Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reakce na: "volební kalkulačka skrytě nadržuje některým kandidátům“

"To zní skoro jako špatný vtip, ne? Ať odpovím, co odpovím, vždycky se na prvních místech zobrazí Fischer a na těch posledních Roithová. Co na to všechno říci? V pořádku. Může to být zaplacená věc. Může to být eskalace osobních sympatií a antipatií." Reakce Kohovolit.eu na tyto obvinění dále v článku.

Možná se to stalo i Vám, při vyplňování volební kalkulačky jste neměli dostatek času a tak jste zvolili metodu rychlého proklikání všech otázek a doufali, že někde na konci bude něco zajímavého, třeba souhrnný seznam všech odpovědí kandidátů na prezidenta. Sám jsem tento postup minimálně jednou použil, abych někomu ukázal tabulku s odpověďmi kandidátů.

Podobné to měl i autor blogu normostranky.woreshack.cz , který svou zkušenost popsal následovně:

Jednoho večera jsem úplně náhodou zabrouzdal na stránky volebnikalkulacka.cz. V nějakém náhlém zkratu jsem začal vyplňovat své preference, ale někdy u 8. otázky mi došlo, že to asi nebude na těch avizovaných 5 minut. Protože mě tlačil čas, proklikal jsem se přes tlačítko „nevím/je mi to jedno“ až na konec testu. Výsledek byl podivný. Proto jsem celý test opakoval a tentokrát jsem tlačítko „nevím/je mi to jedno“ používal už od první otázky. Výsledek? „Dle zadaných odpovědí je Vám nejblíže se shodou 0 % : Jan Fischer“. Co to má být?

Následovalo obvinění: "Někdo zkrátka musel aplikaci napsat tak, aby se v případě shody objevil zrovna Jan Fischer." Navrhuje rovněž řešení: "Proč takovéto případy neseřadí stejné kandidáty třeba podle abecedy"

Kandidáti ve volební kalkulačce jsou při shodě řazeni dle určitého klíče, dokonce i abecedně, jak autor blogu navrhuje. Jde ovšem o abecední seznam dle jména a nikoliv příjmení. Jistě každého napadne, že mělo být zvoleno spíše příjmení. Dle mých informací byla na počátku při vytváření zdrojových informací vytvořena tabulka s celým jménem kandidáta ve formátu "Jan Fischer", "Jiří Dienstbier" atd. Následně byl tento sloupec abecedně seřazen a na první místo se logicky dostal Jan Fischer. Při další práci s daty byl přidán k datům další sloupec, kde bylo pro větší přehlednost použito již jen příjmení. Řazení kandidátů ale bylo stále dle abecedně seřazeného prvního sloupce ve formátu "jméno příjmení"

Autor kritického článku následně sestavil graf, kde vždy na jednu z otázek odpověděl "ano" a následně vyhodnotil test. Jako první se mu objevil Jan Fischer celkem 29krát ze 45 otázek.

Pokud pomineme chybu ve výpočtu, jelikož Jan Fischer se na prvním místě mohl objevit pouze 28krát (viz podrobná tabulka číslo 1 s odpověďmi kandidátů a jejich seřazení). Celkem 26krát za to, že vyslovil na otázku "ano", což automaticky znamená první místo a poté ještě dvakrát za to, že všichni kandidáti odpověděli "ne", což ho opět automaticky postavilo na první místo. Z přiložené souhrnné tabulky číslo 2 lze velmi dobře poznat, co způsobilo abecední řazení kandidátů. Pořadí dle jména přímou úměrou ovlivňovalo umístění kandidáta při procentuální shodě více kandidátů. Abecední seřazení nemělo žádný skrytý úmysl a každé nenáhodné řazení by způsobilo velmi podobný výsledek.

Je nezbytné dodat, že sám autor blogu po rychlé a vstřícné komunikaci s týmem Kohovolit i samotnými čtenáři svého blogu změnil své původně velmi negativní stanovisko k volební kalkulačce. Velmi konstruktivně navrhl možné změny, které by celý problém vyřešily. Nově byl tedy již matematikem a programátorem Michalem Škopem přidán právě náhodný element, aby se při procentuální shodě několika kandidátů jejich pořadí generovalo náhodně.

Na závěr nezbývá než dodat, že povinností občanského sdružení Kohovolit.eu je být příkladem v transparentnosti a poskytování informací veřejnosti. Nejinak tomu je i v tomto případě, oceňujeme jakékoliv konstruktivní návrhy a dotazy. Samozřejmě i ty kritické, neboť ty nejvíce nám pomáhají se neustále zlepšovat.

Dále Vám nabízíme možnost si vyzkoušet tuto drobnou kosmetickou úpravu na vlastní kůži ve volební kalkulačce pro prezidentské volby. 

David Kaňok, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

Nastal čas učinit přítrž byrokratickým nesmyslům

Ve Finsku falešné podpisy u petic nejsou. Aneb co je Open Ministry

Na co se máme zeptat ČT ohledně manipulací hlasování v Hyde Parku?

Autor: D K | středa 5.12.2012 20:12 | karma článku: 12,58 | přečteno: 2092x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik