Jak si posvítit na peníze stran?
Podle Václava Lásky z Transparency International je neprůhledné financování stran jedním z nejdůležitějších semenišť korupce v ČR. Přísnější pravidla pro stranické pokladny jsou „politickým evergreenem“ posledních deseti let, dlužno však dodat, že se o nich jen mluví.
Vláda už dva roky „přešlapuje“ na místě. Byť Sněmovnou „prolétlo“ několik návrhů, jak z pera koalice, tak opozice, žádný se nedočkal výraznějšího zájmu. Dnes se podíváme, kdo předkládá jaké návrhy, a zda jsou účelné:
Transparentní „volební účet“
Každá strana vede speciální účet (není nutné, aby byl u ČNB, jak požadují některé návrhy), na který je „vidět“ – veřejnost může sledovat všechny příchozí a odchozí platby, včetně účelu a příjemců. V současné době tuto praxi provozuje například Česká pirátská strana. Jejich účet si můžete prohlédnout zde.
Povinné zveřejňování smluv
V minulosti se stalo, že reklamní agentury a média nabídly stranám až 90% slevu. Oficiálně jde o „množstevní slevu,“ ve skutečnosti se může jednat o skrytý sponzoring či dokonce o korupci. Proto je nutné, aby veškeré smlouvy byly pod veřejnou kontrolou.
Povinné označování propagačních materiálů logem strany
Hitem posledních voleb byla anonymní „antikampaň“ – očerňování, ke kterému se nikdo nepřiznával a hlavně se nepřiznal k jejímu zaplacení.
Všechny dokumenty na internetu
Už dnes strany musí povinně zveřejňovat své účetní zprávy. Ty jsou ale uloženy v útrobách Poslanecké sněmovny a musíte si je vyžádat. Malé strany tyto dokumenty běžně zveřejňují na internetu. Zaveďme to jako povinnost pro všechny. To se týká i seznamu sponzorů.
Ověření nezávislým auditorem
Zprávy o účetnictví stran a o průběhu kampaní by měl povinně ověřit auditor. Toho by jmenovala komora auditorů nebo se bude losovat. (Jeden z návrhů počítá s tím, že ho bude jmenovat parlament, což není vhodné – vítězní poslanci tak rozhodnout, kdo bude prověřovat jejich kampaň a kdo kampaň soupeře.) Dnes si strany vybírají auditory samy.
Tvrdé postihy
Jeden z poslaneckých návrhů počítal se stotisícovými pokutami, což je vzhledem k rozpočtům stran směšné. Pokuty v řádu milionů, neplatnost volby, trestní stíhání a pozastavení činnosti strany, o tom všem lze uvažovat jako o trestu za volební podvod.
Snížení příspěvků z rozpočtu
Opatření, kterému se strany zuby nehty brání. Prý jde o posílení demokratického principu (o výsledcích voleb nebudou rozhodovat sponzoři) a samozřejmě omezení prostoru pro korupci. To je ovšem nesmysl: Dnes dostávají strany stovky milionů korun. Zatím jsme ale neslyšeli o případu, že by strana odmítla sponzorský dar s tím, že „má peněz dost“.
Státní příspěvky prý zvyšují politickou rovnost, pomáhají malým. To také není pravda: Čím větší strana, tím více peněz dostává, a to i v přepočtu na hlas. Velcí si mohou zaplatit masivní kampaně, a proto rostou. Vláda v rámci úspor navrhla „kompromisní řešení“: Příspěvek za celostátní volby bude zachován, sníží se příspěvek za volby krajské a obecní (na čemž opět nejvíce tratí malé strany).
Navrhujeme: Každá strana, která překročí jistý počet hlasů, dostane paušální příspěvek, pro všechny stejný. Ve vyspělých demokraciích jako USA a Velká Británie strany nedostávají nic a nezdá se, že by tím jejich demokracie utrpěla. Více k tématu státních příspěvků si přečtěte zde.
Hovoří se i o dalších opatřeních. Jejich účelnost je sice sporná, ale je možné o nich diskutovat:
Zastropování výdajů na kampaň
Řekněme, že strana by v budoucnu nesměla utratit za volební kampaň více než 50 milionů Kč – to by jistě omezilo manévrovací prostor (samozřejmě – i manévrovací prostor pro korupci). Jen tak pro zajímavost: ve Velké Británii byl strop výdajů na kampaň zaveden už v roce 1886.
Jedinou slabinou mohou být výše uvedené falešné slevy. Samo o sobě by toto opatření mohlo pomoci, ale podle našeho názoru by bylo mnohem lepší omezit příspěvky ze státního rozpočtu.
Omezení počtu billboardů
Podle našeho názoru nepříliš praktické opatření. Omezíme billboardy, přijdou letáky. Omezíme letáky, přijdou inzeráty.
Úřad pro dohled nad činností stran
Návrh z dílny současné vládní koalice považujeme za zcestný: Na co zakládat další úřad (s mnohamilionovým rozpočtem a desítkami úředníků)? Navíc, politický vliv na tzv. nezávislé úřady je v Česku trvalým problémem a bylo by naivní se domnívat, že zrovna tento bude imunní. Úřad se tak může stát nástrojem politického boje.
Dohled může vykonávat NKÚ (zákon o NKÚ se momentálně novelizuje, stačí tedy jediný pozměňovací návrh). Pokud budou všechny dokumenty zveřejněny, kontrolní funkci vykoná i nezávislý auditor a odborná i laická veřejnost.
To je jen stručné shrnutí návrhů, o kterých se dnes v souvislosti s financováním stran mluví. Nicméně, je třeba pamatovat ještě na jednu věc. Článek jsme zahájili citátem Václava Lásky, stejně tak ho i skončíme: "Především se musí změnit český volič."
Volby nevyhrávají myšlenky, volby vyhrává 30 korun u doktora a párek a pivo zdarma na volebním mítinku. Dokud se toto nezmění, ani sebelepší zákon příliš nepomůže.
Martin Archalous (Právnická fakulta UK), Inventura demokracie (nadpis a perex KohoVolit.eu)
Dále čtěte
D K
Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?
D K
Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?
D K
Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.
D K
Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.
D K
Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Decroix podala stížnost pro porušení zákona soudem v bitcoinové kauze
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix před začátkem mimořádné schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře...
Piráti pomalovali chodník před centrálou hnutí ANO. Hrdinové, komentoval Babiš
Piráti v čele s bývalým předsedou Ivanem Bartošem v úterý ráno pomalovali chodník před pražskou...
Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD), dříve Suverenita a Volný blok
Strana Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) má za sebou bouřlivý vývoj i přesuny na...
Práva v Česku za pět let. Nové ministryni Decroix ve Francii stačily čtyři roky
Nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix podle dostupných informací studovala práva ve Francii,...

Řidič technologické dopravy
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha