Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 4.

Omezení imunity poslanců a senátorů patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Snahy o zúžení imnuty se táhnou již od roku 1993 až do současnosti, přičemž z 18 dosavadních návrhů byl úspěšný jen jeden. Nyní leží ve Sněmovně v pořadí devatenáctý pokus o změnu.

Úprava ústavy (článek 27) v otázce imunity zajišťuje českým poslancům a senátorům jednu z nejrozsáhlejších imunit mezi evropskými zákonodárci. Kontroverzní je hlavně celoživotní trestní imunita v případě, že komora, jejímž je politik členem, nedá souhlas k jeho stíhání.

Hlasovat přitom může sám politik, o jehož vydání se jedná. V extrémním případě tak může o svém vlastním vydání rozhodnout sám. Garantována je i imunita za hlasování, za projevy učiněné v parlamentu a přestupková imunita.

prvnímdruhém a třetím dílu tohoto seriálu jsme dostali až do roku 2000. Ve čtvrtém díle se podíváme na další dva návrhy, které vyšly z iniciativy Senátu.

Rok 2000, předkladatelé Kroupa (Unie svobody) a další (Senát)

V roce 2000 byl v Senátu podán další z návrhů na omezení přestupkové imunity poslanců a senátorů. Podle tohoto návrhu by měl být poslanec nebo senátor vyšetřován disciplinární komisí pouze v případě, že o to požádá. Jinak má podléhat normálnímu režimu. V tomto případě šlo o první a do dnešního dne i o poslední úspěšný pokus na omezení imunity. V Senátu byl návrh přijat.

Hlasování po jménech

Menšinová vláda ČSSD se k danému návrhu ve svém stanovisku vyjádřila nesouhlasně, mimo jiné nepovažovala za správné řešení, aby si mohl poslanec nebo senátor vybírat způsob projednávání svého přestupku.

V Poslanecké sněmovně se v rozpravě k názoru vlády přidali i někteří poslanci, například Zdeněk Jičínský a Jitka Kupčová (oba ČSSD), která dokonce použila známé přirovnání, že vlk se nažral a koza zůstala celá. V hlasování však nakonec došlo k přijetí návrhu. Návrh tak byl odeslán k opětovnému projednání zpět do Senátu.

Hlasování po jménech

Při opětovném projednání v Senátu se diskuse vedla hlavně o možnosti výběru projednávání přestupku. Senátor Tomáš Julínek (ODS) hovořil o dvou možnostech, jak situaci řešit. Buď by se přestupkové chování poslance nebo senátora povinně řešilo před disciplinární komisí nebo by mělo dojít k běžnému řešení přestupků, jako je tomu v případě občanů. Tuto variantu senátor považoval za správnější.

K názoru Tomáše Julinka se přidali i další senátoři, konkrétně Zdeněk Vojíř a Pavel Rychetský (oba ČSSD). Proti návrhu se vyjádřil i Petr Pithart (KDU-ČSL). V podrobné debatě později podal senátor Pavel Rychetský pozměňovací návrh na úplné zrušení přestupkové imunity. Proti tomu se vyjádřil senátor Jiří Pospíšil (ODS), který argumentoval, že takový návrh by odporoval ústavě a lépe by bylo zrušit právě toto ustanovení ústavy, aby nedošlo k rozpor si mezi ústavou a zákonem. Rychetského pozměňovací návrh nakonec přijat nebyl.

V konečném hlasování senátu byl návrh zákona přijat. Ze 65 přítomných senátorů bylo 42 pro a 6 proti.

Hlasování po jménech

Také ve Sněmovně došlo v únoru roku 2002 k definitivnímu schválení návrhu zákona.

Hlasování po jménech

Prezident zákon podepsal, takže byl vyhlášen ve sbírce zákonů pod číslem 78/2002.

Rok 2001, předkladatel Stálá komise Senátu pro ústavu

Další návrh na omezení procesní imunity byl součástí pokusu o komplexní změnu ústavy, která měla za cíl úpravit pravomocí prezidenta, způsob jednání parlamentu a pod. Tento návrh byl vypracován Stálou komisí Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury. V podstatě šlo o omezení imunity na dobu trvání mandátu.

V Senátu se rozproudila poměrně rozsáhlá diskuse. Na rozdíl od předchozího pokusu o komplexní novelu ústavu se výrazným bodem diskuse stala právě otázka imunity.

Podle senátora Pavla Rychetského (ČSSD) je doživotní imunita absurdní, protože slouží na ochranu svobodného výkonu mandátu a ne na ochranu fyzické osoby. Senátor Zdeněk Vojíř (ČSSD) se vyjádřil v tom smyslu, že je scestné myslet si, že v momentě, kdy senátor získá imunitu, bude do konce života páchat trestnou činnost, jak si to možná většina lidí vysvětluje. Navzdory výhradám se však cítil být vázán svými voliči pro tento návrh hlasovat. Senátor Jan Ruml (Unie svobody) ve svém vystoupení nabádal k tomu, aby byla zrušena i přestupková imunita.

Senátorka Dagmar Lastovecká (ODS) byla naopak proti návrhu ns změnu úpravy imunity a podporovala platný stav. Podle ní nejde o výsadu, ale o potřebnou ochranu. Také tvrdila, že není na místě hovořit o rovném postavení všech před zákonem, protože určitý typ funkcí s sebou přináší nutnost určitých postojů a kroků, před jejichž důsledky je nutná určitá ochrana, a to i trvalá.

Senátor Jiří Skalický (ODA) se postavil proti názoru senátora Rumla. Zastával názor, že v případě přestupkové imunity je dobré ji do značné míry zachovat, protože nelze vyloučit tendenci mocenských orgánů k drobné politicky motivované represi. I z toho důvodu obhajoval postoj, že poslanci a senátoři by měli mít možnost výběru řešení jejich přestupků. Naopak v případě procesní imunity byl za její omezení, protože v ustálených demokratických poměrech je doživotní imunita nepřípustná.

Snahu senátora Rumla naopak podpořila senátorka Zuzana Roithová (KDU-ČSL), podle níž minimálně v oblasti dopravních přestupků je takové zvýhodňování nepřípustné. Proti tomu se vyjádřil senátor Zdeněk Vojíř (ČSSD), který na svém vlastním příkladu demonstroval, jak je někdy pro výkon jeho mandátu třeba porušit některé dopravní předpisy. On sám před svou kanceláří parkoval na vyhrazeném parkovišti, ačkoli neměl příslušné povolení. V zachování takové výhody vidí užitečnost pro výkon mandátu.

V konečném hlasování byl návrh přijat a postoupen Poslanecké sněmovně. Ze 70 přítomných senátorů a hlasovalo 57 za a 1 proti.

Hlasování po jménech

Vláda k návrhu přijala nesouhlasné stanovisko. V případě imunity to zdůvodnila tím, že ČR přistoupila k Římskému statutu Mezinárodního trestního soudu a po jeho ratifikaci bude třeba přistoupit k úpravě postavení ústavních činitelů. Podle tohoto statutu nemohou být ústavní činitelé vyňati z trestní odpovědnosti a také nemůže dojít k snížení trestu na základě jejich funkce.

V rámci prvního čtení ve Sněmovně na rozdíl od Senátu nedošlo na diskusi, která by se podrobněji zabývala otázkou imunity. V hlasování byla nakonec tato novela ústavy stažena.

Hlasování po jménech (Hlasy pro návrh v tomto případě znamenají hlasy proti omezení imunity.)

Lukáš Horvatovič, KohoVolit.eu

Předchozí díly

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 1.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 2.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 3.

Autor: D K | středa 7.12.2011 15:11 | karma článku: 7,92 | přečteno: 532x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik