Jak politici a odborníci diskutovali o přímé volbě prezidenta
Šlo o jednu z tzv. Masarykových debat, které jsou inspirovány oxfordskými debatami. V nich se dva týmy snaží diváky přesvědčit o platnosti či neplatnosti předem dané teze.
Hlavními argumenty strany proti přímé volbě bylo riziko, které může z volby vzejít – přímo volený prezident by měl velmi silný mandát, který by mohl zneužít. „Člověk s tak vysokou legitimitou by se nemusel ohlížet na pravidla, která jsou mu dána. Existuje nebezpečí, že by byl zvolen populista, který by byl dobře odprezentovaný médii. Vyhrál by kandidát, který by byl byl nejblíže Blesku,“ řekl Grulich.
Naopak Miloš Zeman argumentoval, že občané jsou ti, kteří jsou schopni zvolit dobrého prezidenta. „Prezident zvolený parlamentem je silně stranicky profilován. Občané jsou méně manipulovatelní než poslanci, volič-občan nemůže být zkorumpován. Na tak rozsáhlou korupci jednoduše není dost peněz,“ řekl.
Lukáš Jelínek jeho argumenty podpořil tvrzení, že Češi jsou z politiky frustrováni. „Za normální situace by bylo jedno, kterou volbu, oba dva způsoby jsou demokratické. Ale my nemáme normální situaci, je tu malá důvěra v politiky. Nebojme se změn posilněme roli občana, můžeme tak možná prohloubit důvěru ve volební systém,“ řekl.
Roman Chytilek naznačil, že existuje i jiné řešení. „Často se argumentuje tím, že bychom měli potrestat parlament za to, jak volil v roce 2008. Za to bychom ale měli spíše potrestat politické strany a na to jsou i lepší způsoby,“ uvedl s odkazem na obstrukce při poslední volbě hlavy státu.
Debaty se zúčastnilo asi 400 lidí, kteří svým hlasováním za vítěze určili Tomáše Grulicha s Romanem Chytilkem. Těm se podařilo na konci debaty získat o 19 procent hlasů více než na začátku, naopak Zeman s Jelínkem 12 procent hlasů ztratili. Na začátku debaty bal přitom aula nakloněna spíše přímé volbě prezidenta. Úspěchem debaty bylo i to, že z původních 16 procent nerozhodnutých jich na konci debaty bylo už jen devět procent.
Další fotografie z debaty najdete zde.
Kamil Gregor, KohoVolit.eu
Dále čtěte
Kdo (ne)poslouchá české ministerstvo pravdy? Díl 1.
Testování žáků nebo tunel do českého školství?
D K
Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská
Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?
D K
Jan Keller: Jak se do Evropy volá…
Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?
D K
Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách
Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.
D K
Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených
V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.
D K
Česká DSSS ztracena mezi parlamenty
“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Británie pokukuje po restartu brexitu. Tak začněte něco dělat, zní z Bruselu
Premium Pro Brusel mělo být vítězství Labouristické strany ve volbách požehnáním a známkou budování lepších...
Syřan v Bavorsku plánoval útok mačetami na vojáky, policie ho zadržela
Policie v Bavorsku ve čtvrtek zadržela 27letého Syřana, který podle ní plánoval útoky na vojáky...
Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast
Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...
Pražští policisté vylovili z Vltavy tělo muže, ve vodě bylo několik týdnů
Policisté zasahují na Hořejším nábřeží na pražském Smíchově kvůli nálezu těla v řece. V současné...
Pronájem montované skladové haly
Zarazická, Veselí nad Moravou - Zarazice, okres Hodonín