Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak pracovat s obecními rozpočty?

Zajímá vás, jak efektivně vaše obec hospodaří se svým rozpočtem?  Za co utrácí nejvíce peněz, jaké položky se nejvíce podílejí na jejích příjmech a výdajích, anebo jak si vede vaše obec ve srovnání s jinými srovnatelnými obcemi?  Na tyto i mnohé další otázky související s rozpočty obcí lze hledat odpovědi pomocí projektu Rozpočet Veřejně a jeho webového portálu Rozpocetobce.cz

Hlavním cílem projektu Rozpočet Veřejně je usnadnit občanům orientaci v rozpočtech obcí a přimět je tak k tomu, aby průběžné sledovali počínání a rozhodování svých zastupitelů. Prostřednictvím jejich blogu pak informují své čtenáře, jak s rozpočty obcí pracovat, jak analyzovat jednotlivá data a co dělat v případě nalezení nějakého významného faktu.

Základní metodou, jak pracovat s rozpočty obcí, je prozkoumat tento rozpočet v Excelu či jiném tabulkovém procesoru. Na stránkách projektu lze nalézt kompletní Seznam obcí v ČR. U každé obce je možné jedním kliknutím exportovat do Excelu její rozpočet za posledních deset let. Tento rozpočet obsahuje všechny výdajové i příjmové položky přehledně členěné dle různých kritérií. 

Pomocí kontingenční tabulky pak může každý filtrovat rozpočet obce dle roků, skupin, tříd, položek či paragrafů a vytvářet dílčí tabulky, grafy, objevovat zajímavá fakta nebo hledat odpovědi na zásadní otázky týkající se rozpočtů obcí.

V případě zajímavého objevu, např. zvláštního vývoje nějaké výdajové položky, pak může každý komentovat rozpočet obce na stránkách projektu. Kontaktovat lze také příslušné zastupitele přímo a žádat je o vysvětlení nebo o další doplňující informace.

Kromě analýzy jednoho konkrétního rozpočtu je možné také porovnat mezi sebou rozpočty všech obcí nebo lze zjistit agregované údaje všech obecních rozpočtů v České republice. Příslušná tabulka a další zdroje dat obsahující všechny potřebné údaje jsou opět k dispozici na stránkách projektu v bloku Data. Porovnávat obce lze nejen v Excelu, ale také např. i v Google Fusion Tables.

Sumář rozpočtů obsahuje stejně jako v prvním případě údaje z obecních rozpočtů za období let 2000 až 2012. K dispozici jsou agregované příjmy a výdaje každé obce, příjmy a výdaje rozčleněné dle do několika hlavních oblastí, schodek, popř. přebytek obce, a nově také počet obyvatel a pásmo počtu obyvatel v daném roce. Data jsou k dispozici přímo v rámci kontingenční tabulky.

Tabulka obsahuje také agregované příjmy a výdaje všech obcí, které lze dále třídit dle několika kritérií, např. dle pásma počtu obyvatel, do kterého obec spadá, nebo dle kraje či okresu. Z těchto údajů může tedy každý uživatel porovnat, jak jeho obec hospodaří ve srovnání s ostatními podobnými obcemi, jakým způsobem se odlišuje ve struktuře svých příjmů a výdajů nebo které obce nejvíce utrácí a které naopak nejvíce získávají.

V rámci těchto dat je pak možné i hledat odpovědi na různé specifické otázky, např. proč mají dvě podobná města velmi rozdílné výdaje v určité oblasti nebo porovnat, jakou část svých příjmů obec investuje do budoucnosti. Při hledání odpovědí na tyto otázky je ale nutné znát zejména podrobný rozpočet obcí včetně mnoha dalších údajů a informací.

Stejně jako v prvním případě, i zde platí, že je podnětné se podělit o každý zjištěný zajímavý údaj či analýzu, a to opět v komentáři u příslušné obce na stránkách projektu.

Kromě těchto návodů, jak pracovat s obecními rozpočty, blog projektu také pravidelně vyzývá k pomoci a spolupráci. Podílet se lze např. na vytváření návodu „Jak číst rozpočet obce“, sestavování rozpočtů městských částí nebo rozdělování obcí do porovnatelných skupin.

Lukáš Eibl, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Autor: D K | čtvrtek 22.11.2012 18:11 | karma článku: 8,59 | přečteno: 909x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:12

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:12

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Návrat armády na letiště v Bochoři. Do zázemí se stálou posádkou dá 2,5 miliardy

22. července 2024  18:10

Česká armáda chce v příštích letech výrazně posílit význam bochořského letiště stojícího u Přerova....

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik