Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 11.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Rok 2010, předkladatelé Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další poslanci

Další z dlouhé řady pokusů o zavedení referenda – jako ve většině ostatních se jedná o iniciativu opoziční ČSSD.

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda, petice 200 000 občanů, alespoň 80 poslanců a alespoň 33 senátorů. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina hlasujících při účasti alespoň jedné třetiny oprávněných voličů.
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Třemi pětinami všech poslanců a třemi pětinami přítomných senátorů, a to až v následujícím volebním období. Je to tedy stejně těžké jako u ústavního zákona.

Náš seriál o referendech končí pokusem číslo dvanáct. Martyrium pokusů o schvalování referend tedy pokračovalo i v současném volebním období. Znovu opoziční ČSSD se o tuto marnou bitvu pokusila údajně kvůli novému rozložení sil v parlamentu, v němž se objevily nové strany.

A zároveň se o této verzi dá říci, že je jedna z nejodvážnějších a dávající občanům možnost prostřednictvím lidového hlasování ovlivnit řízení státu již celkem výrazně.

V prvním čtení Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět zdůraznil důležitost referenda pro politickou kulturu a apeloval na ostatní politické strany, že podle volebních programů by měla ve sněmovně pro referendum existovat jasná většina. A že v opačném případě by se jednalo o zradu na voličích.

Stanislav Polčák (TOP 09) zareagoval tvrzením, že důvodem proč vládní strany tento návrh odmítají, jsou jeho technické nedostatky. A také ho dokonce označil za nejhorší zákon o referendu, který byl kdy v parlamentu projednáván. Za nejzásadnější problém považoval nemožnost novelizovat zákon přijatý v celostátním referendu dalším legislativním procesem. Co kdyby tady padlo nějaké rozhodnutí směrem k romské menšině a podobně?

Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) označil jeho tvrzení za pouhé výmluvy. Argumentoval tím, že i v případě Lisabonské smlouvy, kdy bylo dokonce apelováno na strany, které prvky přímé demokracie měly ve svých programech a ve svých prohlášeních na čelních stránkách jako vlajkovou loď, tak když došlo na hlasování, tak se vždy hledaly pouze důvody, proč to nepodpořit.

Znovu se o slovo přihlásil Bohuslav Sobotka, který si ještě přisadil a řekl, že jediným důvodem proč u vládních stran tento zákon podporu nezíská, je skutečnost, že jej předkládá právě ČSSD. A to je podle něj pro vládu podstatnější než schválit takový zákon, který je v zájmu naší země. A znovu vyzval poslance, tentokrát především ty z Věcí Veřejných, aby nezrazovali své předvolební sliby a hlasovali pro.

V reakci na to prohlásila Karolína Peake (VV), že zákon o referendu je rozpracován v koaliční smlouvě a bude brzy předložen. A je samozřejmé, že pro takový návrh bude její strana hlasovat.

Dalším řečníkem byl Marek Benda (ODS). Jeho výtka k zákonu je již tradiční – mohlo by podle něj dojít k situaci, kdy by se referendum konalo co pár měsíců, což by mělo za následek velké finanční náklady.

Jiří Paroubek (ČSSD) naopak tvrdil, že pokud by se konání referenda spojilo s termínem nějakých voleb, ušetřilo by se a ještě by mohlo dojít ke zvýšení volební účasti.

Poté se již přistoupilo k samotnému hlasování, kde bez jakéhokoli překvapení byl návrh hlasy vládní koalice zamítnut a skončil tak hned v prvním čtení. Zkompletoval se tak tucet pokusů, které dopadly ve většině stejně brzo.

Je otázkou, zdali bude Ústava někdy v budoucnu v tomto směru opravdu naplněna nebo zůstane vždy jen u handrkování a nahánění politických bodů.

Hlasování po jménech 

David Plášek, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.díl 2.díl 3.díl 4.díl 5.díl 6.díl 7.díl 8.díl 9.díl 10.

Autor: D K | pondělí 11.6.2012 16:11 | karma článku: 9,15 | přečteno: 649x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik