Interaktivní předvolební průzkumy po německu

Interaktivita v současné době vládne světu. Německý týdeník Der Spiegel jde s dobou a na svých webových stránkách nabízí agregované předvolební průzkumy, podle kterých si každý může namodelovat potencionální vládní koalice jak na federální, tak na zemské úrovni.

Aplikace na anglicky psané verzi webu německého týdeníku Der Spiegel nabízí nejen aktuální předvolební průzkumy, ale i možnost modelovat potencionální vládní koalice. Web umožňuje sledovat vývoj preferencí nejen na celonárodní úrovni, ale i v jednotlivých spolkových zemích.

Předností webu je to, že zveřejňuje průzkumy až osmi různých agentur i samotného týdeníku Der Spiegel, včetně informace o aktuálnosti průzkumu a o počtu respondentů. V potaz jsou brány všechny politické strany, jež by podle průzkumů volilo alespoň 3 % Němců.

Velmi zajímavá je zmíněná možnost modelovat podobu vládní koalic na základě pravděpodobných výsledků voleb. Návštěvníkovi webu je umožněno vybrat libovolný počet stran a sledovat, zda by mohly dosáhnout vládní většiny.

Web dobře poslouží všem zájemcům o německou politiku, jež se vyplatí sledovat už jen díky ekonomické síle Německa a jeho důležité roli v Evropské unii. Každého na první pohled jistě zaujme, že CDU-CSU v průzkumech stále vede, jelikož by jí volilo téměř 40 % obyvatel Německa.

Vzhledem k vysoké popularitě kancléřky Angely Merkelové lze očekávat, že CDU-CSU nebude usilovat o nominaci jiného kandidáta na post kancléře. Opoziční SPD včera nominovala Peera Steinbrücka.

Kromě parlamentních voleb na podzim příštího roku však Německo čekají i volby do zemských parlamentů. V Dolním Sasku proběhnou již v lednu. I zde se preference CDU pohybují okolo 40 %, zatímco druhá SPD by měla podle odhadů získat něco přes 30 % hlasů.

V Dolním Sasku až doposud vládla koalice CDU s FDP. Liberálové z FDP však od minulých parlamentních voleb ztrácí podporu. V Dolním Sasku zřejmě nezískají více než 3 % hlasů.

Volby v Bavorsku jsou stejně jako volby do Bundestagu naplánovány na podzim, jejich termín není ještě přesně stanoven. Bavorsko je baštou CSU, sesterské strany CDU. CSU je dle průzkumů ochotno odevzdat svůj hlas více než 40 % voličů. Zajímavostí je, že asi 8 % voličů by zde volilo novou bavorskou euroskeptickou stranu Freie Wähler,jež uspěla i v minulých zemských volbách. Strana je známá především nesouhlasem s pomocí Řecku.

Hesensku se bude volit také na podzim. Situace zde je podobná jako v Dolním Sasku, s tou výjimkou, že preference liberálů a Pirátské strany se pohybují okolo 5 %.  Pirátům přitom preference na rozdíl od liberálů spíše rostou. Bude Hesensko pátou spolkovou zemí, kde se dostanou do parlamentu?

Všechny výše zmíněné informace je možné dohledat právě na interaktivním webu. Podobnou příležitost by jistě ocenil i volič v České republice, obzvláště po velmi rozporuplných předvolebních průzkumech před krajskými volbami.

 

Bára Nezdarová, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Reakce na: "volební kalkulačka skrytě nadržuje některým kandidátům“

Nastal čas učinit přítrž byrokratickým nesmyslům

Ve Finsku falešné podpisy u petic nejsou. Aneb co je Open Ministry

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: D K | pondělí 10.12.2012 16:11 | karma článku: 10,07 | přečteno: 995x