Kdo chce vládnout Olomouckému kraji?
Předchozí díly: Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Pardubický kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj
V Olomouckém kraji bude kandidovat celkem 18 politických stran a hnutí. V posledních krajských volbách jich bylo 15. Lídrem kandidátky ČSSD je 50 letý náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Jiří Rozbořil. V roce 1995 vstoupil do ČSSD a je předsedou její místní organizace v Olomouci. Od roku 2006 je zastupitelem města Olomouc, přičemž po dva roky byl neuvolněným radním.
Přestože sociální demokraté zvítězili v Olomouci v komunálních volbách v roce 2010, museli se spokojit s opoziční rolí a Jiří Rozbořil se tak sám pasoval do role stínového primátora (více zde). Členem ČSSD je i současný hejtman Martin Tesařík, který ovšem v letošních krajských volbách kandiduje až na 12. místě, a to proto, že se chce naplno věnovat práci v Senátu PČR, do kterého byl za obvod č. 61 zvolen v roce 2010 (více zde).
Jedničkou kandidátky ODS je 45 letá Markéta Záleská, učitelka a překladatelka. Ta prozatím nemá žádné přímé zkušenosti z politiky (více zde). Dvojkou na kandidátce ODS je ale současný náměstek hejtmana Ivan Kosatík. Do ODS vstoupil v roce 1991 a od roku 1994 zasedá v Zastupitelstvu města Olomouce, přičemž v prvním volebním období vykonával funkci primátora. V roce 2000 byl zvolen náměstkem hejtmana Olomouckého kraje, v letech 2004-2008 byl hejtmanem a od roku 2008 je opět náměstkem.
Lídrem kandidátky KSČM je současný 59 letý poslanec Alexandr Černý. Do začátku devadesátých let byl profesionálním vojákem Československé lidové armády. V letech 1994 až 2006 byl zastupitelem statutárního města Olomouce a od roku 2000 je členem Zastupitelstva Olomouckého kraje.
V roce 2002 se stal poslancem, kde se zaměřuje na bezpečnostní problematiku. Je dlouholetým zaměstnancem KSČM, s čímž souvisí i jeho loajalita straně. Patří totiž mezi neštědřejší přispivatele do stranické pokladny (více zde).
Kandidátem na hejtmana za „Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty“ je 31 letý Marian Jurečka, soukromý zemědělec. Kandidátní listina, kterou vede, je společná pro KDU-ČSL, Stranu zelených a nezávislé osobnosti, především z řad komunálních politiků. Marian Jurečka je členem KDU-ČSL a v současné době je také jejím prvním místopředsedou.
Lídrem kandidátky „TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj“ je 53 letý Bořivoj Šarapatka, ekolog a vysokoškolský pedagog. V letech 2002-2006 zasedal v Zastupitelstvu města Olomouce. Od roku 2010 je poslancem Parlamentu ČR za stranu TOP 09, do které později také vstoupil. Bořivoj Šarapatka patří mezi šest poslanců, kteří se vyjádřili jednoznačně proti zveřejňování platů zákonodárců.
Obával se totiž, že by to rozpoutalo požadavek na zveřejnění dalších platů hrazených z veřejných zdrojů. Protože Bořivoj Šarapatka zároveň přednáší na Katedře ekologie a životního prostředí, ne vždy je, jak zjistila média, připraven na návštěvy veřejnosti ve své poslanecké kanceláři. Je třeba telefonická domluva předem (více zde).
Lídrem kandidátky SPOZ je 35 letý projektový manažer Radek Augustin. V minulosti působil v ČSSD, ale v roce 2010 se stal členem Strany práv občanů Zemanovci.
V současnosti vede její organizaci Olomouckého kraje a je místopředsedou strany pro Moravu.
Jedničkou kandidátky Dělnické strany sociální spravedlnosti je 56 letá Alena Ovčačíková, spisovatelka a historička. Ve volbách roku 1990 byla zvolena za Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko do české části Sněmovny národů. Ve Federálním shromáždění setrvala do voleb roku 1992.
V roce 2000 se od ní distancovalo Hnutí samosprávné Moravy a Slezska – Moravské národní sjednocení, v němž tehdy působila jako místopředsedkyně, protože se jménem tohoto hnutí připojila k alianci Sjednocená fronta. To byla radikální formace, na jejímž vzniku se podílela ultralevicová stalinistická skupina okolo Ludvíka Zifčáka. V roce 2010 se stále prezentovala jako místopředsedkyně strany Moravané, i když v parlamentních volbách toho roku kandidovala (neúspěšně) již na kandidátce DSSS.
Informace v tomto článku byly z části převzaty z webu NasiPolitici.cz, který systematicky shromažďuje informace o politické reprezentaci. Pokud máte zajímavé informace o kandidátech ve vašem obvodu, které by voliči měli vědět, můžete o nich diskutovat na facebookové stránce KohoVolit.eu.
KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.
Dále čtěte:
Skandální předvolební průzkumy ČT a ČRo
Budou poslanci a senátoři kumulovat funkce i po volbách?
V sobotu začala platit novela, která odstraní billboardy od dálnic
D K
Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?
D K
Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?
D K
Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.
D K
Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.
D K
Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Prodej apartmánu 2+kk ve Svratouchu
Svratouch, okres Chrudim
3 388 000 Kč