnit vnitřní předpisy, zakládací a zřizovací dokumenty, nastavit nové parametry – to není otázka dnů, týdnů ani několika měsíců, ale určitě na tom pracujeme a audit Oživení je pro nás velice užitečný nástroj.“ říká primátor města Karlovy Vary, Petr Kulhánek.

„Mapa rizik nám rozkryla oblasti, které určitě vylepšíme. Zejména interní kontrolní mechanismy budeme lépe formalizovat větším zapojením výborů.” říká starosta obce Tisá, Jiří Jandásek.

“Mapa korupčních rizik nám poskytla podrobné vodítko pro vytvoření nové metodiky veřejných zakázek, která je nyní ve stadiu schvalování. Čas ukáže, jestli zásadní zpřísnění a bohužel i formální náročnost poslouží k efektivnímu vynakládání veřejných prostředků a zvýšení důvěry našich občanů v samosprávu nebo zdali bude nový proces zadávání veřejných zakázek zneužit k politickým obstrukcím, stížnostem, oznámením a dodatečnému neúměrnému zatěžováním našeho úřadu na úkor jiné, potřebné a smysluplné práce.” říká starosta obce Psáry, Milan Vácha.

Prověřením oblasti veřejných zakázek tato forma protikorupčního poradenství nekončí, v současné době Oživení prověřuje oblasti nakládání s majetkem, informační a mediální politiku samospráv a do konce roku plánuje v rámci projektu prověřit také oblasti rozhodování orgánů samospráv, rozdělování dotací a způsob ochrany oznamovatelů korupčního jednání.

Originál článku najdete zdeKohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Chcete se zbavit problému ve vaší obci? Nový web vám pomůže

Kde je slíbený audit, pane ministře Chalupo?

Platy politiků jsou k dohledání na Internetu

Autor: D K | středa 5.9.2012 16:11 | karma článku: 6,49 | přečteno: 732x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik