Paroubek při interpelaci předpověděl problémy s lihovinami!

První díl seriálu o interpelacích na předsedu a členy vlády se zaměří na ústní interpelace, které byly položeny na 47. schůzi a které stojí za krátké shrnutí. Dozvíme se zde, že Jiří Paroubek již dříve varoval před vysokou mírou nelegálního pančování lihovin (a nikdo ho neposlouchal), jak vláda odkládá projednání nálezu NKÚ o korupčním jednání Lesů ČR a poklesu zahraničního obchodu.

Kauza metanolové aféry

Prvním tématem, jímž byly otevřeny ústní interpelace 25. října 2012, byl dotaz Jiřího Paroubka na metanolovou aféru. Paroubek si ve své řeči postěžoval na svůj neúspěšný návrh na zařazení bodu problematiky jedovatých lihovin, který podal v září a opakovaně v říjnu, čili ještě před rozpuknutím aféry.

Tehdy měl Paroubek poukázat na „ohromné selhání státní správy, počínaje policií přes celní správu, potravinářskou inspekci, ČOI až po hygienickou službu“. Vláda následně vydala podle Paroubka nedokonalý seznam opatření pod názvem Plán nulové tolerance k černému trhu s lihovinami a požadoval po Nečasovi vyjmenování jednotlivých kroků, které vláda po vypuknutí aféry podnikla.

Podle Nečase byla zadána podrobná analýza fungování jednotlivých státních institucí, včetně celní správy, policie a hygienické služby. 3. 10. 2012 vláda přijala usnesení číslo 735 (již zmíněný Plán nulové tolerance k černému trhu s lihovinami), v rámci něhož byla zřízena pracovní skupina, ve které jsou přítomni náměstci ministerstva zemědělství, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, vnitra, spravedlnosti a zástupců lihovarnického průmyslu. Ve všech zmíněných rezortech bylo nařízeno vypracovat návrhy opatření k eliminaci černého trhu s lihovinami.

Kromě toho byly ke dni proběhlé interpelace připraveny další konkrétní kroky: Zmenšení maximálního možného objemu spotřebitelského balení lihovin ze současných šesti litrů na jeden litr (s výjimkou dárkových balení ve skle, kde je limit tří litrů); úprava trestního zákoníku v oblasti nelegální výroby alkoholu či krácení daní; přítomnost zvláštního týmu Metyl pod vedením náměstka pro službu kriminální policie; inspekční kontroly; metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví k likvidaci lihovin; bezplatné laboratorní analýzy a další.

Stenoprotokol z této interpelace si můžete prohlédnout zde.

Vláda podporuje korupční jednání Lesů ČR

Možnost interpelovat předsedu vlády využila také Kateřina Klasnová s usvědčujícím podezřením na korupční jednání Lesů ČR. Ti údajně mohou počítat s tichou podporou vlády, která od ledna neprojednala výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, jenž upozornil na porušení zákona a závažná pochybení v rámci hospodaření se státními lesy.

Nečas neprojednání nálezu NKÚ potvrdil, ale argumentoval tím, že „v době, kdy to mělo být na pořadu, měl pan ministr zemědělství jednání Rady Evropské unie pro zemědělství, byl v Bruselu a chtěl být osobně účasten tohoto bodu. Takže poté co nebudou probíhat vlády, které jsou v průběhu pléna Poslanecké sněmovny, vláda České republiky v podstatě okamžitě na prvním jednání, které bude mimo plénum Poslanecké sněmovny, bude tento kontrolní závěr projednávat.“

Stenoprotokol z této interpelace si můžete prohlédnout zde.

Pokles zahraničního obchodu

Mezi interpelacemi se objevilo i několik výzev na obhajobu řady problematických témat z mezinárodní oblasti. Například poslankyně Jana Fischerová, působící v zahraničním výboru, upozornila na výrazný pokles srpnového zahraničního obchodu s nejhorším výsledkem roku. Zároveň potvrdila stále klesající tendenci zahraničního poklesu a vyzvala premiéra k odpovědi, co hodlá pro aktuální situaci dělat.

Premiér Nečas zmínil srpnový přebytek ve výši 16,9 miliard korun a srovnal jej se srpnem předešlého roku, vůči kterému je situace o 15,6 miliard lepší, navzdory klesající dynamice exportu, která se způsobena slabší poptávkou z eurozóny. Zároveň ale přiznal, že „mírně zpomaluje a že poklesl i obrat“. Podle analytiků se prý jedná o solidní výsledek. Zároveň Nečas slíbil rekordní přebytek zahraničního obchodu, který by mohl dosáhnout až 300 miliardové hranice.

K budoucímu vývoji zahraničního exportu Nečas řekl: „Co se týká budoucnosti zahraničního obchodu České republiky, její koncept stojí na materiálu Exportní strategie pro období 2012-2020. Strategie je postavena na třech pilířích: zpravodajství pro export, rozvoj exportu a podpora obchodních příležitostí. Skládá se ze základních dvanácti projektů realizovaných sérií konkrétních opatření, jejichž cílem je restrukturalizace a zefektivnění podpory exportu. Na jednotlivé pilíře a projektové karty pak navazuje Akční plán exportu a internacionalizace.“

Stanoveno bylo také dvanáct prioritních zemí, se kterými ČR plánuje hlavní spolupráci na úkor závislosti na zemích Evropské unie (Brazílie, Čínská lidová republika, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Ruská federace, Srbsko, Turecko, Ukrajina, Spojené státy americké, Vietnam). Podle některých analýz totiž přílišná exportní závislost na eurozóně omezuje možný příliv zahraničních investic do země.

Dalším problémem je fakt, že 50 % exportu zajišťuje deset firem, na kterých je země silně závislá. Kromě závislosti teritoriální zde funguje také závislost sektorová (zejména automobilový, elektrotechnický a strojní průmysl).

Stenoprotokol z této interpelace si můžete prohlédnout zde.

Další články k interpelacím pro Vás připravujeme.

Andrea Kubíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

25. a 26. ledna 2013 se koná druhé kolo přímé volby prezidenta ČR. Shodnete se více s Karlem Schwarzenbergem nebo s Milošem Zemanem? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši obměněnou Volební kalkulačku!

Dále čtěte:

První prezidentský duel. Kdo v něm mluvil pravdu?

Statistická analýza: Voliči ČSSD podpořili Zemana místo Dienstbiera

Prezidentská volba a výzkumy veřejného mínění. Jak se kdo "trefil"?

Autor: D K | čtvrtek 17.1.2013 16:11 | karma článku: 9,35 | přečteno: 953x