Kdo nemluvil pravdu v Otázkách VM? (Speciál – Plzeňský kraj)

Říkají hosté speciálů Otázek Václava Moravce pravdu? Pojďme se podívat na analýzu pravdivosti jejich výroků z pera tvůrců webu Demagog.cz.

Předchozí díly: Královéhradecký krajKraj Vysočina, Pardubický kraj

Demagog.cz zjišťuje, zda politici říkají pravdu. Každý týden je na tomto webu zveřejněna zevrubná analýza faktických výroků, které zazněly v pořadu Otázky Václava Moravce. Více o projektu se dozvíte zde. Protože nám tato činnost připadá užitečná, přinášíme vám stručné shrnutí. 

Ve čtvrtek 13. září se představilo v Plzni 6 lídrů nejsilnějších politických stran Plzeňského kraje v rámci předvolebního speciálu Otázek Václava Moravce. Jednotliví politici se snažili přesvědčit veřejnost, že právě jejich řešení jsou pro kraj ta pravá. Vybíráme nejzajímavější výroky.

V první části pořadu byl hlavním tématem stav dopravní infrastruktury. Plzeňský kraj se potýká se špatným stavem silnic 2. a 3. třídy. Diskutující v Otázkách řešili, jak se s touto situací vyrovnat a také jaké jsou její příčiny.

Co se týče nejdiskutovanějšího tématu, ukázalo se, že někteří z politiků nemají zcela jasnou představu možností financování dopravní infrastruktury. Kupříkladu tvrzení Karla Šídla (KSČM), podle něhož se 20 % výnosů ze spotřební daně dělí mezi kraje a SFDI, bylo nepravdivé.

Kraje totiž nedostávájí ze spotřebních daní z minerálních olejů ani korunu, zatímco pro SFDI tento výnos činí pouze 9,1 % jeho příjmů. Stejný politik chyboval rovněž, když nepravdivě uvedl příjem SFDI pro rok 2012 ve výši 37 mld. Kč, namísto skutečné výše 41 mld Kč.

Za neověřitelné jsme označili výroky Milana Chovance (ČSSD) či Jiřího Pospíšila (ODS) o auditorském posudku firmy Pavex, jelikož tento posudek nelze vyhledat z veřejných zdrojů. Za druhou stranu hodnotíme na základě údajů o stavu silnic ve vlastnictví kraje jako pravdivé výroky o zhoršení stavu silnic (např. Jiří Pospíšil).

Další diskutované otázky se týkaly témat jako Národní park Šumava, Plzeň jako evropské hlavní město kultury či petice v Plzni proti záměru vybudování obchodního centra.

I zde politici uvedli řadu nepravdivých výroků. Jiří Pospíšil (ODS) tak nemluvil pravdu, když tvrdil nárůst počtu zaměstnanců krajského úřadu o 100 lidí (Na jiném místě zmiňuje 90).

Změna v počtu zaměstnanců za vlády ČSSD (od roku 2008) dosahuje výše 66 zaměstnanců. Sám Milan Chovanec (ČSSD) přitom nepravdivě uvedl nárůst o 79 lidí. Rovněž zmíněnou úsporu 50 lidí na ve Správě a údržba silnic se nám nepodařilo dohledat.

Za zavádějící považujeme tvrzení Milana Chovance (ČSSD) že: "V minulém roce Plzeňský kraj dostal na sdílených daních 3 miliardy 300 milionů. Město Plzeň 3 miliardy 100 milionů." U daňových příjmů kraje by se dala částka s výhradou akceptovat, ale reálný daňový příjem města Plzeň je velmi odlišný.

Město Plzeň získalo za rok 2011 na sdílených daních celkem 3,395 mld. Kč, Plzeňský kraj pak uvádí jako daňový příjem kraje za daný rok částku 3,384 mld. Kč. Rozdíl mezi příjmy tak nečiní Chovancem uvdáděných zhruba 200 milionů Kč, ale pouhých 11 mil. Kč.

Z počtu ověřených výroků je patrné, že nejaktivnějšími diskutéry (alespoň co do počtu ověřitelných výroků) byli Milan Chovanec (ČSSD) a Jiří Pospíšil (ODS).

Neziskový a nezávislý projekt Demagog.CZ se zabývá factcheckingem politické diskuze v ČR. Tým analytiků Demagogu.CZ ověřuje pravdivost faktických výroků politiků pronesených ve vysílání OVM včetně krajských speciálů. Výsledky ověřování potom pravidelně zveřejňujeme na stránkách www.demagog.cz. Na stejné adrese je možné nalézt více informací o práci celého projektu.

Plné znění analýzy pořadu najdete na webu Demagog.cz

KohoVolit.eu je podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Autor: D K | čtvrtek 20.9.2012 18:11 | karma článku: 7,06 | přečteno: 985x