Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Informační web nejen o prezidentských kandidátech

Na začátku roku 2013 se v ČR uskuteční historický první, přímá volba prezidenta. Čeští občané tak budou poprvé v historii samostatného českého státu rozhodovat o tom, kdo se na dalších pět let stane jejich nejvyšším představitelem. Předchozí dva prezidenti, Václav Klaus a Václav Havel, byli voleni parlamentním shromážděním, což se v posledních letech stalo předmětem kritiky ze strany veřejnosti.

Nejčastěji se přitom odvolávala na nedostatek legitimity tohoto úřadu, jelikož o jeho obsazení rozhodovali spíš politické pletichy a stranické dohody, než popularita politiků a názor veřejnosti. Navíc mohly nastat paradoxní situace jako když Václav Klaus v roce 2008 zvítězil díky podpoře poslanců a senátorů KSČM i přes to, že jeho protikandidát Jan Švejnar byl politicky na levé straně spektra a tudíž teoreticky zajímavějším pro komunisty.

Rok 2013 byl měl všechny nedostatky a výtky odstranit a bude tudíž zajímavé sledovat, jak si voliči poradí s odpovědností, která jim byla svěřena. K tomu, aby mohli své nově nabyté právo uplatnit, však potřebují celou řadu informací a právě ty obsahuje jeden z internetových portálů volba-prezidenta.cz, který shrnuje vše nezbytné, co se týká prezidentských voleb 2013.

Pokud volič zavítá na stránky, již na první pohled ho upoutá jednoduchá struktura a tudíž veliká přehlednost informací. Web v podstatě nabízí pouze nejdůležitější věci, které občan potřebuje, aby mohl úspěšně odvolit. Kromě popisu kandidátu a popisu samotné volby se ten, kdo navštíví stránky dozví něco o historii prezidentů a to až od roku 1918, tedy od doby, kdy se původní Rakousko-Uherská monarchie rozpadla a jedním z nástupnických států se stalo i Československo.

Každý jednotlivý prezident zde má poměrně obsáhle popsán svůj vlastní životní osud a to ve formě poměrně poutavého příběhu. Postupně se tak dozvíme něco o Tomáši Garrigue Masarykovi, Edwardu Benešovi, Emilu Háchovi, Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockém, Antonínu Novotném, Ludvíku Svobodovi, Gustavu Husákovi, Václavu Havlovi a v neposlední řadě i stále ještě oficiálním prezidentovi ČR, Václavu Klausovi.

V naprosto stejném duchu, jako pojednání o historii prezidentství u nás se nese i představení samotných kandidátů na prezidentskou volbu 2013. Kandidáti jsou rozčleněni podle jednotlivých skupin na: oficiální kandidáty, kandidáty vyřazené po nedávné podpisové kontrole Ministerstva vnitra a na kandidáty, kteří nezískali potřebnou podporu občanů, poslanců nebo senátorů. Samozřejmostí u každého jednotlivého životopisu jsou oficiální zdroje, z kterých byl sestaven.

Nejdůležitější částí webu je samotný popis, jak prezidentská volba probíhá. Občan se zde seznámí s podmínkami přímé volby prezidenta, termínem konání přímé prezidentské volby a se zákonem o přímé prezidentské volbě. To vše se děje pomocí hypertextového odkazu na výše zmíněné rubriky, které se nacházejí na stejné internetové stránce, avšak není možné se na ně dostat skrze hlavní panel.

Poslední částí je rubrika zpravodajství, kde se může volič seznámit s aktuálními informacemi týkajícími se prezidentské volby. Ty se nicméně netýkají pouze informací o jednotlivých kandidátech, ale i volby jako takové a všech ostatních aspektů, které s ní souvisí.

Celkově je internetová stránka volba-prezidenta.cz velice přehledná. Je jednoduše rozčleněná a kvalitně graficky zpracovaná. Neobsahuje nadbytečné informace a snaží se vypíchnout to důležité. Jako taková je tedy vynikajícím informačním portálem, který obsahuje jak praktické informace týkající se prezidentské volby, tak aktualit s ní souvisejících. Dokáže nahradit jakoukoliv volební brožuru i čtení sáhodlouhých právních předpisů o tom jak volba probíhá a jaké má náležitosti. Bez jakýchkoliv pochyb je možné ji doporučit komukoliv, kdo chce získat základní, avšak kvalitní a nezkreslené informace o volbě prezidenta ČR v roce 2013.

K aktuálně probíhající kampani prezidentských kandidátů si Vám dovolujeme nabídnout jejich profily:

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Profil kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze

Profil kandidáta na prezidenta Přemysla Sobotky

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

(zbývající profily budou následovat)

Ondřej Novotný, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Co všechno by na sebe měla prozradit transparentní strana?

Další prasárna s prezidentskými podpisy

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | čtvrtek 3.1.2013 18:11 | karma článku: 9,35 | přečteno: 957x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Poslanci začínají schvalovat zvýšení věku odchodu do důchodu nad 65 let

28. května 2024  5:59

Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začínají v úterý na mimořádné schůzi...

Soud posoudí žádost třetího vítkovského žháře, Lukeš chce podmínečné propuštění

28. května 2024  5:30

Patnáct let strávil Jaromír Lukeš, třetí z vítkovských žhářů, ve vězení. Odsouzený byl k...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik