Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechny dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Ve druhém díle se podíváme na další návrh, tentokrát z roku 1995.

Rok 1995, předkladatelé Stanislav Gross (ČSSD) a další poslanci

Další z návrhů pocházel z dílny ČSSD a KDU-ČSL. Podívejme se nejprve na parametry referenda podle tohoto návrhu:

  • Kdo může vyvolat referendum: Alespoň 80 poslanců, vláda, u ústavního zákona schváleného Parlamentem může o referendum požádat 70 poslanců. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí výkonné a soudní moci.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Takto nastavená podmínka znamená prakticky vždy neúspěch referenda, protože například při účasti 55% voličů je nutné, aby se pro návrh vyslovilo 90% hlasujících!
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Dvěma třetinami všech poslanců a dvěma třetinami přítomných senátorů. Je to tedy ještě těžší než u ústavního zákona.
  • Další zajímavosti: V návrhu chyběla možnost vyhlásit referendum peticí občanů. Sami sociální demokraté tvrdili, že „by vedlo k přílišné frekvenci lidových hlasování“. Podle nich mělo být referendum využíváno jen výjimečně, ne častěji než jednou za čtyřleté funkční období Sněmovny.

Leitmotivem projednávání návrhu byla vyloženě tristní účast zákonodárců. Aby v dolní komoře mělo vůbec cenu hlasovat o ústavních změnách, musí být přítomno alespoň 120 zasedajících. Absence při hlasování však byla natolik vysoká, že souhrnný počet hlasujících, ať už pro nebo proti, tuto číslici nepřekročil. Totéž se týkalo i pozměňovacích návrhů. Celý proces se tak proměnil ve frašku.

Nicméně nepředbíhejme. S. Gross při diskusi o návrhu nejprve proklamoval, že se jedná o doplnění ústavy způsobem, který ona sama předvídá. Restriktivní výklad článku 2., tak jak jej chápe vláda, je podle něj neobhajitelný. Zároveň přiznal, že referendum považuje za institut naprosto mimořádný, ke kterému by se mělo uchylovat jen ojediněle, a jeho návrh je dle tohoto kritéria také koncipován.

S první modifikací vstoupil na scénu J. Wagner (ČSSD). Stěžejním doplňkem oproti původní předloze bylo rozšíření řad těch, kdo mohou vyvolat referendum o alespoň 500 000 občanů. Tento pozměňovací návrh neprošel. M. Benda (ODS) v reakci uvedl, že dle zpráv z výborů soudí, že většinová vůle je taková, že když referendum, tak „rozhodně ne u iniciativy občanů bez detailní úpravy, o čem se může rozhodovat."

Obratem doporučil druhý pozměňovací návrh P. Brodského (ODS), jenž navrhl pozměnit znění v tom smyslu, aby k přijetí referenda stačila více než polovina ne oprávněných, ale hlasujících voličů. Tato změna prošla, pro byli koaliční poslanci i valná většina klubu ČSSD spolu s členy ostatních opozičních stran.

Pozměňovací návrh - hlasování po jménech

Předsedající schůze J. Kasal (KDU-ČSL) si položil otázku, zda má cenu hlasovat, když je přihlášeno tak žalostně málo poslanců – během finálního hlasování jich bylo 109, tedy o 11 méně než bylo minimálně zapotřebí! Nehledě na tento fakt se pokračovalo. Vládní poslanci sice svými hlasy původní předlohu modifikovali, ale pro přijetí nového znění se nevyslovili. Ba naopak, byli opět proti.

Schválení návrhu - hlasování po jménech

To je skutečně prapodivné chování a těžko říci, co je vedlo k tomu, že zamítli návrh, který si sami pozměnili k obrazu svému, za pozornost ostatně stojí porovnat obě po sobě jdoucí hlasování. Opozice vesměs vyslovila podporu jak pro původní, tak pozměněný návrh. Samotný proces byl vzhledem k nedostatečnému počtu poslanců od počátku zbytečný a šlo o mrhání času.

Filip Legát, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Autor: D K | čtvrtek 9.2.2012 16:11 | karma článku: 8,49 | přečteno: 734x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik