Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo (ne)chce referenda? Díl 11.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Rok 2010, předkladatelé Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další poslanci

Další z dlouhé řady pokusů o zavedení referenda – jako ve většině ostatních se jedná o iniciativu opoziční ČSSD.

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda, petice 200 000 občanů, alespoň 80 poslanců a alespoň 33 senátorů. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina hlasujících při účasti alespoň jedné třetiny oprávněných voličů.
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Třemi pětinami všech poslanců a třemi pětinami přítomných senátorů, a to až v následujícím volebním období. Je to tedy stejně těžké jako u ústavního zákona.

Náš seriál o referendech končí pokusem číslo dvanáct. Martyrium pokusů o schvalování referend tedy pokračovalo i v současném volebním období. Znovu opoziční ČSSD se o tuto marnou bitvu pokusila údajně kvůli novému rozložení sil v parlamentu, v němž se objevily nové strany.

A zároveň se o této verzi dá říci, že je jedna z nejodvážnějších a dávající občanům možnost prostřednictvím lidového hlasování ovlivnit řízení státu již celkem výrazně.

V prvním čtení Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět zdůraznil důležitost referenda pro politickou kulturu a apeloval na ostatní politické strany, že podle volebních programů by měla ve sněmovně pro referendum existovat jasná většina. A že v opačném případě by se jednalo o zradu na voličích.

Stanislav Polčák (TOP 09) zareagoval tvrzením, že důvodem proč vládní strany tento návrh odmítají, jsou jeho technické nedostatky. A také ho dokonce označil za nejhorší zákon o referendu, který byl kdy v parlamentu projednáván. Za nejzásadnější problém považoval nemožnost novelizovat zákon přijatý v celostátním referendu dalším legislativním procesem. Co kdyby tady padlo nějaké rozhodnutí směrem k romské menšině a podobně?

Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) označil jeho tvrzení za pouhé výmluvy. Argumentoval tím, že i v případě Lisabonské smlouvy, kdy bylo dokonce apelováno na strany, které prvky přímé demokracie měly ve svých programech a ve svých prohlášeních na čelních stránkách jako vlajkovou loď, tak když došlo na hlasování, tak se vždy hledaly pouze důvody, proč to nepodpořit.

Znovu se o slovo přihlásil Bohuslav Sobotka, který si ještě přisadil a řekl, že jediným důvodem proč u vládních stran tento zákon podporu nezíská, je skutečnost, že jej předkládá právě ČSSD. A to je podle něj pro vládu podstatnější než schválit takový zákon, který je v zájmu naší země. A znovu vyzval poslance, tentokrát především ty z Věcí Veřejných, aby nezrazovali své předvolební sliby a hlasovali pro.

V reakci na to prohlásila Karolína Peake (VV), že zákon o referendu je rozpracován v koaliční smlouvě a bude brzy předložen. A je samozřejmé, že pro takový návrh bude její strana hlasovat.

Dalším řečníkem byl Marek Benda (ODS). Jeho výtka k zákonu je již tradiční – mohlo by podle něj dojít k situaci, kdy by se referendum konalo co pár měsíců, což by mělo za následek velké finanční náklady.

Jiří Paroubek (ČSSD) naopak tvrdil, že pokud by se konání referenda spojilo s termínem nějakých voleb, ušetřilo by se a ještě by mohlo dojít ke zvýšení volební účasti.

Poté se již přistoupilo k samotnému hlasování, kde bez jakéhokoli překvapení byl návrh hlasy vládní koalice zamítnut a skončil tak hned v prvním čtení. Zkompletoval se tak tucet pokusů, které dopadly ve většině stejně brzo.

Je otázkou, zdali bude Ústava někdy v budoucnu v tomto směru opravdu naplněna nebo zůstane vždy jen u handrkování a nahánění politických bodů.

Hlasování po jménech 

David Plášek, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.díl 2.díl 3.díl 4.díl 5.díl 6.díl 7.díl 8.díl 9.díl 10.

Autor: D K | pondělí 11.6.2012 16:11 | karma článku: 9,15 | přečteno: 649x
  • Další články autora

D K

ODS a Eurovolby: Otáčíme EU správným směrem

Deset let na straně českých občanů, pět let proti bruselské byrokracii, regulaci a rozhazování, to jsou úvodní slova předvolebního programu Občanské demokratické strany k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května 2014. „Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program 'Otáčíme EU správným směrem' symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala.

22.4.2014 v 16:11 | Karma: 13,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program KSČM: „Evropu pro lidi“

Základním bodem programu Komunistické strany Čech a Moravy pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 jsou rovné příležitosti a ochrana lidských práv. Základem je tedy sociální politika. To nepochybně odpovídá socialistické ideologii a politické filosofii komunistické strany. Pojďme si přiblížit program strany.

17.4.2014 v 16:30 | Karma: 11,47 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí ANO pro Eurovolby

Hnutí ANO pana Babiše říká, že pokud se chceme mít lépe a zlepšit situaci v České republice, tak musíme mít zastoupení v Evropě. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května 2014. Česká republika bude volit 21 zástupců do evropského parlamentu, což je o jednoho méně při volbách v roce 2009. Celkově budou členské země EU volit 751 poslanců, či poslankyň.

16.4.2014 v 9:11 | Karma: 10,22 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program pro volby do Evropského parlamentu: TOP 09

V květnu proběhnou v České republice, již v pořadí třetí, volby do Evropského parlamentu. TOP09 se v nich bude ucházet o posty euro-poslanců vůbec poprvé a to v koalici se stranou Starostové a nezávislí. Pro stranu, která se již od svého vzniku profiluje velice kladně vůči EU a evropské integraci, budou tyto volby po vlně euro-pesimismu v České republice velice důležité.

15.4.2014 v 16:11 | Karma: 9,38 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

D K

Stále nevíte koho volit? Vyzkoušejte Volební kalkulačku

Pokud nemáte čas pečlivě pročítat volební programy a vybírat mezi nimi ten nejlepší, vyzkoušejte naše volební kalkulačky. V předvolebním období jsme Vám přinesli také krátké články o volebních programech a lídrech kandidujících politických stran a hnutí.

25.10.2013 v 11:31 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Jako v komunistickém Československu. Britský novinář obviňuje vlast z cenzury

2. května 2024  19:20

Velká Británie má problémy se svobodou slova, lidé se bojí říkat nahlas názory o kontroverzních...

Škodlivé ruské aktivity mimo jiné v Česku nás znepokojují, uvedlo NATO

2. května 2024  19:12

Severoatlantickou alianci znepokojují nedávné škodlivé aktivity na území členských států bloku,...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  19:09

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno 

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik