Profil kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

Jiří Dienstbier je prezidentským kandidátem ČSSD, jímž se stal prakticky poté, když se další zvažovaný kandidát ekonom Jan Švejnar rozhodl o prezidentský úřad neucházet. Od září 2011 je podle průzkumů nejpopulárnějším politikem.

Politické zkušenosti začal Dienstbier, jak sám často upozorňuje, nabírat již ve svém mládí.  Podílel se na vzniku hnutí STUHA, jež zorganizovalo studentský pochod 17. listopadu 1989. Následně byl v letech 1990-1992 poslancem federálního shromáždění za Občanské fórum právě jako zástupce studentů.

V roce 1994 byl ještě za Svobodné demokraty OH zvolen zastupitelem v MČ Praha 2.  Kromě lokální politiky se věnoval advokacii a podnikání. Dienstbier se též podílel na záchraně jeho oblíbeného fotbalového klubu Bohemians 1905.   

Do vysoké politiky se Dienstbier dostal roku 2010, kdy vedl kandidátku ČSSD pro volby do pražského zastupitelstva. Následně byl však odvolán z vyjednávacího výboru, zřejmě proto, že odmítal vznik koalice s ODS. V březnu 2011 byl v doplňovacích volbách zvolen senátorem za obvod Kladno. 

Jako senátor podal návrh zákona na změnu soudního řádu, který by měl napravit současný stav, kdy si podle Dienstbiera někteří dělají z exekucí výnosný byznys. Je také jedním z navrhovatelů zákona, podle nějž by lidé museli dokládat původ svého majetku při nákupů cenných papírů či nemovitostí o určité hodnotě. Dienstbier je i autorem návrhu novely zákona, jež byzavedla limity na výdaje při volebních kampaních. Jeho návrhy jsou však někdy považovány jen za součást předvolební kampaně a kritizovány jako nepropracované.

Členem ČSSD je od roku 1997. V roce 2011 byl zvolen místopředsedou strany. Je také spoluzakladatelem výzvy Živá socdem, jež vyzývá k větší aktivitě doposud „mlčící členské základny“ ČSSD.

Dienstbier rovněž působí jako stínový ministr spravedlnosti. Podle jeho webu se také podílel na protikorupčním programu ČSSD. I ve své prezidentské kampani se snaží zaujmout voliče právě akcentováním témat spojených s bojem proti korupci a klientelistickým vazbám.

Na rozdíl od dosluhujícího prezidenta Klause podporuje prohlubování evropské integrace a zdůrazňuje význam občanské společnosti. V souladu s názorovou linií ČSSD kritizuje vládní reformy či církevní restituce a staví se proti školnému na vysokých školách.

Ostře se opírá do Miloše Zemana, který stejně jako on usiluje zejména o podporu centristických liberálů a příznivců levice. Zemana označuje za součást korupčního prostředí a jeho názory na zahraniční politiku považuje za příliš militantní.  

Na podporu jeho kandidatury vzniklo občanské sdružení Dienstbier, náš prezident. Dienstbiera veřejně podporují například Anna Šabatová, Eliška Wagnerová, Vladimír Špidla, Jan Keller, Ilona Švihlíková či Jan Kavan.

Celková cena jeho kampaně se má údajně pohybovat v desítkách milionů korun. Transparentní účet kampaně je volně dostupný na internetu.

Strukturovaný životopis Jiřího Dienstbiera si můžete prohlédnout na stránkách občanského sdružení NašiPolitici.cz. Na tomtéž webu zde je taktéž uveden volební tým Jiřího Dienstbiera a hodnocení transparentnosti politické kampaně.

Další profily prezidentských kandidátů:

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Profil kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze

Profil kandidáta na prezidenta Přemysla Sobotky

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Profil kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga

Profil kandidátky na prezidenta Jany Bobošíkové

(zbývající profily budou následovat)

Bára Nezdarová, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Jaké jsou míry prezidentských kandidátů?

Důvěra v poslance opět na dně!

Kdopak nám to v Hyde Parku nejvíce lhal?

Autor: D K | čtvrtek 10.1.2013 16:11 | karma článku: 8,67 | přečteno: 1098x