Kdo odpustil pokuty za znečištění?

Nedávno byl v Poslanecké sněmovně schválen nový návrh zákona o ochraně ovzduší, který mimo jiné odpouští poplatky za znečištění ovzduší. Kdo ho prosadil a proč?


V původním návrhu vlády byl až do roku 2022 naplánovaný postupný nárůst poplatků za vypouštění znečišťujících látek. Hospodářský výbor ale přišel s pozměňovacím návrhem, podle kterého měly být tyto poplatky od roku 2016 zrušeny.

Poslanec Jan Bureš (ODS) podal jiný pozměňovací návrh, který obsahoval zachování poplatků za tuhé kontaminujících látek látky do konce roku 2021, přičemž poplatky SO2, NOX a těkavé látky měly skončit ke konci roku 2015. Schválený byl nakonec Burešův návrh.

Hlasování po jménech
S kritikou zákona se pomocí webu NapišteJim.cz na poslance obrátilo během pár dní přes 60 nespokojených občanů.

Vyčítají jim, že nechrání zájmy občanů, ale naopak průmyslové lobby a že dávají přednost konkurenceschopnosti průmyslu před životním prostředím a zdravím lidí.

Někteří z poslanců už na tyto zprávy reagovali. Jedním z hlavních argumentů ve prospěch odpuštění poplatků bylo to, že od roku 2013 bude zaveden systém nakupování povolenek k vypouštění emisí od státu, takže dvojitá platba za totéž nemá smysl.

Proti tomu se ohradil již během rozpravy v parlamentu poslanec Jiří Krátký (ČSSD), který tvrdil, že poplatky by byly i při zdvojení stále výrazně nižší než například v sousedním Německu.

Druhým častým argumentem je to, že od roku 2016 má začít platit Evropská směrnice o průmyslových emisích, která zavadí přísné limity pro vypouštění emisí do ovzduší a podle níž bude každý velký znečišťovatel tvrdě pokutován.

Ani argumentace zmíněnou směrnicí však také není tak jednoznačná. Za prvé, směrnice umožňuje, aby kvůli specifickým lokálním podmínkám nebo vysokým nákladům na instalovanou technologii, které jsou nepřiměřené k environmentálním přínosům, byla povolena horší než nejlepší dostupná technologie.

Za druhé, směrnice má sice začít platit od roku 2016, ovšem členské státy mohou vypracovat tzv. transformační plány, a tím posunout platnost až k roku 2020. V některých výjimkách to může být dokonce až k roku 2023 (viz zde).

Kritizovaný návrh zákona však ještě není v platnosti, protože musí projít Senátem. Ten jej může případně vrátit zpět Sněmovně. Proto neváhejte a napište svým senátorům prostřednictvím NapišteJim.cz svůj názor na situaci, aby věděli, že občané jejich práci sledují a není jim jedno, jak rozhodují.

Lukáš Horvatovič, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

EU dala občanům nástroj na pohřbení ACTA

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Kdo (ne)chce omezit billboardy?

Autor: D K | úterý 21.2.2012 16:01 | karma článku: 11,38 | přečteno: 932x