Kdo (ne)chce imunitu? Díl 7.
Snahy o zúžení imnuty se táhnou již od roku 1993 až do současnosti, přičemž z 18 dosavadních návrhů byl úspěšný jen jeden. Nyní leží ve Sněmovně v pořadí devatenáctý pokus o změnu.
Úprava ústavy (článek 27) v otázce imunity zajišťuje českým poslancům a senátorům jednu z nejrozsáhlejších imunit mezi evropskými zákonodárci. Kontroverzní je hlavně celoživotní trestní imunita v případě, že komora, jejímž je politik členem, nedá souhlas k jeho stíhání.
Hlasovat přitom může sám politik, o jehož vydání se jedná. V extrémním případě tak může o svém vlastním vydání rozhodnout sám. Garantována je i imunita za hlasování, za projevy učiněné v parlamentu a přestupková imunita.
V prvních šesti dílech tohoto seriálu jsme dostali až do roku 2009. V sedmém díle se podíváme na další dva návrhy. Byly předloženy v době Fischerovy úřednické vlády. Nešlo však o příliš významné pokusy, které by měly výraznější šanci na úspěch. Obě iniciativy skončily poměrně neslavně.
Rok 2009, předkladatelé Eva Dundáčková (ODS)
Prvním ze zmíněných pokusů byla snaha poslankyně Evy Dundáčkové o prosazení pozměňovacího návrhu změny ústavy, kterým byla zavedena možnost samorozpuštění Poslanecké sněmovny. Pozměňovací návrh měl za cíl úplné zrušení přestupkové imunity.
V hlasování o tomto pozměňovacím návrhu se pro omezení imunity vyslovilo za pouhých 20 poslanců ze 193 přítomných.
Rok 2009, předkladatelé Martin Bursík (Strana zelených) a další
Návrh z dílny skupiny poslanců za Stranu zelených měl za cíl zrušení přestupkové a celoživotní procesní imunitu poslanců a senátorů. Zachována měla zůstat jen tzv. indemnita vztahující se výroky a hlasování v parlamentu.
Úřednická vláda ve svém stanovisku s návrhem souhlasila, avšak vyslovila požadavek, aby byli do úpravy zahrnuti i soudci Ústavního soudu a aby byly upraveny jednací řády obou komor parlamentu.
Daný návrh se však navzdory třem pokusům ani jednou nepodařilo prosadit k projednání v 1. čtení. Do konce volebního období tak zůstal projednán. Proti zařazení do programu jednání nehlasovali kromě poslanců Strany zelených téměř žádní poslanci, pouze při druhém pokusu zařazení podpořila ČSSD.
Hlasování po jménech (poslední pokus)
V dalším dílu se přehoupne do aktuálního volebního období, čímž se zároveň dostaneme na konec tohoto seriálu. Čekají nás poslední dva díly, přičemž v posledním shrneme argumentaci pro a proti omezení nebo zrušení imunity a přineseme přehled, jak se o imunitě hlasovalo.
Lukáš Horvatovič, KohoVolit.eu
Předchozí díly
D K
Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?
D K
Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?
D K
Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.
D K
Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.
D K
Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Zaútočili jsme na tři jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou
Sledujeme online Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...
Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv
Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...
Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší
Premium Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí...
Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií
Seriál Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska...

Pozemek 1.911 m2 v Dětenicích
Dětenice, okres Jičín
2 500 000 Kč